«Дерев'яне мереживо Чернігова»: «м’ятний» будиночок на Михайлофедорівській
Цей ошатний будиночок приємного бірюзового кольору є окрасою історичного району Застриження. Розташований на старовинній вулиці Михайлофедорівській, він втілює у своєму опорядженні найкращі прийоми місцевого дерев’яного зодчества.
Нині ним спільно володіють декілька родин. Одна зі співвласниць, Наталія Макаренко, дбає про його збереження.
Наталія Макаренко, власниця частини будинку: «Я придбала частину цього будинку у 2004 році. Ми взяли дозвіл, щоб зробити прибудову. Для того, щоб не пошкодити будинок, розібрали лише одне вікно. Дерев’яну зовнішню стіну зберегли і навколо неї зробили галерею».
Таким чином, старовинне вікно з дерев’яним різьбленням перетворилося на внутрішні двері і тепер прикрашає інтер’єр будинку.
Наталія Макаренко, власниця частини будинку: «У результаті вийшла гарна стіна, і всі, хто приходить до мене в гості, дуже дивуються, що таке можливо втілити в інтер’єрі».
Наталія Макаренко, власниця частини будинку: «Я бачила документи, які свідчать, що цей будинок почали експлуатувати з 1895 року. Розповідали, що його побудував лісничий Чернігівської губернії. Пізніше будинок продали. Під час війни нові власники виїхали в евакуацію на Урал. Хотіли вже сюди не повертатися, але все ж приїхали, бо дізналися, що будинок не згорів».
Згодом троє нащадків поділили оселю на три частини, одну з яких і купила пані Наталія.
Будинок, попри поважний вік, і досі захоплює своїм вишуканим зовнішнім декором. Стара частина фасаду має чотири вікна та заворожливий парадний вхід з вулиці. Фасад прикрашений пілястрами з плетеним орнаментом. У верхній частині пілястр можна розгледіти пальмети – популярний декоративний елемент у формі листочків пальми
Фриз будинку оздоблений вигадливим витим мотивом – стилізованою вісімкою, символом безкінечності.
Для оздоблення вікон майстри виготовили різьблені підзорними, схожі на мережану скатертину, яка дбайливо огортає вікно.
Збереглися також оригінальні двері, які виходять на вулицю. Вони і досі використовуються, що для Чернігова є рідкістю.
Наталія Макаренко, власниця частини будинку: «Ця вулиця до революції називалася Варваринська. Вона була мощена, і тут було дуже багато гранітних валунів. Ми їх позбирали, і з цих валунів у мене зроблений фонтан у дворі. У цьому будинку також є тераса, яка виходила в сад. І там, напевно, було дуже приємно пити чай, спілкуватися з родиною».
Під час ремонту нинішня хазяйка намагалася максимально зберегти автентичні елементи, які стали частиною інтер’єру.
Наталія Макаренко, власниця частини будинку: «Колись я спілкувалася з антикварами, і вони казали, що найкращі речі з цієї вулиці приносили саме з цього будинку. Звідси познімали навіть дверні ручки. Цей будинок потребує значно більше уваги, ніж я можу йому приділити. Найменше, що я можу зробити, - це пофарбувати».
Після того, як пані Наталія 10 років тому пофарбувала фасад у приємний м’ятний колір, будиночок став популярним місцем для весільних фотосесій.
Наталія Макаренко, власниця частини будинку: «Як людина, яка цінить своє місто, свою країну, я завжди зберігала надбання, що ми маємо. Мені не хотілося це руйнувати, тому що у мені ще жевріє надія, що колись, може, це комусь буде потрібно».
Сюжет телеканалу «Дитинець»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: архітектура, дерев'яне мереживо, будинок, «Дитинець»