Старый Чернигов - сборник статей

Старый Чернигов - сборник статей First Previous Next Last

З ІСТОРІЇ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ У ЧЕРНІГОВІ Чернігів. Державний банк. Фото початку 19 ст.
     До скасування кріпосного права банківська система російської імперії складалася з казенних кредитних установ, в основному так званих дворянських банків, створених ще в 1754 році. За рік до селянської реформи 1861 року уряд здійснює реорганізацію кредитно-банківської сфери - створює єдиний державний банк Росії.
     Тільки через 33 роки його відділення відкривається й в Чернігові. А до цього основною кредитною установою губернського центру було казначейство. Однак воно мало у своєму розпорядженні вкрай обмежену кількість монет, що перебували в обігу, що поряд з винятковим формалізмом, який панував у його стінах, перетворювало фінансові операції в сущу муку. Не дивно, що в такій ситуації процвітали "столешники" або попросту міняли, які тулилися за невеликими столиками на базарній площі
     Втім, "удар" по "столешникам" був нанесений ще 19 листопада 1875 року; коли в Чернігові почав свої операції міський суспільний банк. Розташовувався він у приміщенні міської думи (нині облуправління Національного банку України, вул. Кирпоноса, 16). Сплачуючи до 7,5 % за внески й стягуючи по 9-12 % за кредити, уже за перші 25 років свого існування банк одержав близько 1,4 млн. рублів чистого прибутку, з яких 677 тис. рублів було передано на потреби міста.
     16 жовтня 1893 року на розі Бульварної й Гончої (Преображенська й Горького) в одноповерховому будинку почало роботу Чернігівське відділення Державного банку (будинок зберігся). 1 вересня 1895 року ця кредитна організація переїхала в будинок Маркельса, що знаходився на розі Олександрівської та Троїцької (нині там розміщена санстанція), а потім в 1914 році розмістилася в спеціально побудованому будинку на вул. Магістратській (нині міськвиконком).
     У відділенні Держбанку можна було взяти кредит. Тут приймалися внески, купувалися банківські квитки, здійснювалися безліч інших операцій. Керував роботою управитель, що підкорявся Державному банку Росії. Чернігівське відділення селянського й дворянського поземельного банку було створено за указом Сенату від 18.05.1882 року. Займалося кредитуванням селян під заставу земельних наділів. Мало право купувати й продавати землю за свій рахунок. Особливо активізувало свою діяльність після революції 1905-1907 років під час столипінської реформи. Розташовувалося відділення поземельного банку спочатку на розі вулиці Миколаївської й Шосейної (проспект Миру, навпроти обласного філармонійного центру, поруч із педуніверситетом), а потім перейшло в будинок Яроцького на розі Гончої (Горького) і, нарешті, в 1912 році в спеціально для нього побудований будинок на Володимирській вулиці. Зараз у ньому розміщується обласна бібліотека імені Короленка.
     В 1905 році в Чернігові з'явився ще один банк - Південно-Російський, а точніше, його відділення. Проіснувало воно до 1908 року, тобто до злиття Південно-Російського банку із двома іншими - Московським міжнародним і Орловським комерційним. З'єднаний банк, що виник у результаті цього злиття, також мав своє відділення в нашому місті. Перебувало воно на вулиці Шосейній. Капітали З'єднаного банку швидко збільшувалися, і в 1914 році він став одним із найбільших акціонерних банків Російської імперії.
     Втім, слід зазначити, що Чернігівська губернія на початку XX сторіччя займала останнє місце в Україні по кількості кредитно-банківських установ, що негативно позначалося на її економічному розвитку.