«Це наше пасовище з дідів-прадідів. Не віддамо»
У господарському суді Чернігівської області відбулося 11-те судове засідання у справі села Ліски Менського району, про визнання недійсним розпорядження про договори оренди.
Судяться за громадське пасовище. Колишні землі колгоспу. Землі стали розпайовувати. Було рішення жителів села, тих, хто мав право на пай, земельну ділянку між двох ставків, 83 з хвостиком гектари, не розпайовувати. А залишити як пасовище.
— По гектару 16 соток ріллі попало, по стільки ж сіножатей. А якби розділили ще ту ділянку, по гектару і 20 попало б, — пояснює Наталія Іллєнко, жителька Лісок. — Але відмовились, щоб залишити за громадою, щоб було де корів пасти, було рішення зборів: не паювати.
Олена Стародуб
— Але 28 грудня минулого року Менська райдержадміністрація надає дозвіл племпідприємству на розробку технічної документації по передачі в оренду цієї земельної ділянки. Але ж є державний акт права колективної власності на землю. У 1996 році було рішення виконкому Лісківської сільської ради: всім громадянам, які утримували худобу, надати земельні-ділянки для випасу та косіння — 0,5 га для випасу и 0,5 для сінокосіння. Був поіменний список, з того часу люди сплачують земельний податок на цю землю, — продовжує Олена Стародуб з Лісок, діловод Менської ради.
— Коли ми взнали про те, що наше пасовище віддане в оренду, обурилися, — говорить Наталія Іллєнко.
Позивач — заступник керівника Менської місцевої прокуратури Ігор Олейніков.
Відповідачів два. Перший — Менська РДА. Був присутній голова Євген Соловйов. Другий відповідач — ПрАТ «Менське підприємство по племінній справі в тваринництві». Був присутній адвокат Олександр Загалець. Засідання вела суддя Наталія Книш.
Судове засідання тривало близько трьох годин. Слухачі переживали, пошепки протестували. Відповідач номер один визнав позов одразу, погодився, що при передачі ділянки в оренду була допущена помилка.
Відповідач два з цим не погодився, заявив, що це РДА сама ініціювала передачу племпідприємству ділянок в оренду. Була словесна суперечка адвоката племпідприємства з прокурором, адвоката з представником Держгеокадастру, адвоката з головою РДА.
Врешті засідання перенесли знов. Через те, що суду надали не всі необхідні документи, пояснення в усній, а не в письмовій формі.
— Як вони могли цю землю забирати? Хто мав право відмінити рішення виконкому? — не стримує емоцій діловод Олена Стародуб.
— Корова в селі — годувальниця. Роботи нема, робочих місць раз-два — і все. Селяни живуть з господарства. Люди вирішили цю ділянку не включати в паювання, а залишити для громадського пасовища. 858 людей — власників пайових сертифікатів, які мали право на цю земельну ділянку. Які працювали в колгоспі. Це їхня власність і їхня воля.
Дмитро Демиденко
— Перші 10 засідань проводились без нас. Слухачів не запрошували. Запросили, бо представники племпрідприємства заявили, що сільські люди давно не користуються цією земельною ділянкою. Що там тільки худоба племпідприємства ходить. А це не так, — твердо говорить Дмитро Демиденко, виконуючий обов’язки старости села Ліски Менської громади. — А ми привеземо людей. Тих, хто користується тим пасовищем. Зайдуть у залу суду, і нехай та сторона подивиться їм у очі.
Якщо не вирішиться це питання позитивно для людей, перекриємо дороги. Корів виведемо на площу в Мену, до адміністрації. Я свою корову вже вдома помив, підготував до акції.
Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №30 (1784), 23 липня 2020 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: пасовище, суд, село Ліски, «Вісник Ч», Олена Гобанова