Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Юлія Амельченко розповіла, як чернігівці зможуть зекономити на оцінці нерухомості

Юлія Амельченко розповіла, як чернігівці зможуть зекономити на оцінці нерухомості

29 червня цього року командою Фонду держмайна України було запущено в роботу новий інструмент https://evaluation.spfu.gov.ua/, для автоматичного оцінювання нерухомості в режимі онлайн. Про те, навіщо його створено, та як він може стати у пригоді пересічним громадянам розповіла нашому виданню Юлія Василівна Амельченко - заступник начальника Управління забезпечення реалізації повноважень в Чернігівській області Регіонального відділення Фонду державного майна по Київській, Черкаській та Чернігівській областях.



Впровадження нового сервісу переслідує три головні цілі:

1. Збільшити надходження податків до бюджету, в разі продажу нерухомості. Тобто убезпечити нечесні дії з боку тих громадян, які продають за документами нерухомість по одній ціні, а в реальності по іншій, як правило, набагато більшій, аби знизити податок;
2. Максимально зменшити тиск і вплив держави в сфері оцінки нерухомості;
3. Здешевити послугу оцінки нерухомості.

Як було раніше і як тепер


Якщо громадянин, умовно кажучи, вирішив продати свою квартиру, йому було потрібно спершу звернутися до оцінювача, який бере за цю послугу у середньому 1000 гривень (такі  розцінки у Чернігові, в інших міста вартість може бути інша - прим.авт.). Оцінювач робив звіт про оцінку майна і для його реєстрації в базі звітів ФДМУ звертався на майданчик-посередник, робота якого полягала лише в тому, аби передати дані від оцінювача до Фонду держмайна України, за що клієнт мав сплатити ще 1500 гривень. При цьому, оскільки сервери та програмне забезпечення, на яких містився сайт з базою нерухомості Фонду держмайна України, були застарілі, то нерідко сайт підвисав і в базі потрібно було реєструватися повторно, за що знову сплачувати 1500 гривень. У другій половині 2020-го року майданчики-посередники ліквідували на рівні законодавства. В той же час командою Фонду держмайна України були зроблені кроки, завдяки яким установа модернізувала підхід до обробки документації від населення - замінивши серверне обладнання на нове, та створивши сервіс автоматичної оцінки нерухомості.

Тепер, якщо вам потрібно оцінити свою нерухомість, ви заходите на сайт сервісу https://evaluation.spfu.gov.ua/, ідентифікуєте себе за допомогою ЕЦП (електронний цифровий підпис), вводите необхідні вихідні дані: назву населеного пункту, адресу, кадастровий номер, в разі, якщо оцінюєте земельну ділянку чи будівлю, під якою зареєстровано приватизовану ділянку, рік побудови (якщо мова не про землю, а будівлю), площу в квадратних метрах - житлову і нежитлову, та вже через декілька секунд отримуєте на руки довідку з унікальним ідентифікаційним номером, яку ви можете використовувати під час правочину. Довідка дійсна протягом 30 днів.
Що важливо: отримання довідки - безкоштовне, і ви можете дізнатися оціночну вартість будь-якого нерухомого майна по всій Україні необмежену кількість разів.



Особливості системи

Система видає оціночну вартість майна, яка буде використана для визначення бази оподаткування. Що це означає? А те, що оціночна вартість не передбачає можливості врахування особливостей нерухомості. Скажімо, ви хочете продати квартиру, в якій зроблено дороговартісний ремонт, або яка знаходиться в районі, який на думку системи звичайний, а насправді він чимось особливий і привабливий для конкретного населеного пункту, або ж навпаки, в квартирі нещодавно трапилась пожежа чи затоплення, будинок практично аварійний, та й район досить непривабливий.

У першому випадку, якщо система видасть оцінку нижче від реальної - скоріше за все ніхто, як то кажуть не образиться, адже тоді продавець заплатить менший податок, який при першому продажі становить 1% (держмито) від оціночної вартості, прибутковий податок 5% для резидентів (якщо квартира у вашому володінні менше трьох років); військовий збір — 1,5% (доведеться сплачувати лише в тому разі, якщо вам потрібно буде платити податок на дохід фізичних осіб - прим автора).

У другому випадку, якщо система видала завищену, на вашу думку ціну, то ви маєте право звернутися до оцінювача та замовити звіт про оцінку майна (ринкова вартість).

Якщо ринкова вартість нерухомості за результатами оцінки буде різнитися від оціночної (та, що отримана безкоштовно з бази даних звітів про оцінку) в діапазоні до 25% (в більшу або меншу сторону), то даний звіт буде безперешкодно зареєстрований в базі. Якщо діапазон перевищуватиме 25%, то потрібно буде отримати додаткову рецензію. Для цього сертифікований оцінювач (список діючих оцінювачів є на сайті ФДМУ) знову таки з фото та іншими підтверджуючими документами направляє свій звіт через сайт сервісу на розгляд до ФДМУ. Зазначені документи мають бути розглянути протягом 5 робочих днів від дати подання, а протягом наступних 5 робочих днів здійснюється рецензування звіту: у разі, якщо це будівля - відповідними спеціалістами Департаменту оцінки ФДМУ; якщо мова йде лише про землю - Експертною радою Українського товариства оцінювачів, або ж рецензентами з належними повноваженнями. Рецензування є абсолютно безкоштовною процедурою, метою якої є перевірка правильності застосування процедур при оцінці.



Розглянемо приклад з 1-кімнатною квартирою, яку сервіс оцінив у 1 000 000 гривень (близько 37 тисяч доларів). За неї, якщо квартирою ви володієте більше 3 років сплатите держмито 10 000 гривень (1%). Якщо ви не згодні з вартістю нерухомості, замовляєте її оцінку, та якщо в результаті вартість майна зменшиться умовно на суму до 250 000 грн (тобто до 25%), в цьому разі держмито буде 7 500 гривень.

Юлія Амельченко розповіла, що інформація в єдиній базі звітів постійно поповнюється даними про актуальні ціни на нерухомість. Такі дані підвантажуються з сервісів оголошень OLX та ЛУН, з якими ФДМУ підписав меморандум про співпрацю, даних нотаріусів за результатами посвідчених правочинів, та даних оцінювачів.

Разом з Юлією Амельченко ми перевірили декілька нерухомих об’єктів (будинків та квартир) у Чернігові, і у більшості випадків сервіс надавав оцінку наближену до ринкової, тобто досить точну. Але наскільки коректно працює сервіс, якщо будинок чи земельна ділянка знаходяться у селі, - сказати важко, оскільки наш журналіст не орієнтується у ринкових цінах на такого виду об’єкти.

В інтернеті можна знайти відеоінструкцію щодо користування сервісом. Спробуйте, перевірте вартість своєї нерухомості, чи сусідів:-)

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: оцінка, нерухомість, Амельченко

Добавить в: