Сторінки музичної освіти Чернігівщини
Деякі особливості музичної освіти на Чернігівщині у XVIII на початку XIX ст.
Отже, домінуючою тенденцією розвитку музичної освіти на Чернігівщині XVIII на початку XIX ст. було її поступове спрямування щодо практичного вирішення питань фахової підготовки музикантів до Придворної співацької капели. З метою впорядкування навчального процесу ранньої спеціальної підготовки малолітніх півчих було відкрито перший в Україні і Росії спеціальний музичний заклад - Глухівську співацьку школу. Глухівська співацька школа посідає особливе місце в історії вітчизняної музичної культури.
По-перше, протягом першої половини XVIII ст. школа була своєрідним культурним центром української і російської музичної культури, де формувалися майбутні спеціалісти не тільки для творчих колективів Петербурга (хоча це було її головним завданням) та Москви, але й інших міст України та Росії.
По-друге, заснування і подальше функціонування глухівської школи стало певним зразком для відкриття подібних шкіл у Петербурзі (1740), а згодом і "Школи черкаської музики" при Воронезькій духовній семінарії. По суті справи, відкриття Глухівської музично-хорової школи стало першим кроком в організації професійної музичної освіти в Росії на початку XVIII ст.
По-третє, практичний досвід школи сприяв поширенню співацької, інструментальної та хореографічної культури в межах України і Росії, вплинув на становлення музичної освіти, що в свою чергу сприяло поглибленню культурних зв'язків між Україною і Росією в першій половині XVIII ст.
Таким чином, музично-виховна діяльність Чернігівського колегіуму, Глухівської співацької школи та поширення музики через школи загальноосвітнього типу поступово формували потужний прошарок музикантів-професіоналів, які своєю діяльністю яскраво засвідчують високий рівень музичної культури регіону в обумовлений період і з особливою силою виявили себе в діяльності музичних колективів при панських маєтках на Чернігівщині.