Дім на Зеленій, 15 – різьблення відновлене волонтерами проєкту «Дерев'яне мереживо Чернігова»
Ви споглядаєте будинок, який на початку ХХ ст., найімовірніше, належав генералу Адольфу Лессеру. До виходу у відставку генерал командував 16-м стрілецьким полком, мав сім орденів.
Цікаво, що Лессер був лютеранином, що для Чернігова було рідкістю.
Генерал був одружений, проте дітей родина не мала.
Дружина Адольфа Лессера, Єлизавета Олександрівна, померла у 1910 році, а от точна дата смерті її чоловіка невідома. Генерал помер невдовзі після 1918 року. Могили подружжя можна відшукати на Петропавлівському кладовищі.
Оздоблення будинку традиційне для міщанських осель зламу ХІХ-ХХ ст. Скоріш за все, свого часу будівля мала два основні фасади та під’їзну алею, а головний вхід був розташований у її правій частині.
Основний декор будівлі зосереджено під дахом. Тут розташований так званий підзор, який складається із трьох ліній прикрас. Внизу бачимо дерев’яні полотна з рослинним орнаментом. У ньому поєднано стилізовану пальмову гілку (пальмету) та трилисник. А на верхній дошці скомбіновані народні орнаменти під назвою «груди дощові» та «паросток». Уся ця композиція традиційна та була досить поширена у Чернігові. Таке різьблення є своєрідним оберегом-побажанням достатку та процвітання.
Головний фасад візуально розбито на три частини за допомогою різьблених пілястр. Саме вони чіпляють око перехожих у першу чергу.
Верхня частина плетеного орнаменту пілястр цього будинку викликає асоціації з фігурою людини. Найімовірніше, це лише плід уяви, адже на інших будинках з аналогічним різьбленням ця частина пілястр має чітко виражений рослинний мотив.
П’ять вікон фасаду будинку оформлені дуже просто. Свого часу вони мали віконниці, але ці деталі були втрачені.
Будинок на Зеленій, 15 став першим будинком Чернігова, різьблення якого відновили волонтери проєкту «Дерев’яне мереживо Чернігова». Нові дерев’яні деталі виготовляли у співпраці з університетом «Чернігівська політехніка». Частину елементів волонтери відновили вручну. Проєкт фінансувався спільнокоштом до якого долучилися близько 40 благодійників.
Завдяки яскравому поєднанню нових кольорів фасаду, коричневого та білого, будинок на Зеленій одразу отримав прізвисько «шоколадний».
Сюжет телеканалу «Дитинець»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.