Мобильная версия сайта Главная страница » Для туриста » Книги о Чернигове » Авторитет європейського масштабу - Ілля Васильович Буяльський

Авторитет європейського масштабу - Ілля Васильович Буяльський

Авторитет європейського масштабу  - Ілля Васильович Буяльський First Previous Next Last

Меморандум І.В. Буяльського

Дворянський герб І.В.Буяльського


    І.В.Буяльський приятелював і був знайомий з кращими представниками творчої інтелігенції, любив літературу, живопис, мистецтво. У колі його друзів і знайомих - байкар І.Крилов, скульптор П.Клодт, живописець К.Брюллов, поет В.Жуковський, лікарі Арендт і Даль та ін.
    Про свою двадцятирічну глибоку й сердешну дружбу великий російський байкар І.А.Крилов засвідчив у вірші "Іменинникові Іллі Васильовичу Буяльському" -
    
    Тебя уж много лет я знаю
    Ты человечество живишь...
    Чего же я тебе желаю?
    Того, чем ты других даришь,
    Чтобы цвело все оживленьем,
    Чтоб мир был в теле и в сердцах...
    Я не парю воображеньем
    Но чту везде - добро в делах

    
    Життя і діяльність І.В.Буяльського пов'язані з М.І.Пироговим. Вони символізують визначні постаті в історії медицини. Хірургічна діяльність, новаторство принесли популярність і вони обидва залишили глибокий слід для майбутніх поколінь. У цих двох учених багато спільного і був свій час для кожного з них. Пирогов і Буяльський - блискучі хірурги й анатоми, глибокі мислителі, великі новатори, адміністратори (після Буяльського керівником заводу військово-лікарських заготовлень був призначений М.І.Пирогов), обидва схильні до філософського осмислення. М.І.Пирогов створив військово-польову хірургію, І.В.Буяльський не був на війні, Пирогов - великий громадський діяч. Буяльський здобув свої наукові досягнення великою працею і самобутнім талантом. За глибиною своїх тематичних узагальнень М.І.Пирогов випередив своїх сучасників геніальністю. Це основна перевага Пирогова перед Буяльським, але ж тут варто додати: Пирогову були відомі новаторські здобутки Буяльського. Один з найвідоміших російських хірургів В. Оппель писав про ці дві визначні постатті: "Пирогов - геній, Буяльський - винятковий талант. Пирогов починає другий період історії російської хірургії, Буяльський блискуче закінчує перший період її розвитку".
    Принагідно треба зголоситися з думкою деяких біографів істориків хірургії що геній М.І.Пирогова настільки затьмарив талант Буяльського, що "ми майже не маємо досліджень про діяльність останнього" (М.Е.Маргорин). Пирогову присвячено велику кількість праць, різних за об'ємом і жанрами, про І.В.Буяльського же написані окремі статті. Йому незаслужено відводиться мале місце, а дехто робить спроби показати Буяльського тільки як супротивника Пирогова (хоч і були деякі розходження у визначенні діагнозів та оперативних підходах і Буяльський більш раціонально підходив) забуваючи про його вагомий внесок у медицину, зокрема анатомію хірургію анестезіологію офтальмологію, патологічну анатомію, тератологію тощо.
    І.В.Буяльський у своїй промові-відповіді перед учасниками ювілейного засідання конференції просто і щиро охарактеризував свій життєвий шлях: "шлях, пройдений мною, не завжди був рівним. Часом і часто-густо він був трудним і надто, надто важким, супроводжуючись фізичними і душевними пригодами, неминучими у всілякому званні, а тим більше у званні лікаря.