Люди втрачають неприватизовані городи, які обробляли багато років. Що робити?
У приватному секторі люди в основному приватизували землю, на якій стоїть будинок і де розташована присадибна ділянка. Натомість мешканці багатоповерхівок залишаються у «підвішеному» стані. Хоча й у них є можливість узаконити землю.
Скарга з села Буда
Мешканці села Буда Корюківської громади: Валерій Гайдук, Надія Романенко, Тетяна Осипенко, Ірина Лагодна, Наталія Верещако проживають у сільському багатоквартирному будинку.
По тридцять років люди обробляли городи, які так і не приватизували. Тепер є охочі її забрати, звісно, на законних підставах, «оформивши» свої 2 га. Натомість у будянців, за їхніми словами, немає грошей на приватизацію.
Надія Романенко хотіла узаконити дві свої ділянки по 15 і 25 соток, але, каже, для цього потрібно 7 тис. грн. Люди запитують, чому особам, котрі мешкають у приватному секторі, дають можливість безплатно приватизувати землю, а їм — ні?
«Людям треба створювати ОСББ»
Ситуацію коментує начальник юридичного відділу-державний реєстратор Корюківської міськради Іван Ващенко:
— Ухвалюючи рішення щодо розпоряджання землями комунальної власності, міська рада виходить із принципів місцевого самоврядування та керується нормами Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 121 Кодексу громадяни мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
- для ведення особистого селянського господарства — до 2 га землі;
- для ведення садівництва — до 0,12 га землі;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (в селах — до 0,25 га, селищах — до 0,15 га; містах — до 0,10 га землі);
- для індивідуального дачного будівництва — до 0,10 га землі;
- для будівництва індивідуальних гаражів — до 0,01 га землі.
Земельним кодексом передбачено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, які перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, який встановив уряд.
Отже, співвласники квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку мають право «самоорганізуватися» в ОСББ, і як наслідок отримати право на приватизацію (постійне користування) земельної ділянки під будинком.
Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації. Крім цього, люди не позбавляються права на приватизацію земельних ділянок до 2 га.
«Земля приватизується безоплатно, але за документацію треба платити»
Начальниця місцевого земуправління Ольга Пилипець пояснює, що людям, які приватизують землю на правах її безплатної передачі, за саму землю нічого платити не треба. Натомість за виготовлення необхідної документації — сплачують усі без винятку.
Приватизація відбувається за такою схемою. Спочатку люди заявою звертаються до міської ради, додавши до неї схему земельної ділянки. На сесії міськради її розглядають депутати й ухвалюють рішення. Вони можуть або надати дозвіл на приватизацію, або відмовити, обґрунтувавши своє рішення.
Варто знати, що людина має право безплатно приватизувати лише одну ділянку. І максимальний її розмір до двох гектарів. Не дозволяється безплатно приватизувати дві та більше ділянок
Тому людині треба визначитися, що краще: відразу приватизувати одним масивом 2 гектари чи город у кілька десятків соток.
З наданим у міськраді дозволом особа йде до інженера-землевпорядника. З ним укладає угоду на виготовлення документації, де буде зазначена вартість такої роботи та строки її виконання. Розцінки різні, можна торгуватися як на базарі, адже це господарська діяльність підприємця. Деякі, наприклад, дають знижку для певних категорій населення.
Якщо мешканці багатоповерхового будинку створять ОСББ і вирішать приватизувати землю під будинком і господарськими будівлями, навколишню територію, то їм теж доведеться звертатися у міськраду.
На сесії прийматиметься рішення про передачу землі в постійне користування ОСББ. Необхідно виготовити проєктну документацію на одну земельну ділянку, де будуть вказані: земля під будинком, господарськими будівлями, прибудинкова територія. Вартість такої роботи стартує від 3,5 тис.грн.
Від редакції
Отже, конкретно мешканці Буди, які проживають у багатоповерхівці, можуть створити ОСББ і безкоштовно отримати у постійне користування землі під будинком, сараями, гаражами та прибудинкову територію.
А також вони можуть скористатися правом безплатної приватизації однієї земельної ділянки розміром до двох гектарів. За виготовлення проектної документації доведеться сплачувати в обох випадках.
Ірина Гайова, Cусіди.Сіty
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.