Офіс Президента повірив у Левицького, а депутати облради – у Дмитренко
3 грудня в залі засідань Чернігівської обласної ради о 12:00 — перша сесія нового скликання. Об 11.00 починають з’являтися депутати. На порозі і в коридорах несе службу поліція та муніципальна варта.
Олена Дмитренко
1. І кричали, й блокували
Голосувати депутатам довелося підняттям рук — електронна система чомусь вийшла з ладу. Навіть за порядок денний проголосувати не могли. «ОПЗЖ», «Батьківщина» «За майбутнє» та «ЄС» блокували трибуну. Депутати Юрій Музика, Сергій Пащенко та Арсен Дідур сперечалися з депутатами Дмитром Блаушем, Дмитром Пахомовим та Дмитром Івановим. «Чого це Дідур таке хамло?», «Це, пане Пащенко, вже крик відчаю», — розважався Блауш. Депутати Іван Якуб та Олександр Атрощенко у президії також не могли дійти спільної мови.
Брав слово Владислав Атрошенко, лідер партії «Рідний дім», мер Чернігова. Декілька разів підходив до мікрофону, починав говорити, але в президії була така вакханалія, що ніхто не слухав. Та він не здавався і раптом одномоментно в залі запанувала тиша. Владислав Анатолійович «тис авторитетом»: «я тричі народний депутат», «так не можна», «давайте голосувати». Після полум’яної промови зал зааплодував і депутати... повернулися до криків і з’ясування стосунків.
Було і псевдомінування, і переобрання лічильної комісії. І гучномовець в руках Олександра Атрощенка.
Врешті-решт, більшість із «ріднодомовців», «слуг» та «радикалів» проголосували: голова ради — Олена Дмитренко, заступники — Ніна Лемеш та Дмитро Блауш. По 33 голоси «за» з 64 депутатів облради.
Дмитренко від «Слуги Народу». 2 грудня обласна фракція партії оприлюднила свою офіційну заяву — висуваємо Дмитренко на посаду голови. Та в ніч з 2 на 3 грудня пролунала інша заява — пропонуємо 39-річного Олександра Левицького з села Бреч Корюківського району, голову агрохолдингу «Урожай» (на Чернігівщину переїхав з Луганщини, де займався будівельним бізнесом, ще до військових дій на Сході).
За це і змагалися — хто очолить раду, Дмитренко чи Левицький.
Як би там не було, Дмитренко — це пропозиція з місця, місцеве самоврядування в дії. Левицький — кандидатура, яку настійливо радила виконавча влада. А хіба виконавча влада повинна керувати місцевим самоврядуванням? От хлопці й дівчата і показали, нє, не повинна, у кого більшість депутатів у раді, кого люди обрали, той і керує.
Цифри:
Мандати
«Рідний дім» — 19 мандатів, «Наш край» — 9, «Слуга Народу» — 8, «Радикальна партія Олега Ляшка» — 7, «Батьківщина» — 6, «Європейська солідарність», «Опозиційна платформа «За життя» та «За Майбутнє» — по 5 мандатів.
Вік
До 30 років — один. Від 31 до 40 — 20 депутатів. Від 41 до 50 — 16. Від 51 і старші — 27.
2. «Дуже пізно ввечері»
Олександр Левицький з’явився за півгодини до початку сесії. З посмішкою. А її було добре видно, бо забув одягнути медичну маску. Після нагадування працівників ради натягує біло-блакитну.
— В ніч перед сесією — ви стали кандидатом. Як так вийшло?
— Мені важко говорити, це рішення фракції, — одразу переходить на російську Олександр Сергійович. — До роботи голови — готовий.
— Балотуючись в депутати, передбачали настільки високу посаду?
— Абсолютно ні. Офіс Президента побачив у мені кандидатуру, котра може очолити обласну раду. Не одразу я погодився, — розкриває карти, ким ініційовано його подання на крісло голови.
— Стосунки з Оленою Дмитренко через ваше висунення не погіршились?
— Сподіваюся, що ні. Ми всі дорослі люди. Є рішення Офісу Президента, є рішення фракції. Я до пані Олени ставлюся з великою повагою, — переконує Левицький.
— О котрій годині вечора чи ночі фракція змінила свого кандидата?
— Дуже пізно ввечері. У мене останній тиждень — як один день. Гублюсь в часі.
Олександр Сергійович на засіданні ради тримався осторонь фракції. До початку сесії простоював біля вхідних дверей. З однопартійцями майже не спілкувався.
Зате ще перед початком сесії було помітне активне спілкування «Рідного дому», «Радикальної партії» та «Слуг народу». Атрошенко постійно «на вухо» говорив і з «радикалами», і зі «слугами».
Олександр Левицький
3. Що думають «екси»?
Депутати обласної ради попередніх скликань: чи слідкували вони за подіями в раді 3 грудня? Чи жалкували, що їх не було серед активних учасників?
— За подіями, звичайно, слідкував, — зізнається 47-річний Валерій Куліч. — Однак, однозначно — не жалкував, що мене там немає. Мене політика не затягнула.
— Чи можна назвати першу сесію восьмого скликання найгарячішою за всю історію?
— Не думаю, — переконаний Валерій Петрович. — Перша сесія минулого Скликання була не менш запеклою. Тоді на ній був присутній нардеп Олег Ляшко. Пройшла також важко зі скандалами.
— Хід сесії передивився в інтернеті наступного дня, — коментує 47-річний Володимир Селянський (Понорниця). — Що проходила гаряче — то одна справа. Інша — боролись за портфелі, а не за важливі рішення для області.
«Хочу звернутись до деяких своїх колег, депутатів Чернігівської обласної ради минулого, сьомого скликання, яким виборці знову висловили довіру. Не для того вас знову обрали, щоб ви блокували, ламали обладнання громади, демонстративно залишали зал засідань. Більшість з вас зробили себе в цьому житті — стали успішними підприємцями, вирощуєте хліб і до хліба, створюєте робочі місця, прославляєте Україну на спортивних аренах, стали лідерами місцевого самоврядування. І ви ж вимушені танцювати під дудку пройдисвітів, які собачої будки не склепали у своєму житті. До старих провокаторів минулого скликання добавились і новенькі. Соромно... Припиняйте цей балаган.
А новообраному керівництву обласної ради бажаю витримки, терпіння, не піддаватись на провокації і працювати в інтересах Чернігівської громади», — прокоментував на своїй сторінці в соцмережі сесійні баталії 60-річний Анатолій Хавило (Борзна).
І додав:
— Нехай не посади ділять, а працюють над обласним бюджетом. Через 20 днів Новий рік. Вся проблема цього скликання, що дуже багато охочих зайняти якісь посади в обласній раді.
Із підміченого:
«Хлопці кучеряві, не ходіть до нас» — серед чоловіків з буйними шевелюрами дуже мало.
Про жінок, які прийшли не в джинсах: 41-річна Наталія Осіковська була у стильному брючному костюмі цегляного кольору, 39-річна Юлія Заїка у... рожевому вечірньому платті, бежевих туфлях на підборах, 37-річна Оксана Халімон, дружина Павла Халімона, голови обласної організації партії «Слуга Народу» у білій сукні з великим розрізом спереду.
Голосніше інших
Найгучніше гімн України під час відкриття засідання співав мер Бахмача Павло Шимко, котрий був серед гостей. Після ще й голосно викрикнув «Слава Україні», проте «Героям Слава» у відповідь ледь чутно прошелестіло у залі.
Вікторія Товстоног, тижневик «Вісник Ч» №50 (1804), 10 грудня 2020 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.