Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Колишній маєток Спановського є одним з найцікавіших представників дерев'яної архітектури Чернігова

Колишній маєток Спановського є одним з найцікавіших представників дерев'яної архітектури Чернігова

Цей будинок розташований на території колишнього передмістя Чернігова під назвою Ковалівка.



У 1911 році представник шляхетського роду Василь Спановський придбав тут земельну ділянку у Федора Лизогуба і невдовзі розпочав будівництво.

У цьому будинку жила родина Василя Спановського. Це був знатний дворянський рід, а сам Спановський був колезьким реєстратором. Це одна із посад чиновників Російської імперії.

Цей маєток є одним з найцікавіших зразків дерев’яної архітектури Чернігова ХІХ – початку ХХ ст. Цікаво, що він має дві адреси: Київська, 14Б та Немировича-Данченка, 15. Річ у тім, що будинок Спановського є єдиною вцілілою будівлею вулиці Немировича-Данченка, якої вже фактично не існує.

Сьогодні з усіх сторін будинок оточений панельними багатоповерхівками.

У 90-х роках будинок орендувала релігійна громада. Вони зробили всередині ремонт, красивий ганок і більше 10 років доглядали за цим будинком. Але, на жаль, церковній громаді не вистачало коштів, і вони не змогли утримувати цей будинок, оскільки у ньому не було опалення. І будинок залишився пусткою.

Періодично громадські активісти влаштовували тут суботники та прибирали сміття.

Навіть попри свій занедбаний стан, будинок і досі вражає своїми дерев’яними прикрасами. В оздобленні можна розгледіти елементи оберегової символіки. Наприклад, під вікнами розміщений різьблений елемент «призахідне сонце».

Будинок досить цікаво оздоблений дерев’яним різьбленням. На надвіконному сандрику можна побачити стародавній щипковий музичний інструмент – ліру. Цей музичний інструмент використовувався у давнину поряд із бандурою. Здебільшого на ньому грали псалми, тужливі мелодії.

На фронтонах розкинулася пальмета – пальмова гілка. Цей символ прийшов до нас зі Стародавньої Греції, Єгипту, Риму.

Таким чином майстри хотіли показати красу цього будинку, його велич. Тут ми бачимо переплітання модерну та народної архітектури.

Під карнизом будинку знаходиться дерев’яне різьблення із заклинальною символікою. Зверху – бігун очок – ідеограма води. А другий ярус – рослинна символіка. Тобто господар хотів, щоб на його рослини постійно лилась вода, аби у нього був урожай.

На території маєтку свого часу була льодовня, сарай з каретником, город і великий сад, до якого виходила відкрита їдальня.

Поряд з будинком і досі ростуть плодові дерева.

Звичайно, хочеться всім – і активістам, і тим, хто поціновує старовину, щоб цей будинок зберігся якомога довше, щоб ми бачили, яким колись був Чернігів.

Уже після зйомки цього відео історія будинку отримала новий виток. У першій половині 2020 року його придбала юридична фірма. Нові власники планують відновити втрачені елементи дерев’яного різьблення, повернувши будинку його колишню велич. Для цього вони звернулися по допомогу до проєкту «Дерев’яне мереживо Чернігова», і є велика надія, що у 2021 році спільними зусиллями ці наміри будуть втілені у життя.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: дерев'яне різьблення, архітектура, будинок, історія, «Дитинець»

Добавить в: