Свідки російської анексії Криму: у Чернігові представили фільм та 2 книги про події на півострові
Як Крим опинився під контролем Росії?
У Чернігові презентували журналістські проєкти присвячені подіям анексії півострова.
Ігор Чайка, журналіст, голова незалежної медіа-профспілки України: «Ми вважаємо, що особливо сьогодні, коли тема Криму починає зникати взагалі з суспільної повістки дня, коли наша, вибачте, влада взагалі робить вигляд, що вона забула про Крим або вона вже вважає Крим російською територією, я не знаю, що відбувається. Тому сьогодні ми вважаємо, надважливо продовжувати цю тему, говорити про це, розказувати людям, що відбувається, що відбувалось, як відбувалось і що відбувається сьогодні».
У документальному фільмі Ігоря Чайки «Острів Крим. Дежавю» автор показує ситуацію на півострові після приходу до влади Януковича. Та наводить цитати й паралелі з відомим романом «Острів Крим» Василя Аксьонова.
Роботу над фільмом журналіст розпочав ще у 2010 році та записав декілька інтерв’ю. В тому числі і з маловідомим тоді Сергієм Аксьоновим, який згодом стане ключовою фігурою анексії. Та за іронією долі має таке ж прізвище, як і автор книги.
Ігор Чайка хотів показати, що насправді відбувається в Криму та до чого це може призвести. Але тоді ця ідея нікого не зацікавила. Тож зібраний матеріал залишився незатребуваним. Випустити його вдалося лише у 2014, але вже з іншою концепцією, - показати не що може статися, а як це сталося.
Ігор Чайка, журналіст, голова незалежної медіа-профспілки України: «Ми мусимо донести, і ми намагаємось це робити, як би це банально не звучало, ми мусимо доносити правду з перших вуст. Далі люди розуміють, далі люди продовжують дискусію, включаються в ту дискусію, тоді з цього діалогу щось виходить».
Журналістки Анна Андрієвська та Олена Халімон привезли до Чернігова дві свої книги. У першій – «Люди сірої зони» – зібрані свідчення очевидців подій анексії.
Анна Андрієвська, кримська журналістка, співавторка книг: «Це така збірка історій, які доводять, що анексія Криму була злочином, що це було військове вторгнення і ніяке не вільне волевиявлення, як розповідають російські телеканали, і що це злочин, за який має настати відповідальність».
Анна Андрієвська наочний приклад репресій. Журналістка, яка все життя прожила і працювала в Криму, зараз перед переслідуванням російської влади. Була змушена виїхати з півострова і не має змоги бачитися з родиною.
Анна Андрієвська, кримська журналістка, співавторка книг:«Ми хочемо показати, що ті міфи російської пропаганди, про те, що Крим – це исконно русская земля, про те, що Крым всегда был русским, що це є абсолютна неправда, що це є маніпуляцією. Головне, що ті події, які відбувалися в Криму навесні 2014 року – анексія Криму, що вона не була безкровною. Кримчани гинули за те, що вони підтримували Україну».
Друга – «Книга свідчень» містить аналітику причин кримської кризи.
Олена Халімон, співавторка книг: «Хто ті люди, які найперші прийняли анексію, хто її робили фактично власними руками, хто з чиновників був дуже долучений, як вони співпрацювали з Російською Федерацією, тобто який їхній бекграунд політичний».
У авторок книг є ще одна мета.
Олена Халімон, співавторка книг: «Анексія Криму – це міжнародний воєнний злочин і ми знаємо, рано чи пізно агресора буде покарано. Агресор – це Російська Федерація у даному випадку. Тому ми збираємо всі ці докази, сподіваємось, що це буд хоч якась частинка доказової бази у міжнародних судах».
Тема Криму зараз зникає з публічного дискурсу і є загрозливим сигналом, говорить Ігор Чайка. «Книги свідчень» та документальний фільм дають змогу побачити, як сталося так, що у ХХІ столітті нібито демократична сусідка захопила території незалежної держави.
Сюжет телеканалу «Дитинець»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Коментарі (0)