Як добрива знижують радіацію (відео)
2012 року в Україні триває спільний проект з японською асоціацією «Фонд безпеки продуктів харчування та життя». Очолює його Ковака Джунічі. Днями журналісти з регіонів мали унікальну можливість поспілкуватися з ним та дізнатися більше про його роботу в Україні.
За словами пана Коваки, після техногенної катастрофи на Чорнобильській АЕС у 1986 році та після аварії на АЕС Фукусіма-1 він почав надавати спонтанно волонтерську допомогу українським родинам.
Ковака Джунічі, керівник Фонду безпеки продуктів харчування та життя: «Справа в тому, що в Україні дуже багато після Чорнобильської аварії народилося дітей, які страждають різними захворюваннями. Вже з 2012 року ми почали проводити дослідження. Дізнавалися, які проблеми спостерігаються із здоров’ям дітей. Це перше. І друге, яким чином можна знизити сам рівень забруднення продуктів харчування радіонуклідами».
Спочатку під його опіку потрапили окремі родини із дітьми із села Бігуні Житомирської області. Люди жалілися на болі в голові та ногах. Далі для порівняння залучили ще 8 сімей переселенців з селища Ковалині, що на Київщині. Скарги були ті ж самі.
Пан Ковака відразу зрозумів, що справа тут у вживанні лісових ягід та грибів, та окремих продуктів, які вирощуються на городах. Окрім цього багато небезпечних елементів містилося в коров’ячому молоці.
Ковака Джунічі, керівник Фонду безпеки продуктів харчування та життя: «Ті нормативи, які встановлені, завищені. І хоча їх називають безпечними, я вважаю, що з точки зору здоров’я, особливо дітей, їх потрібно якомога більше знизити. Якраз, щоб зрозуміти до якого рівня потрібно знизити забруднення продуктів, і навідалися свого часу до села Нові Мартиновичі, яке знаходиться на не забрудненій території. Але діти страждали різними хворобами. В результаті нашої діяльності вдалося знизити рівень забруднення продуктів там до величини менше 1 беккереля на кілограм».
Все це стало можливим завдяки тому, що пан Ковака безкоштовно забезпечував населені пункти мінеральним добривами. Внесення їх в грунт на городи, пасовища є ефективним засобом проти накопичення небезпечних цезію і стронцію. Ефективність такого методу підтвердили освітяни деяких ОТГ, які долучилися до цього проекту.
Микола Слапинчук, голова асоціації освітян «За безпечне майбутнє»: «Можна покращити здоров’я шляхом внесення мінеральних добрив, які за своєю структурою і складом, дуже подібні калійні добрива до цезію 137. Тобто вони нам доводять те, що коли ми будемо вносити калійно-магнієві добрива до рослинки, тобто сільськогосподарської культури, які ростуть на присадибних ділянках, будемо брати поживні речовини не з грунту, тобто не цезій 137, а будемо брати калій, магній».
Навіть на аналізи брали 20 різних продуктів, які вирощені на городах. Результати отримали добрі.
Микола Лазарєв, завідувач лабораторією ведення сільгоспвиробництва на територіях з техногенним забрудненням, зауважив, якщо на початковому етапі в молоці містилося 170 беккереля на літр, то провівши перевірку в минулому році, радіоактивність молока коливалися від 4 до 16. І це вже гарний результат. Та не дуже втішний.
Микола Лазарєв: «До 1945 року у нас радіоактивного цезію і стронцію в навколишньому середовищу було нуль. Принципі його не було. А на сьогоднішній день у нас вважається радіоактивно забрудненою територією, якщо у нас поверхнева активність грунту 185 тисяч беккерелей на метр квадратний. Розумієте, до чого ми доводимо навколишнє середовище? До 1945 року норма це 0, а на сьогоднішній день норма це 185 тисяч цих самих беккерелей. А що буде далі?»
Пан Ковака переконаний, що навіть 100 беккерелей це не нормально. Такі показники здатні впливати на самопочуття людини негативно. Населенню потрібно знати реальний стан справ з радіоактивним забрудненням навколишнього середовища та як вберегтися від внутрішнього випромінювання.
Більше сотні публікацій у ЗМІ – це робота журналістів, каже Людмила Мех, президент всеукраїнського фонду «Журналістська ініціатива». Українці мають знати про небезпеку, а також людей, які їх про це інформують.
Крім цього Джунічі надає необхідні медикаменти. Лікарі з Японії час від часу навідують до сімей, де є діти інваліди та проводять їм сеанси цілющого масажу.
Людмила Мех, президент всеукраїнського фонду «Журналістська ініціатива»: «Напередодні роковин чорнобильської катастрофи вони приїздили і провели міжнародний семінар «Дякуємо тоді Україно». І ось тоді їм пропонували, щоб провести прес-конференцію в залі національної спілки журналістів. Але не змогли з одної причини, було багато діток візочників. Вони запросили мам, бабусь, які змогли реально показати як ці діти почали ставати на ноги, розмовляти».
В цілому Японський проект сприяв поліпшенню здоров’я майже 3 тисяч дорослих і дітей в нашій країні.
Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Ковака Джунічі, Фукусіма, Чорнобиль, Японія, «Новий Чернігів»