Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » П’ятеро наркозалежних менян отримують препарати замісної терапії. Чи ефективне лікування

П’ятеро наркозалежних менян отримують препарати замісної терапії. Чи ефективне лікування

У межах державної програми четвертий місяць у поліклінічному відділенні Менської центральної районної лікарні діє кабінет замісної підтримувальної терапії. Щодня п’ятеро пацієнтів із синдромом наркотичної залежності, що виник внаслідок уживання опіоїдів, безкоштовно одержують необхідні лікувальні препарати.



Відповідно до наказу Міністерства охорони здоровя України №645 «Про затвердження методичних рекомендацій «Замісна підтримувальна терапія в лікуванні із синдромом залежності від опіоїдів», мета такої терапії – стабілізація стану хворого, зменшення медичних і соціальних наслідків уживання незаконних наркотиків.

Злочинці чи пацієнти?

Всесвітня організація охорони здоров’я серед п’яти базових принципів профілактики ВІЛ-інфекції серед тих, хто вживає наркотики, називає замісну підтримувальну терапію для наркозалежних, що вживають опіоїди (тобто алкалоїди опійного маку, їхні похідні та синтетичні аналоги, що синтезуються в організмі людини).

Вживання наркотиків вже давно перетворилося з винятково медичної на велику соціальну проблему. Передусім – через криміналізацію нарко­споживачів, а також через ризик інфікування ВІЛ та іншими інфекціями, що передаються через кров. За статистикою, 90 відсотків зареєстрованих наркозалежних в Україні страждають саме від опіоїдної залежності.


Анатолій Гетьман

За словами лікаря-нарколога Менської центральної районної лікарні Анатолія Гетьмана, замісний препарат поліпшує стан хворого, запобігає розвитку синдрому відміни, зменшує потяг до нелегальних наркотиків, створює можливість реабілітації і зменшує ймовірність ризикованої поведінки (щодо ВІЛ-інфекції та інших хвороб, що передаються через кров).

– У наказі №645 зазначається, що «лікування опіоїдної залежності – важливий стратегічний елемент діяльності, спрямованої на мінімізацію та усунення медичних та соціальних наслідків такої залежності на рівні індивіда та суспільства, – наголошує Анатолій Гетьман. – Якщо ж належне лікування в цих випадках не запроваджується, то це зазвичай дорого коштує як закладам охорони здоров’я, так і суспільству загалом.

Витрати на тих, хто не лікувався, в сім ра­зів вищі

За статистикою, в Україні кожен дев’ятий засуджений має вирок за зберігання наркотиків чи за злочини, пов’язані з наркотиками. Побутує думка, що особи із наркотичною залежністю – злочинці. Медики ж одностайні, що наркоманія – тяжка недуга, яку складно вилікувати.

«Думав тільки про дозу»

Під час спілкування із наркозалежними пацієнтами комунального підприємства «Полтавський обласний наркологічний диспансер» журналісти з усієї країни почули їхні думки про замісну терапію. Всі вони одностайні: замісна терапія дає можливість повернутися до нормального життя, зменшити шкоду психічному і фізичному здоров’ю.

Наркозалежність, як поінформував Анатолій Гетьман, спричиняє зміни в психіці людини: всі її думки спрямовані на те, як роздобути наркотик і прийняти дозу. Наркозалежні гублять не тільки себе, але й близьких.


Пресвізит до Полтави відбувся за ініціативи Міжнародного благодійного фонду «Альянс громадського здоров’я»

– Наркоманія – хвороба, важка для лікування, бо спершу вона здається людині не страшною, – наголошував Анатолій Григорович. – Наркоманія – це не час, приємно проведений у компанії з друзями, не тимчасова ейфорія від ін’єкції, а хвороба з прихованою смертельною небезпекою.

«Біла смерть», як називають наркотики, підкрадається підступно і непомітно. Наркозалежні спершу думають, що легко «зістрибнуть» із голки, що запросто можуть зупинитися. Але це ілюзія, бо залежність від «дурману» подолати без лікування неможливо. Організм щоразу вимагає більшу дозу.

Менянин N (назву співрозмовника так) хоча й прийшов на зустріч із журналісткою, все ж озирався на всі боки і боявся, аби ніхто його не впізнав. Демонструю вимкнені диктофон і фотоапарат, розмовляємо у форматі «без запису».

Молодий чоловік розповів, що вперше вколовся з цікавості, за компанію, коли йому було 16 років. Згодом навчився варити «ширку» з насіння маку чи макової соломки.

Ховався з цим «ремеслом» від батьків. Пробував зупинитися, але вже не зміг

– Щодня прокидався і думав не про роботу, не про дітей та дружину, а чекав, щоб вони якнайшвидше залишили мене самого. Хотів скоріше зварити наркотик і вколотися. Щомісяця тратив на це діло 3–4 тисячі гривень, а то й більше, – слухаю розповідь. – Лікувався стаціонарно в наркологічному відділенні Чернігівської психо-неврологічної лікарні. Витратив багато грошей, але приїхав у Мену і не витримав – зварив «ширку». Про замісну терапію почув від Анатолія Гетьмана. Довіряю йому дуже. Медсестрі також. Раїса Василівна – золота душа. За три місяці прийому препарату я став іншою людиною. Побачив дружину, побачив дітей, приділяю їм увагу.

Дружина хотіла розлучитися, бо вже не могла терпіти мою поведінку, мене самого

Співрозмовник не вважає себе пропащою людиною, сподівається, що оптимальні дози замісної терапії дозволять опанувати себе, а з часом повністю позбутися схильності до наркотиків.

Згідно із державною програмою замісної підтримувальної терапії, остаточна і повна відмова від вживання опіоїдів – ідеальна мета, що існує у віддаленій перспективі. Наразі така терапія – найефективніший спосіб фармакологічного лікування залежності.

«Держава повинна забезпечити ліками всіх хворих»

Медсестра вищої кваліфікаційної категорії Раїса Костюченко працює з психіатром і наркологом Анатолієм Гетьманом майже 40 років. Набачилася різних пацієнтів, але біду кожного пропускає крізь серце, ставиться по-материнськи до кожної молодої людини, яка оступилася і шукає поради, підтримки і порятунку в медичному закладі.

Суспільство по-різному ставиться до наркозалежних і до їхніх проблем. Когось до кабінету привели батьки, когось опікуни, хтось знайшов сил прийти сам

– Наркоманія – така ж тяжка хвороба, як і онкологія, алкоголізм, туберкульоз. Пацієнти потребують допомоги від держави, бо не в кожної людини є гроші на лікування. Не кожен наркозалежний зможе визнати себе хворим. Особливо молоді пацієнти, яким здається, що все в них добре, що залежність від наркотиків їм не загрожує. Не залежно від діагнозу – онкологія, цукровий діабет, ВІЛ-інфекція чи ін­ша недуга – хворий має право розраховувати на безоплатне лікування, – ­переконана Раїса Костюченко.


Раїса Костюченко

Що ж до ставлення батьків, родичів, сусідів до наркозалежних, то всі вони мають допомогти хворому вилікуватися: підтримати, порадити звернутися по медичну допомогу, не засуджувати, а спробувати зрозуміти причину, яка підштовхнула на небезпечний крок. Так званий «кайф» триває день чи тиждень, а біда від нього надовго.

За словами Анатолія Гетьмана, на диспансерному обліку нині перебуває 16 пацієнтів із наркотичною залежністю – жителі Мени та сіл. Статистика буде реальнішою, якщо цифру помножити щонайменше на три.

Контролюють видачу препаратів

Речниця Чернігівської поліції Юлія Ковтун підготувала коментар щодо перевірки медичних закладів, які видають препарати замісної терапії.

– Відповідно до правил програми замісної підтримувальної терапії, пацієнт отримує ліки безпосередньо в медичному закладі. Це необхідно для того, щоб він не передав нарковмісні препарати третій стороні.


Юлія Ковтун

У разі, якщо правоохоронці виявлять у громадянина речовину, схожу на наркотичну, викликають на місце слідчо-оперативну групу поліції. Вона вилучає речовину та направляє її на експертизу. Відкривається провадження за статтею 309 Кримінального кодексу України (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту).

Зауважу, що відповідно до частини 4 статті 309 Кримінального кодексу України, особа, яка добровільно звернулася до лікувального закладу і розпочала лікування від наркоманії, звільняється від кримінальної відповідальності. Окрім того, правоохоронці перевіряють медичні заклади, які мають право видавати препарати замісної підтримувальної терапії пацієнтам.

Ольга Чернякова, Сусіди.City

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: наркоманія, Менська ЦРЛ, Анатолій Гетьман

Добавить в: