Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Новий тариф та окремий рахунок на розподіл газу

Новий тариф та окремий рахунок на розподіл газу

Наприкінці січня чернігівські споживачі природного газу почали отримувати нові квитанції за розподіл газу. За цей розподіл ми сплачуємо ще з 1 квітня 2017-го року, а в 2016-му споживачам було розіслано типовий договір розподілу природного газу, затверджений Постановою НКРЕКУ від 30 вересня 2015 року N 2498. Тоді ж було затверджено Методику визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу.



У 2017-м році, згідно з тарифом, встановленим з 01.01 2017 року Постановою НКРЕКП № 2315 від 15.12.2016 року, ПАТ «Чернігівгаз» за одну тисячу кубометрів розподіленого газу отримував 627,50 грн (без ПДВ). При цьому річні обсяги транспортування газу складали 610,5 млн. м3. 

В серпні 2019 АТ «Чернігівгаз» провело відкриті слухання щодо проекту перегляду тарифу на розподіл природного газу.  А в жовтні 2019-го стало відомо, що в найближчий час за сплату газу буде приходити 2 квитанції. Тоді голова правління "Чернігівгазу" Алла Ярова позитивно оцінила майбутні зміни, адже до змін близько 80% платежів надходили "Чернігівгазу" за зимовий період, а саме влітку потрібно займатися ремонтом і модернізацією мереж. "Рівномірні платежі протягом року дозволять операторам ГРМ постійно отримувати потрібний ресурс для обслуговування і модернізації мереж", - сказала Ярова.

24 грудня 2019 р. Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг встановила нові тарифи на доставку газу та змінила порядок оплати послуг з доставки газу. З січня 2020 р. плата за доставку вилучена з рахунків за газ. Всі споживачі отримали окремі рахунки: один за газ, другий – за його розподіл (доставку).

На жаль, окрім того, що введено розділ на 2 квитанції – збільшилися й ціни на розподіл газу. Для порівняння у квитанції на фото нижче за грудень 2019-го тариф на розподіл складав 0.753 за 1 метр кубічний газу при ціні самого газу для населення  - 6,20196. , а отже сума за розподіл за грудень 2019 склала 110.89 грн. Як видно на квитанції розподіл газу споживач мав сплачувати по факту. Якщо спожив у грудні, як в нашому випадку 147 кубів, то мав заплатити за розподіл 75 копійок, що складало майже 7% від ціни спожитого газу.



Тепер за розподіл встановлено тариф 1.068 грн. за метр кубічний і об’єм спожитого газу рахується не по факту, а з тієї кількості газу, яку ви спожили за попередній газовий рік. Згідно квитанції, що надана для прикладу споживач використав за попередній газовий рік 1007.77 кубів газу, тож вартість транспортування що за січень, що за лютий і кожний наступний місяць газового року буде складати 89.69 грн, за рік - 1078. 30 гривен, за півроку – 538.15 гривень. За старими тарифами сума за розподіл склала б 759 гривен, тож різниця складає 319 гривень, сам тариф зріс на 30%, що у грошах – на 30 копійок для приватного споживача. 

Окрім розподілу газу від АТ «Чернігівгаз» - є ще графа «Транспортування» від АТ «Укртрансгаз», яка поки що становить для побутових споживачів 18 копійок за кубометр газу.



Відмітимо, для наших читачів, що згідно інформації сайту index.minfin.com.ua з 1 січня 2020 діє дві ціни від Нафтогазу: гарантована (квартальна) та місячна, які будуть однакові для всіх областей. Гарантована ціна зафіксована на рівні 6,913992 грн. за м³ (з ПДВ, але без вартості доставки), і діє вона до кінця квітня 2020. Місячну ціну Нафтогаз встановлює щомісяця, і вона може бути і вище гарантованої ціни, і нижче. Так що громадяни тепер зможуть пограти з Нафтогазом у гру "вірю - не вірю". У січня 2020 місячна ціна збігається з гарантованою, і становить ті ж 6,913992 грн. / М³

Обґрунтування до рішення про прийняття постанов НКРЕКП про встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу для Операторів газорозподільних систем можна передивитись за посиланням: https://www.nerc.gov.ua/data/filearch/Materialy_zasidan/2019/gruden/24.12.2019/p32_24-12-19.pdf

Нижче на фототабличці зображено, структуру тарифу на послуги розподілу природного газу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» з 01 січня 2020 року до 30 червня 2020 року включно.



Підвищення тарифів на послуги з розподілу газу планується здійснити у два етапи - з 1 січня і з 1 липня 2020 року: з 1 січня по 30 червня - 1.05 за м.куб (без ПДВ), з 1 липня - 1.35 грн. за 1 м.куб (без ПДВ).


Кому потрібен розподіл газу в квитанціях?

Багато наших читачів дивуються тому, навіщо потрібна додаткова квитанція і чому не можна як раніше вписувати розподіл газу, і навіщо взагалі публікується інформація про цей розподіл. До речі, ця ситуація є чимось схожою з тією, коли у квитанціях від водоканалів по всій країні почали розділяти інформацію про забезпечення безпосередньо питною водою та водовідведенням. Це було пов’язано з монетизацією субсидій та веденням реєстрів отримувачів субсидій за кожною послугою окремо. І тарифи на воду, як і на газ, на жаль, постійно підвищуються.

У випадку ж з розподілом газу – всьому виною – газотранспортна реформа анбандлінг.

Анбандлінг (з англ. unbundling) – це добровільне розділення великих промислових підприємств на декілька менших, більш компактних, мобільних і самостійних структур.
У випадку з "Нафтогазом" анбандлінг – це відокремлення діяльності з транспортування природного газу (діяльності оператора ГТС) від видобутку і постачання природного газу та електричної енергії.

Це означає, що одна й та сама особа(и) не мають права здійснювати прямий чи опосередкований контроль над підприємством з виробництва або постачання та в той же час здійснювати прямий чи опосередкований контроль або будь-яке право над оператором газотранспортної системи чи газотранспортною системою, або навпаки.

Зазначені процеси розпочалися ще у 2014 році, коли компанії "Ernst&Young" і "Rothschild Group" надали Україні рекомендації щодо реструктуризації та оптимізації активів "Нафтогазу". У березні 2014 року Кабінет міністрів України визначив, що Секретаріат Енергетичного співтовариства матиме вирішальний голос у визначенні плану з анбандлінгу.

Секретаріат Енергетичного співтовариства (СЕС) – це структурний підрозділ міжнародної організації Енергетичне співтовариство, метою якої є розширення енергетичного ринку Європейського Союзу на країни Південно-Східної Європи та інші.
Окрема плата за транспортування газу до помешкань споживачів впроваджена в більшості країн Європейського Союзу (без неї працюють лише 4 країни). Це дозволяє незалежним постачальникам конкурувати між собою, створюючи привабливі умови для споживачів

У квітні 2015 року в Україні ухвалено Закон "Про ринок природного газу", який передбачає дві моделі відокремлення оператора ГТС – модель повного відокремлення майна, або OU (full ownership unbundling), та модель створення незалежного самостійного оператора ГТС, або ISO (Independent System Operator). Відповідно до ухваленого закону, процес відокремлення оператора ГТС мав завершитися до 1 червня 2016 року.

У червні цього ж року компанія "McKinsey&Company" здійснила всебічний аналіз варіантів відокремлення, а також світових практик і рекомендацій. І вже у жовтні "Нафтогаз" розробив план відокремлення оператора ГТС і надав його на розгляд міжнародним партнерам.

Пізніше своєю постановою №800 від 09.11.2016 Кабінет міністрів прийняв рішення про створення ПАТ "Магістральні газопроводи України".

Після того, як була сформована та почала працювати наглядова рада АТ "Магістральні газопроводи України" (МГУ), між нею та наглядовою радою НАК "Нафтогаз України" 24 липня 2018 року було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо відокремлення оператора ГТС (анбандлінгу), - говориться на сайті zik.ua.

Наразі 100% акцій групи компаній НАК "Нафтогаз України" належить державі в особі Кабінету міністрів. У свою чергу, "Укртрансгаз" є дочірним підприємством "Нафтогазу" і здійснює функції оператора газотранспортної системи (ГТС) і оператора підземного сховища газу (ПГС).

Пізніше, у травні 2019 року Кабінет міністрів затвердив модель анбандлінгу, за якої "Нафтогаз" буде здійснювати відокремлення оператора ГТС. Український уряд зупинився на принципі OU (модель повного відокремлення майна).

Відповідно до Дорожньої карти, протягом 2018-2020 років мають бути виконаними такі кроки:
2019 рік: відбувається розширення оператора ГТС – філії "Нафтогазу"; розпочинається процес створення нової компанії, вся поточна робота і персонал переходить до неї; запускається процедура сертифікації нової компанії; розробляється угода купівлі-продажу між ПАТ "Магістральні газопроводи України" та "Укртрансгазом".
2020 рік: закінчення чинного контракту з російським "Газпромом" (1 січня); відокремлений оператор ГТС у якості новоствореної компанії передається ПАТ "Магістральні газопроводи України" і починається робота незалежного оператора ГТС.

Першою та найголовнішою причиною започаткування процесу анбандлінгу в "Нафтогазі" є подальше недопущення можливості для здійснення чиновниками корупційних дій та знищення будь-яких корупційних мотивів.
Після того, як анбандлінг буде повністю впроваджено, контроль над транспортуванням газу магістральними шляхами, який до того повністю тримав "Нафтогаз", перейде у повному обсязі до незалежної окремої організації, тож процес транспортування газу значно спроститься.

Іншою важливою причиною запровадження окремого оператору ГТС є те, що з моменту його створення "Нафтогаз", а в цілому й Україна, більше не буде нести повну відповідальність за все, що впливає на транспортування газу через магістральні шляхи.

Чому це важливо? Наведемо головний і єдиний приклад: російські провокації, а саме дії "Газпрому", які останніми роками усіляко намагаються отримати законні підстави змусити Україну прийняти "Північний потік – 2", більше не матимуть ніякої ваги.

Проте з іншого боку відокремлення "Укртрансгазу", який наразі здійснює функції оператора ГТС, означає порушення чинного контракту з "Газпромом". Обсяг доходів від цієї угоди становить 3% від українського ВВП, а передчасне розірвання цього контракту, який, до речі, закінчується 1 січня 2020 року, буде означати втрачання Україною близько 3 мільярдів доларів доходів від транзиту російського газу. Саме тому остаточне відокремлення оператору газотранспортної системи заплановано в нашій країні не раніше ніж у наступному році.

Нові рахунки, роз’яснення від "Чернігівгазу"



Розказати про нюанси, які стосуються нових рахунків від "Чернігівгазу" погодилася представниця прес-служби АТ «Чернігівгаз» Марина Кирієнко.

Так виглядав рахунок в грудні 2019:



Окремий рахунок виглядає наступним чином:



Зверніть увагу, що сплачувати за цим січневим рахунком можна до 20 лютого 2020 року, а не протягом 5 робочих днів після отримання рахунку, як у випадку з рахунком за грудень. Аби зекономити на комісії за сплату рахунку Марина Кирієнко радить сплачувати квитанцію одразу за 2 місяці, 6 місяців або за рік – для зручності споживача всі ці суми виведено у квитанції. Особливо це актуально для тих споживачів, у яких з газових приладів вдома лише плита, тож комісія за сплату 2-3 гривень розподілу може бути більше самої суми розподілу. 

Вартість доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить від конкретного обсягу споживання та тарифу, який встановив НКРЕКП.

Як розраховується обсяг споживання: за основу береться обсяг споживання газу впродовж "газового року"?

Це проміжок часу з 1 жовтня по 30 вересня. Щомісячний платіж за доставку газу розраховується наступним чином: сума кубів газу, спожитого за газовий рік, множиться на тариф на доставку. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які сплачуються щомісячно впродовж року.

Наприклад:
▶ споживач, який використовує газ на індивідуальне опалення житла, з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року спожив 2100 кубометрів газу.
Чинний тариф на розподіл (доставку) для АТ «Чернігівгаз» з 1 січня 2020 року складає 1,07 грн. (з ПДВ).

Розрахуємо щомісячну плату за доставку газу для споживача з індивідуальним опаленням:
2100 кубів х 1,07 грн / 12 міс. = 187,25 грн./місяць
▶ споживач використовує газ тільки на приготування їжі. З 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року він використав 170 кубометрів газу.

Розрахуємо щомісячну плату за доставку газу для споживача з газовою плитою:
170 кубів х 1,07 грн / 12 міс. = 15,16 грн./місяць
Споживачі можуть платити за доставку одним платежем за квартал або півроку. Таким чином вони зменшать свої витрати на комісії при проведенні платежів.

Переваги рівних платежів:
Взимку, коли споживачі значно збільшують використання газу, платіж за доставку газу залишається незмінним. Тому фінансове навантаження взимку при сплаті за газ зменшується. В I кварталі 2020 року споживачі заплатять за доставку газу менше, ніж торік. Це особливо відчутно для споживачів, які користуються газовим опаленням.
Споживачі, які використовують більшу частину газу взимку зможуть знизити навантаження на сімейний бюджет. Адже частину доставки газу, вони сплачуватимуть впродовж року рівними частинами.

Як заплатити за газ?
Заплатити за газ можна готівкою або шляхом списання грошових коштів з рахунку Вашої банківської карти.

Швидше та зручніше сплачувати онлайн за допомогою дистанційних сервісів компанії:
🔸 Особистий кабінет на сайті 104 ua
🔸 мобільний додаток 104Mobile для Android
🔸 мобільний додаток 104 Mobile Light для iPhone
🔸 чат-бот 7104ua у Viber
🔸 систем інтернет-платежів Portmone.com; Easypay.ua;
🔸 інтернет-послуги "Ощад 24"
Крім того, заплатити за газ можна:
🔸у будь-якому відділенні "Укрпошти" ;
🔸через відділення будь-якого банку;
🔸через термінали самообслуговування.

Звертаємо увагу споживачів, які користуються системою Приват24 для сплати своїх рахунків за газ. На даний час договір з Приватбанком на введення такої квитанції ще не підписаний. А отже, аби сплатити за розподіл газу через Приват24 потрібно самостійно створити новий переказ на переведення коштів, а при його складанні ввести всі можливі реквізити та ваші дані: номер особистого рахунку, ваше прізвище ім’я по-батькові та адресу, - тільки тоді "Чернігівгаз" буде бачити, що кошти надійшли саме від вас.

Реквізити Оператора газорозподільних систем для оплати послуг з розподілу природного газу АТ "Чернігівгаз":
Рахунок UA 263535530000026005300020577 (UAH)
Філія-Чернігівське обласне управління АТ «Ощадбанк»
МФО-353553
КОД ЄДРПОУ 03358104




Чи треба платити, якщо не використовуєте природній газ?
За доставку газу треба буде платити, навіть якщо ви не використовуєте газ в окремі періоди. Адже, щодня Оператор ГРМ (АТ «Чернігівгаз») проводить цілий комплекс заходів по обслуговуванню газорозподільної системи – це підтримка належного тиску, поточні та аварійні ремонти газопроводів, а також діяльність аварійно-диспетчерської служби.
Аварійно – диспетчерська служба АТ «Чернігівгаз» працює 24 години 7 днів на тиждень. Споживачів Чернігівщини обслуговують 26 підрозділів, які реагують на виклик протягом 5 хвилин и максимально за 40 хвилин прибувають в найвіддаленішу точку зони обслуговування.
Якщо газове обладнання не використовується взагалі і ви не плануєте цього в майбутньому, то вам варто розглянути можливість від’єднання від газових мереж.

Що буде, якщо Ваше споживання зменшилось?
Якщо споживач використав менше кубів, то і за доставку в наступному році він буде платитиме менше. Тому від обсягів споживання впродовж газового року залежить плата споживача за доставку газу в наступному році.

Куди можна звернутися за допомогою або консультацією по особовому рахунку?
1. До найближчого Центру обслуговування клієнтів РГК
2. За телефоном контакт- центру: (0462) 61 62 04 або (067) 65 64 104
3. Або ж скористатися послугою онлайн – консультації через Особистий кабінет на сайті 104.ua

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: рахунки, квитанції, розподіл, газ, "Чернігівгаз", Кирієнко

Добавить в: