Мобильная версия сайта Главная страница » Для туриста » Книги о Чернигове » Сборник исторических статей о Чернигове

Сборник исторических статей о Чернигове

Сборник исторических статей о Чернигове First Previous Next Last

Прокляття "Вієвої" церкви


      Вієва церква в Седневі
      
      Напередодні п'ятниці 13-го, саме час поговорити про різні жахіття. І хоча забобони щодо зловісної дати здебільшого поділяють європейці та американці, але наші співвітчизники, мабуть, не менше полюбляють страшні історії. Тож продовжимо розмову про нашу місцеву нечисть. Тим більше, що і мешкає вона, як кажуть, зовсім недалеко від Чернігова, у тихому містечку Седнів...
      
      "Раздался петуший крик. Испуганные духи бросились в окна и двери, чтобы поскорее вылететь, но не тут-то было: так и остались они там, завязнувши в дверях и окнах. Церковь обросла лесом, корнями, бурьяном, диким терновником; и никто не найдет теперь к ней дороги".
      Микола Гоголь. "Вій".
      
      Старовинну дерев'яну церкву святого Георгія, що в Седневі, називають в народі "Вієвою". Тривалий час храм стояв покинутий після страшної пожежі. Кажуть, що і досі тут водиться нечиста сила. Знаменита гоголівська повість про нещасливого бурсака Хому Брута, якого згубила нечиста сила, збуджувала уяву не одного покоління читачів. А радянських кінематографістів ця моторошна історія надихнула на створення першого вітчизняного фільму жахів. Навіть без карколомних голлівудських спецефектів, про які тоді в Радянському Союзі не могло бути й мови, "Вій" і досі наводить на глядачів дивний незрозумілий жах. Загадкову ауру цього фільму і величезну кількість пов'язаних із ним зловісних легенд можна порівняти хіба що зі знаменитим "Мастером и Маргаритой". А зйомки "Вія" проходили якраз у Седневі у старовинній церкві XVIII століття.
      Панночку-відьму у знаменитому фільмі зіграла На-талія Варлей. І ця роль ледь не стала для акторки фатальною. Йшли зйомки одного із найбільш вражаючих епізодів картини - польоту мертвої відьми у труні під куполом церкви. Ната-лія розповідала, що, стоячи у труні, раптом якимось дивним чином втратила рівновагу і полетіла вниз головою. Врятувалася вона лише завдяки Леоніду Куравльову. Партнер по фільму упіймав актрису буквально біля самої підлоги, проявивши справжні дива циркового мистецтва. Наталія Варлей зламала ногу, але країною поповзли зловісні чутки, ніби акторка загинула.
      
      Після завершення роботи над фільмом за Наталією потягнулася ціла низка нещасть, акторка навіть охрестилася, щоб якось зарадити цим невдачам. Пізніше вона казала, що зйомки у "Вії" були страшним гріхом, адже нечиста сила ніколи не прощає подібних загравань.
      Прокляття "Вієвої" церкви ледь не стало головною принадою провінційного Седнева. Десятиріччями церква стояла покинута і напіврозвалена. Храм так і не могли відреставрувати - щось постійно заважало. А, може, хтось? Подейкували, що Вій - страшний володар підземного світу - все ще тримав владу над цим місцем.
      Нині реставрація Георгієвської церкви йде повним ходом і вже майже завершена. Гроші з бюджету виділили чималі, тож усі забобони миттєво розвіялися. От тільки чи розпочнеться у храмі служба Божа, невідомо. Адже, якщо вірити Миколі Гоголю, нечисть може знищити людину і у святому місці. Чи не злякаються священики прокляття "Вієвої" церкви?       Підготувала Олена ТЕРЕЩЕНКО