Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Страви з рецептурного збірника Євгена Клопотенка з'явилися в меню чернігівських шкільних їдалень

Страви з рецептурного збірника Євгена Клопотенка з'явилися в меню чернігівських шкільних їдалень

Починаючи з цієї учбової чверті у шкільних їдальнях Чернігова з'явилися страви знаменитого реформатора шкільного харчування Євгена Клопотенка. Поки що КП «Шкільне» додало до єдиного для всіх шкіл меню три нових м'ясних вироби зі спеціального рецептурного збірника цього відомого кухаря й кулінарного експерта. Важливо, що нове шкільне меню, яке пропонує Євген Клопотенко, складається зі страв, які одночасно корисні, смачні й «модні».



Минулого тижня журналісти побували в їдальнях трьох великих шкіл та подивилися на те, як справляються з новими стравами кухарі і як ці страви смакують дітям.

У школі № 33 на першій перерві снідають першокласники. У складі порції — стіки з курятини. Розповідає Олена Спічак, завідувач виробництва їдальні школи № 33:

— Курячі стіки дітям даємо уперше. Робити їх потрібно так: куряче філе порізати на палички, потім панірувати в паприці, яйці та сухарях і запікати в духовій шафі. На відміну від котлет або битків, вони не смажаться, тобто корисніші. А на наступному тижні в нас будуть у четвер нагетси, а в п'ятницю — кебаб із кисломолочним сиром.

Окрім м'ясної страви, до порції входять макарони, салат із буряка, скибка твердого сиру і чай із лимоном.

Результати такі: у більшості дітей курячих стіків на тарілках не залишається. Гарнір і сир — у кого як.

Друга перерва в школі № 32. Теж перші класи. В сьогоднішньому меню — курячі нагетси. За словами кухаря Людмили, вони робляться так: перекручується 4 кг курячого філе, на цю кількість додається 800 г хліба і 280 г цибулі. Формуються видовжені прямокутники й обвалюються в трьох паніровках: борошні, яйцях і сухарях.

Ця страва сьогодні тут робиться вперше. До неї йдуть картопляне пюре, салат із капусти й сік. Не всі тарілки здаються назад на кухню повністю порожніми, але практично всі — без нагетсів.

Школа № 29. Сніданок четвертокласників. У цій школі нові страви сьогодні вже втретє. До канікул їх робили тут двічі — щоб побачити, як поставляться учні. Окрім того, розповідали про суть новації батьківському загалу — як особисто, так і в соціальних мережах.

Сьогодні тут теж курячі стіки. Плюс макарони, капустяний салат і сік. Додаткова відмінність у тому, що до м'ясної страви додається кетчуп. Він береться не готовий, а робиться кухарями їдальні за рецептом зі збірника Клопотенка. Завідувач виробництва їдальні Тетяна Федорій розповідає, що першого разу вони соус дітям не пропонували — були сумніви, чи всі його сприймуть. Але потім спробували й почули від дітей, що їм подобається.

Тим часом бачимо головний аргумент: майже всі тарілки стають пусті.



Про те, як нове шкільне харчування опановується в усіх школах Чернігова, розповіла керівник КП «Шкільне» Антоніна Радченко.

— Насправді ці страви ми вже деякий час експериментально вводили до канікул, щоб зрозуміти, чи нове смакуватиме дітям. Зараз це вже не експеримент, ці страви залишаться в меню. Спеціально ми вибирали з довідника Євгена Клопотенка страви, які вже адаптовані до шкільного харчування. Тому що насправді там дійсно дуже сміливі рішення. Наприклад, низка спецій, до яких наші діти ще не звичні, тому що вдома ми не користуємося їхнім спектром у 20, 30 спецій. Є побоювання, що і в школі діти таких страв ще не їстимуть. Те ж стосується салатів. До них додаються соуси на основі, наприклад, різних соків. Також там є, наприклад, салати в поєднанні з кашею, і це все разом. Є незвичні для нас гарніри з кислими овочами. Ми ще на ці експерименти не наважилися. А вибрали поки що три м'ясні страви, які точно знаємо — дитина з’їсть. Це кебаб із сиром, нагетси курячі й курячі стіки, — розповіла вона.

За словами керівника КП «Шкільне», ці страви будуть у меню доти, поки залишатимуться затребуваними дітьми.

— Ми взагалі змінюємо меню не тільки згідно з сезоном, а й тоді, коли розуміємо, що дітям уже набридло. Ініціатива у зміні меню йде від технологічної групи підприємства. Засідає кулінарна рада — вони й вирішують, які саме страви будуть у меню, — додала вона.

Зараз технологи підприємства працюють над салатами, але вводити їх у меню планують із вересня, тому що там є сезонні та деякі екзотичні складові. До того ж основа цього довідника — це всі ті продукти, які в шкільній їдальні є. Просто інша технологія виробництва, вона дещо креативніша, сучасніша. Робити ці страви нашим шкільним їдальням під силу, але через великі обсяги для деяких рецептів потрібне доопрацювання технологічних процесів, вважає Антоніна Радченко.

— Євген Клопотенко працює зараз здебільшого або в приватних школах, або в районних, де дітей у середньому 100. А в нас є школи, де харчуються 700 — 900 дітей. І наготувати одночасно, наприклад, 200 страв, які б видали свіжими й теплими, можливо не за кожним рецептом, — пояснює вона. — Ми сподіваємося, що автор збірника невдовзі відвідає Чернігів, і хочемо, щоб він дав майстер-клас у школі № 29. Ми хочемо йому показати, як його страви працюють у їдальнях, де не по 100, а до 1000 дітей. Можливо, він якось підкорегує технологію, щоб ми могли робити й ті його страви, які готуються довше.

Усі страви з довідника Євгена Клопотенка та всі їхні складові допущені в дитяче харчування, про що є експертні висновки Держпродспоживслужби.

— Частково це прорив, тому що тепер можна використовувати багато спецій. Він використовує і хмелі-сунелі, і паприку, і багато інших. Так, там допустимі грами, норми, але раніше нам їх не можна було застосовувати зовсім. А це нюанс, який удосконалює страву. І, можливо, ми деякі спеції будемо додавати й до своїх звичних страв. Наприклад, у кінці його збірника є розділ «соуси», і ми ці соуси вже робимо й додаємо. Дітям дійсно смачніше, — додає Антоніна Радченко.

Окремо вона зупиняється на питаннях ціни нових страв:

— На ціну це ніяк не вплине. Ми працюємо в межах тієї ціни 18 грн 50 коп., яка затверджена і яку батьки платять зараз (і з якої для сніданків початкової школи міський бюджет відшкодовує 8 грн). Ми можемо регулювати іншою складовою, але м'ясна страва є основною, і її вага змінюватися не буде, батьки можуть не хвилюватися.

Наразі в їдальнях чернігівських шкіл харчуються понад 10 тисяч учнів. Харчування різноманітне: протягом двох тижнів сніданки у шкільних їдальнях не повторюються.



Тижневик «Чернігівські відомості» №15 (1464), 10 квітня 2019 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Євген Клопотенко, КП «Шкільне», Антоніна Радченко, їдальня, школярі

Добавить в: