Сборник исторических статей о Чернигове
Політ Чернігівських Орликів
Сліди вихідців з Чернігівщини можна відшукати у досить неочікуваних місцях. Наприклад, на честь нашого земляка названо аеропорт Орлі під Парижем.
Коріння козацької слави
З того часу, коли Пилип Орлик - автор першої в світі Конституції - разом з гетьманом Іваном Мазепою намагався добитися автономії України, і прославився його рід. Тоді, на початку XVIII століття, гетьманською столицею був Батурин, який пізніше Петро І дощенту зруйнував. І навіть після падіння Батурина та смерті Мазепи Орлик, ставши гетьманом, добивався визволення України з-під московської влади. Але доля не була прихильною до Орлика та його ідей. Своє життя він завершив на чужій землі після багатьох спроб організувати антимосковську коаліцію.
Славний син відомого батька
Син Пилипа Орлика Григорій, або як його ще називали Григір, пов'язаний з нашою землею насамперед своїм народженням. 5 листопада 1702 року він з'явився на світ у тоді ще пишній гетьманській столиці - Батурині. В той час його батько був на Запоріжжі канцеляристом гетьманської військової старшини. Сам Іван Мазепа разом з Вірою Кочубеївною тримали новонародженого на хрестинах. Але дитинство Григорія припало на буремні роки повстання української старшини проти Росії. Переїзди з армією та митарства чужими країнами назавжди запам'яталися хлопцеві та загартували його характер. Скитаючись світом, родина Орликів жила і у Швеції, і у Німеччині, і у Туреччині. Григорія Орлика 13-річним хлопцем зарахували до королівської гвардії Швеції. Служив він і у саксонській гвардії. Але російські шпигуни постійно слідкували за бунтівною сім'єю Орликів, котра протягом 30 років шукала у перших осіб європейських країн підтримки ідеї створення незалежної української держави. З 1730 року Григорій Орлик розпочинає самостійну дипломатичну діяльність.
Українські "мушкетери"
Григорій Орлик
Гетьманич Григорій Орлик допоміг зійти на польський престол французькому ставленику Станіславу Ліщинському. За що Людовик XV нагородив його діамантом вартістю 10 тисяч екю, а королева подарувала свій портрет, оздоблений самоцвітами. Відзначився Григорій Орлик і на військовій службі. У 1741 році він навіть став маршалом Франції і членом таємної королівської ради Людовика XV. Також українець отримав хрест святого Луї, який у Франції мали одиниці. А у 1747 році Григорій Орлик одружився із спадкоємицею старовинного французького роду Луїзою Ле Брюн де Дентевіль, яку потім по-сімейному називав Оленою.
Будучи людиною, помітною у колах українських емігрантів у Франції, Григорій Орлик запропонував Версалю створити на Рейні козацьку Січ. І ці козацькі ескадрони у складі батальйонів Орлика проявили себе. У січні 1759 року під час битви поблизу Франкфурта-на-Майні саме вони допомогли французам розбити німців. За що Григорія Орлика призначили генерал-поручиком. В цій битві він отримав тяжке поранення, а незабаром у битві під Менденом ще одне - вже смертельне. Почавши свій шлях на Чернігівській землі, Григорій Орлик завершив його далеко в чужих краях. Але все життя мріяв про Україну та її незалежність. І тільки назва повітряних воріт Франції - аеропорт "Оrlу" - нагадує всім туристам про графа Григорія Орлика, сина гетьмана Пилипа Орлика, бунтівного похресника Івана Мазепи.
Ірина ЛОМОНОС
Щотижневик "Місто"