Їх закатали в асфальт
Їх побоюються водії вантажівок. Їх не люблять власники фірм з вантажоперевезень. Але їх стає дедалі більше. П’ять десятків по Україні. І перші — на Чернігівщині.
«З 18 березня поблизу Кіптів на московській трасі завершили налаштовувати стаціонарний майданчик* для зважування вантажівок у русі», — продекламувала Служба автомобільних доріг області.
Камери, світильники і датчики під колесами
П’ятничний ранок 26 березня. Сонячно. Під Кіптями Чернігівського району яскраві сонячні промені загороджує висока (метрів під шість) металева рамка над дорогою по всій ширині. На товстих стовпах-опорах. З освітлювальними лампами. За конструкцією — тонші стовпи з відеокамерами для фіксації і розпізнання номерних знаків машин. Обабіч траси — відбійники (щоб спритні фури не проскочили, об’їжджаючи полем, систему зважування).
На новенькому дорожньому полотні, на всю його ширину, — риски, які уява складає в різноманітні геометричні фігури або китайські ієрогліфи (ще б їх значення розтлумачити!). Оце і є ваги. Датчики, котрі «зчитують» швидкість руху на ходу вантажівок, закатані в асфальт. Тільки машина колесами на них — фіть інформація на сервер (комп’ютер, де вона зберігається). А камери в цей час фіксують номерні знаки. І туди ж, на сервер. Поодинокі фури, які проїжджали через комплекс зважування, трохи сповільнюють рух.
Наїжджаючи на датчики під асфальтом, колеса автівок трохи голосніше звичайного шурхотять. Приблизно так, як наїхати на пластикову (не гладеньку, а пухирчасту) дорожню розмітку.
Навіть наш робочий «Сенс», хоч і легенький, а динамічного зважування злякався. Від’їхавши від комплексу, біля стаціонарного поста патрульної поліції, 36-річний лейтенант Сергій Стеченко, заступник командира взводу №2 роти №3, подає нам сигнал «льодяником» (поліцейський жезл, що прийшов на заміну смугастим паличкам, зовні схожий на цукерку). Коли зупиняємось, пересвідчується, чи знаємо ми про одну непрацюючу фару. Світить тільки габарит. А вона ж до пункту зважування працювала! Довелося приводити фару до ладу легким стуком руки, так би мовити, дали ляпаса, щоб отямилась.
— Встановлювати ваги почали ще минулого року, — киває у бік московської траси поліцейський. — А зважування розпочалось із тиждень тому.
— Кажуть, весь отой комплекс не тільки зважує, а ще й швидкість фіксує, то й ви інформацію отримуєте?
— Нема в нас доступу до тієї бази, — зітхає Сергій.
— «ТруКАМом» міряєте (пристрій фіксації швидкості автівки на ходу)?
— Тут на посту і «ТруКАМа» нема, — поправляє медичну маску на обличчі Сергій. — 3 ним стоять поблизу Сираїв, Гарбузина, Єркова, іноді Красилівки. Там особливо небезпечні ділянки дороги. Але сьогодні і там нема. Поліцейські задіяні в супровід. Певно, спецтехніку везти будуть.
Декілька секунд поліцейський стоїть мовчки, вивчає обстановку на дорозі. Потім кричить колегам через дорогу:
— Зупиняй, зупиняй! Без номера їде!
До узбіччя плавно підкочується чорна спортивна «Шевроле». Спереду відсутній номерний знак. Позаду є. Поліціянти спілкуються з водієм, перевіряють документи. Повертаємось до розмови.
— Хто ж штрафує фури за перевищення ваги вантажу?
— Працівники «трансбезпеки» часто стоять разом з нами. Якщо на їхню вимогу водій не зупинив транспортний засіб, зв’язуються з нами, щоб перехопили. Коли працюємо спільно, вони виносять свою постанову, ми свою.
— На яку суму?
— У нас фіксована — 510 гривень. А «Укртрансбезпека» розраховує за формулою. Сума залежить від відсотка перевантаження, кілометражу,що проїхала техніка.
— Багато фур шурує за день?
— З карантином поменшало. Стане більше влітку. Як жнива почнуться, зерно в порти повезуть.
— «Трансбезпеці» тепер добре. Коли ж на Чернігівщині не тільки автоматичні ваги з’являться, а й камери автоматичної фіксації перевищення швидкості, щоб вашу роботу полегшити?
— У нашому управлінні вже займаються обробкою отриманих даних по порушенню швидкісного режиму з таких камер. От тільки обробляють вони не чернігівську, а столичну інформацію. Бо київські не встигають. Казали, може цього року і на Чернігівщині поставлять.
Поки говоримо, в очі кидаються декілька вгрузлих від часу в землю легкових автівок на узбіччі. Є навіть старенький «Мерседес» зі шкіряним салоном. Поліцейський перехоплює мій погляд:
— Шість машин. Стоять з часів, як тут працювали співробітники ДАІ. Ніхто і не забирає.
Хто за кордон, тому не страшно
— Я систему зважування не боюсь, — виглядає з вікна вантажівки «Рено» на заправці 24-річний львів’янин Юрій Кіш. — Два з половиною роки за кермом фури, жодного перевантаження. А все чого? Бо через кордон їхати. В Італію часто. З перевантаженням штраф упаяють і не пропустять. Водіям взагалі боятися ваг нема чого. Навіть у разі порушення, штраф приходить на фірму, а не на водія. Керівництво ж знає, скільки на фуру навантажили.
Неподалік відсиджує останні декілька хвилин відпочинку у своєму «МАНІ» Віктор Кащенко. Роззутий, але в шкарпетках. Водій два з половиною десятки років возить м’ясопродукти з Конотопа (Сумщина) на Білорусь.
— Більшість ваг — пересувні? — підбиває статистику власних спостережень Віктор. — Стаціонарні з’являються там, де роблять капітальний ремонт дороги. Зважуватись доводиться не часто. Я не цікавий. Більше ті, хто возить зернові, деревину. У них частіші порушення, бо по Україні їздять.
А ще далекобійники не довіряють новій системі автоматичного зважування. Розповідають історію, як їх колега їхав порожнім під Києвом. Ваги зафіксували перевантаження.
Водії сердяться:
— Не вміють в Україні такі серйозні речі робити. А потім спробуй довести, що їхав порожній.
Примітно, що водії вантажівок, поліція і «укртрансівці» єдині в одному: скільки ваг не став, все одно перевантаження будуть. Водії об’їжджатимуть місця, де можна отримати штраф.
*По-розумному — система WiM (Weigh-in-Motion — зважування в русі), роботи по облаштуванню майданчика виконує ТОВ «Інтеграл сістемс» (зареєстрована в Обухові на Київщині). Під Кіптями ваги ще повноцінно не працюють. Тільки в тестовому режимі. Триває етап стандартизації.
Вікторія Товстоног, тижневик «Вісник Ч» №13 (1820), 1 квітня 2021 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.