«Якби була граната, взяв би її і показав!»
75-річний Петро Марченко з села Гламазди Козелецької ОТГ не може стримати емоції:
— Ось квитанції, платіжки. Постійно сплачую за електрику по книжечці, скільки нагорає, а вони пишуть лишнє!
Петро Марченко
Пенсіонер розгортає книжечку тремтячими пальцями, дістає чеки:
— Все життя платив справно, питань до мене не було. А той рік стали мені писати у квитанції стільки, скільки я не використовую.
Пенсія маленька. І на їжу, і на ліки гроші треба. Мені операцію на очах в Києві зробили. Катаракта. Одне око бачить, поставили новий кришталик, а інше через глаукому не вдалося врятувати.
У квітні 2018 року сталася у нас пожежа. Ледь не вся хата горіла. Добре, що вдень, так пожежники наїхали, Погасили. Погоріли меблі, техніка, холодильник, телевізор. Лічильники: і газовий, і електро. їх потім поміняли.
У мене світла не було десь з півроку. Довелося в хаті міняти проводку. Зробили одну розетку на дворі під лічильником, і одну лампочку, але я ними користувався рідко. З простягнутою рукою ходив по базару, щоб допомогли відновити будинок.
За 2019 рік я напалив всього 320 кіловат. Не було ні телевізора, ні холодильника. За рік я платив чотири рази. А мені написали 730 кіловат, по подвійному тарифу влупили. Мовляв, мало платив. А за що платити, коли одна лампочка і одна розетка?
— Через що донарахували?
— «А що ж ви не передавали?» — відповідають. А як я мав показання лічильника передавати, якщо після пожежі у мене і мобілки не було. Коли з’явилася, телефонував, але додзвонитися складно. То музика грає, то автовідповідач каже: «Очікуйте». Контролер приходила, понаписувала хрін зна’ що.
Додзвонився нарешті передавати показники, а оператор відповідає: «Я не можу прийняти ці показники, бо у вас написані інші цифри». «А звідки мені взяти ті цифри, що ви хочете? Так ви мільйони понамальовуєте. А чим мені платити?» — питаю його.
Син в охороні працював. Не заплатили. Я платив по квитанціях кожен місяць.
— Так ви б їх викликали, сказали: «Подивіться лічильник».
— Приїздив контролер, подивився і сфотографував його. Пломби всі на місці. І все рівно пишуть заборгованість. Я звернувся з листом до енергетиків.
Десь у квітні 2020 ходив до Козелецької дільниці. Без толку. Вони зрозуміли, що платить, дурачок, йому можна ще вішать, і зробили коригування. 2483 гривні ніби то я винен.
Пенсіонер при мені намагається додзвонитися на номер, куди передає показники. А;там автовідповідач або зайнята лінія.
— Хоч би не зірватися і не натворити чудес, — зітхає. — Ось відповідь надіслали, щоб передавав покази і що зроблено коригування, але борг все одно висить, — показує лист від «Чернігівобленерго».
Всі чеки бережу. Бо, не дай Бог, приїдуть відрізати.
Ще раніше дописували плановий платіж. Я пішов розбиратися? «Що це за плановий?» — питаю. «Ну, платіж наперед», — відповідає працівниця. Кажу: «Так сходи наперед попісяй, а завтра не ходи». «Ой, ви такі дурниці балакаєте». «То ви дурниці пишете. Я витрачу два кіловата, а ви мені напишете 200». Наприклад, у травні мені написали 1400 кіловат, у червні 587. Це при тому, що я за весь попередній рік 1349 напалив.
31 грудня 2020 року у мене на лічильнику було 6376, а мені ще у травні написали 6626. Якщо врахувати те, що вони пишуть, то. у мене наразі повинно бути 7761 кіловат. Тобто, більше на тисячу кіловат, ніж реально є. Я вже звернувся до Центру безоплатної правової допомоги у Козельці, аби написали енергетикам листа. Сподівався, що розберуться. Та пришла відписка. Я ж хочу, аби знайшли ту горе-людину, яка робить ті приписки, і нарешті розібралися.
Бо скільки я не намагався достукатися, толку немає.
Р.S. У «Чернігівобленерго» повідомили, що коригування були виконані. Марченка повідомили письмово. Той лист пенсіонер показав. Тільки ось у квитанціях суми, як і раніше, обраховуються в тисячах.
Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №1 (1808), 7 січня 2021 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.