За що можуть виселити з будинку?
«Не знаємо: чи город саджати, чи іншу хату шукати»
41-річна Ірина Звягінцева з п’ятьма своїми синами вирішили переселитися з Ніжина в село Крути. В Ніжині жінка знімала житло, платити стало нічим. Звернулася в сільраду. Підшукали дешеву хату: за неї просили всього п’ять тисяч гривень. Що на хату нема документів, нікого не бентежило. Відрізані дроти на стовпі теж.
Ірина Звягінцева з Любомиром
16-річний Ігор з 14-річним Ванею тягнуть з сусіднього двору відра з водою. У дворі гуляють 9-річний Сашко з 7-річним Денисом. У загородці сокотять кури — п’ять дорослих чубарок родині привезли з Ніжина. В мисочці насипане їм зерно. В дворі — пеньки недавно спиляних дерев. Хлопці потроху розчищають двір, спиляне йде на дрова. А далі не знають, як бути.
— Хазяйка сказала: або до кінця місяця всю суму віддавай, або вибирайтеся, — виходить з хати Ірина. Ганок давно розвалений, залишки цегли покрилися шаром землі. Штукатурка на веранді обсипалася, знизу стирчить гола дранка. За мамою «хвостиком» вибігає 4-річний Любомир, найменшенький.
Вже третій місяць родина живе в цій хаті. До будинку не підведений газ, води нема навіть в колодязі. Найгірше те, що відсутнє світло. Вісім років як будинок відрізаний від електропостачання. Ірина з дітьми їсти готують на грубі, запалюють свічки, коли темно. Холодильник, який привезли з собою, використовують як шафу для круп, телевізор, бойлер і пральна машина стоять так. На шість чоловік жінка пере вручну. Мобільник заряджають у сусідки.
— Ми чотири останні місяці отримували 3400 гривень на всіх, — каже Ірина.
— Якщо розділити на шестеро людей, то це виходить по 566 гривень на кожного на місяць. Цього і на їжу замало. А ще на одяг, школу, ліки. Свічки, до речі, теж не безкоштовні. Старший Ігор навчається в Ніжині за спеціальністю слюсар-тракторист-водій. Ваня, Денис і Сашко ходять до школи в Крутах. Зараз всі на дистанційному.
Я вдячна, мені з продуктами допомогли. Привезли яєць. І з Ніжина отець Олександр вчора привіз, картоплі, моркви, капусти. Люди знають: сиджу вдома, бо з дитиною проблеми.
Найменший, 4-річний Любомирчик, не чує. На звуки не реагує, майже не говорить.
— Дитина потребує домашнього догляду, — показує Ірина листок з висновком лікарсько-консультативної комісії поліклініки Ніжинської міської лікарні. Там кодом міжнародної класифікації хвороб зазначені захворювання: гіпертрофія аденоїдів та хронічний серозний середній отит. Барабанні перетинки не реагують на звук.
— Чому Любчик втратив слух, не знаю. Може, від антибіотиків. Вже кілька років підряд діагностику робимо, вушка перевіряємо, проліковуємося. А толку ніякого. Ніжинські лікарі посилали на операцію з видалення аденоїдів. Локдаун «не пустив», планові операції не проводяться.
Зателефонував наш депутат Валерій Зуб, Чернігівська обласна нас жде. Повезу на повторну діагностику. Якщо операція потрібна, обіцяв, що оплатять.
Ірина перекладає зі столу на пральну машину свічки. Любчик починає щось виводити на папері шариковою ручкою, весело зиркаючи на дорослих. Ірина розповідає про себе: багато переїздів, два заміжжя, а толку мало.
— З Вовою познайомилися по телефону. Номер не той набрала. Він із Запорізької області. Рік спілкувалися по мобільному. Потім приїхав до мене. Через півроку узнала, що вагітна. А в нього дітей не було. Каже: «Не здумай аборт робити, голову відкручу».
На четвертому з половиною місяці я узнаю, що в мене рак матки. Гормони скаконули, захворювання і проявилося. Дізналася, що в Полтаву нову онко-апаратуру привезли, поїхала туди, і вся родина за мною. Обслідувалась, в закритому відділенні онкології лежала. Вова сидів з дітьми, в школу там ходили. Мені сказали робити операцію, все там видаляти. Відмовилася. Поїхала в інститут раку в Київ. Київський лікар порадив: «Іро, забудьте про все і живіть сьогоднішнім днем». Народжувала в Чернігові, там теж нове обладнання. Зробили кесарів розтин. Видалили матку, яєчники, 52 лімфовузли. Сім з половиною годин операція йшла. Живу, і слава Богу.
А тим часом помер у Крутах Сашко, батько Вані, Дениса і Саші.
Ми трохи, пожили в Бобровицькому районі в родичів. І на виплати після народження дитини купили за 15 тисяч будинок в Дуболугівці Ніжинського району. Корову завели.
Вова то робив, то не робив. То в Києві на будівництві, то в Польщу їздив, ми тоді в Червонограді Львівської області жили. Коли на заробітках — в нього своє життя починається, дзвонить раз на місяць. Потім ще за город конфлікт виник. І все, в сільраді мене не злюбили. В службу у справах дітей викликали. Питаю: «В чому ви мене звинувачуєте? Я навіть пива не п’ю». Це правда. Поїхала з Дуболугівки.
— Може, до матері в Бакланову?
— Скільки раз поверталася і щоразу не уживаємося. Приберемо у дворі, дрова їй порубаємо, в городі поробимо — все, до побачення. В неї тиск, її дратують онуки, шумлять, мішають. Останній раз поліцію навіть викликала, написала заяву, що ми їй жити заважаємо. Хоч ми там прописані, мати — власниця хати. Попросились на квартиру в Бакланову, потім господар «попросив». Довелося знову — в Ніжин. Квартплата там зараз від двох до трьох тисяч на місяць.
Сюди приїхала жінка, що безпритульну собаку рік тому я в неї брала. У пса бочина була обпечена, брати ніхто не хотів. А ми так звиклися з ним, він у нас голодний не був. Вона приїхали машиною і Тошу нашого забрала. Сказала: «Якщо вам так жити подобається, то собаці тут не місце». Ми з дітьми годину плакали.
Ця історія має щасливий кінець: Ірині подарували хату у селі Сидорівка Ніжинського району. Гроші заплатила Ніжинська єпархія. Обіцяють віддати документи і прописати. А ми вирішили розібратися: кого і за що можуть виселити з хати?
За рішенням суду
— За що можуть виселити з власного житла або навіть продати його, — розпитала Юлію Кільову та Світлану Кашлюк, заступників начальника Ніжинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області.
— Є окремі поняття: виселення і продаж майна за борги, — пояснює Юлія Кільова. — Для виселення завжди потрібне рішення суду. В цьому документі не записано провину, просто виселити такого-то з приміщення.
Наприклад, жили ви з чоловіком у вашій квартирі і все було добре. Тоді розійшлися, а він не йде. Звертаєтесь до суду.
Можливо, хтось самовільно незаконно заселився в будинок.
Або насильство в сім’ї, — через суд виселяють одним днем. Люди розлучилися, і це однокімнатна квартира. А чоловік не дає життя дитині і жінці.
Родичі ніяк не поділять спадок. Хтось має право на спадок, хтось ні, але вважає, що має право там проживати. А законний спадкоємець звертається до суду з проханням виселити з незаконно зайнятого приміщення.
Або просто, є в селі нежила хата, таких в Чернігівській області багато. Прийшов, заселився, господарство завів. А тоді приїжджають господарі, — а в їхній хаті вже живуть.
Є судове рішення — виселяємо.
Виселення з власного будинку буває дуже рідко. За останні років 10 — одиниці. Бо зазвичай люди намагаються самі врегулювати такі питання мирним шляхом. Але коли вже цивілізований спосіб не допомагає, на допомогу приходить суд, — пояснює Юлія Кільова.
— Але якщо в приміщенні проживають діти до 18 років, то це ускладнює. Ми проводимо опис майна, звертаємося до служби у справах дітей, і вони в 99-ти відсотках зі ста дозвіл на виселення не надають. Бо це порушення прав дитини.
— Як довго це тягтиметься?
— Виселення — непросте виконання, — знає Світлана Кашлюк. — Буває, не один раз ти можеш приходити, навіть з працівниками ЖЕКу і з поліцією.
Стягувач має право повторного пред’явлення виконавчого документа. Головне — не пропустити термін.
Приватні виконавці поки що не мають права вчиняти дії по виселенню. Соціально-болючі питання покладені все-таки на державну виконавчу службу.
А за борги продають
Треба чітко розмежовувати поняття виселення і поняття примусової реалізації належного боржникові майна.
Якщо борг перевищує 20 мінімальні заробітних плат (120 тисяч гривень), то ми можемо продати житлове приміщення, — констатує Світлана Кашлюк.
— Продаж житла це, в основному, через кредитні зобов’язання. Або заборгованість по сплаті аліментів на користь дитини.
Продавати може не тільки державна служба, а й приватні виконавці.
— Якщо є борг, стягувач може йти або до державного виконавця, або до приватної служби. Вони починають працювати. Перевіряють майновий стан боржника: роблять запити, виходи за адресою. І от виконавець виявляє, що за людиною є якесь майно. Проводить опис, призначає суб’єкта оціночної діяльності. Він визначає вартість майна. Виконавець отримує письмовий звіт, повідомляє обидві сторони. Потім відбувається процедура передачі майна на реалізацію, і воно або продається, або не продається.
— Теж є нюанси. Якщо там зареєстровані малолітні діти, ми маємо звернутися до відділу у справах дітей, і вони прийматимуть рішення про те, надають вони дозвіл чи ні, — додає Юлія Василівна.
— Є платформа електронних торгів СЕТАМ (система електронних торгів арештованим майном), куди виставляють майно, яке передане на примусові торги. І будь-які фізичні чи юридичні особи можуть добровільно туди майно виставляти. Всеукраїнський майданчик, там може реєструватися будь-хто.
— Якщо це житловий будинок, то спочатку ж з нього треба виселити колишнього хазяїна?
— Ні, це вже потім, — посміхається Світлана Михайлівна. — Буває, люди самі виселяються — це добре.
— А може і не виселятися. Якщо людина назбирає за цей час грошей, щоб погасити борг, — розказує варіанти Юлія Василівна.
— Або щоб не виселятися, людина може домовитися і викупити свій будинок у того, хто його купив на торгах. Але, як правило, за більшу ціну.
— Тобто, я можу закласти свою хату, купити квартиру. А якщо не виплачу, заберуть стару хату?
— Ну так, — погоджується Юлія Кільова. — А тоді складуть виконавчий акт і заберуть ще й нову, бо не вистачить боргу на відсотки.
Якщо вартість майна, наприклад 100 тисяч гривень, воно продалося на торгах за 200 тисяч, то сто йде на погашення боргів, а решта повертається власнику.
Отже, перше, за що можуть продати хату — це кредитні заборгованості. Як різновид — іпотека.
Заборгованість за аліментами більше або рівно 20 мінімальних заробітних плат.
Може бути позика. Ви позичили гроші в сусідки і написали їй розписку. Гроші не віддали, вона звернулася до суду.
— Просто розписку, не завірену нотаріусом?
— Звичайно, — підтверджують державні виконавці, — сусідка з цією розпискою може звернутися до суду. І якщо суд признає цю розписку, а суд признає, бо не обов’язково завіряти її нотаріально, буде рішення про стягнення боргу.
— Не хочу, щоб мій будинок чи квартиру продавали, і документи не дам!
— Якщо боржник не надає документи, звертаємося в бюро технічної інвентаризації. Вони надають дублікати (технічна документація). Постановою призначаємо експерта. Він оцінює житло. Зрозуміло, виставляє рахунок за свою роботу, і витрати за ці послуги несе боржник.
Тобто боржнику дешевше обійдеться надати документи зразу.
— Або зачинити хату і втекти... В службі є спеціально навчені люди для вибивання дверей?
— Таких людей, на жаль, нема, сміються жінки. — Державний виконавець — це і мамка, і нянька, і психолог і педагог.
Залучаємо працівників поліції, працівників ЖЕКу, якщо необхідно зламати двері.
— А за несплату комунальних послуг житло продавали чи виселяли з нього?
— У нас таких випадків не було останніх років 15. Може тому, що сума стягнень не перевищувала дозволеної: на сьогодні — 120 тисяч гривень. Це загальний борг за комунальні послуги, а не окремо за воду, за електрику... Але це поширюється тільки на єдине житло, — роз’яснює Юлія Кільова.
На період карантину діє заборона виселення через комунальні борги.
— Які виселення запам’яталися?
— Був випадок, коли одних і тих же виселяли декілька разів. Їх виселять — вони заселяються, — сміється Юлія Василівна. — Виселили, звільнили будинок геть від всього їхнього майна. А дідусь, добра душа, якому законно належала ця хата, пустив. Сказали: «Діду, ми там приберемося після себе, позамітаємо...». Дід відчинив, вони благополучно заселилися, позатягували назад барахло. Якщо незаконно ті самі порушники за короткий проміжок часу вселяються знову, то стягувану не треба повторно звертатися до суду, щоб їх виселити. Достатньо написати у виконавчій службі заяву. Ми їдемо туди. Знімають хлопці все, навіть борщ на плиті, який вариться в цей час, знову виносять речі.
— Давно був випадок, ще при суді ми працювали і були судовими виконавцями, — пригадує Світлана Михайлівна. Була в нас судова виконавиця, кремезна така жінка...
— Сама двері вибивала?
— Практично так. Прийшли з міліцією, понятими. А боржника вдома не виявилося. Вона сама повитягувала їх ліжка, меблі. У кульки постєльне, носки, все поскладала, ми поописували. На ЖЕКівську машину завантажили, і воно там в гаражі зберігалося. А на другий день приходить той, кого виселяли, заявляє: «Там у шафі лежали долари, а тепер нема». Добре, що були поняті, і ми все, до вірьовочки, описали.
Поняті при виселенні і зараз завжди ходять.
— У людини 30 років стажу. Вона кого хочеш виселить, — за сміхом киває на колегу Юлія.
— 26, — виправляє Світлана Михайлівна. — Зразу висилаємо постанову: може, люди й самі виселяться.
Минулий рік було затишшя, мабуть через «ковід». Виселень за цей час не було.
Був такий період, коли ніжинська аферистка Ірина Лисенко, вже покійна, вводила людей в оману, займалася махінаціями. То була якраз іпотека, люди закладали свої квартири. Був підключений банк. Тоді за рік було 85 продажів, і ми продавали ці квартири.
А за останні два якщо і була одна реалізація...
Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №16 (1823), 22 квітня 2021 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: виселення, борги, Ірина Звягінцева, «Вісник Ч», Олена Гобанова