25% національного продукту. Причини та наслідки.
14 листопада в прес-клубі «Просвіта» відбулося обговорення на тему: «25% національного продукту. Причини та наслідки». Експертам було запропоновано відповісти на питання: 1.) причини появи Закону; 2.) які наслідки можуть відбутися від прийняття і впровадження цього Закону.
Василь Чепурний, голова Чернігівської обласної організації «Просвіта ім. Т.Г. Шевченка»: «Звісно, я засуджую цей законопроект, але великої трагедії не бачу. Це рішення колоніальної адміністрації, а не незалежної України. Українська мова настільки живуча, що ні яки тимчасові рішення тимчасової влади її не зупинять. Українська музика конкурентноспроможна, навіть, в Росії. Тому, якщо розмовляють про конкурентноздатність обмежуючи квотами – говорять від лукавого».
Кияшко Олена Олексіївна, чернігівська обласна телерадіокомпанія: «Трагедії може і не має, але драму бачу. І мова, навіть, не в Проекті, який відхилено. Чимало років тому, багато моїх колег казали, що найбільше зло у нас - це державні телерадіокомпанії. От роздержавимо, і буде у нас демократія і патріотизм, але сталося все протилежно. Зараз всі розуміють, що коли реєструється національний продукт Росії у Дніпропетровську, з дозволу Нацради, який потім тягне рекламу на себе з нашого місцевого ринку – це не дуже корисно. Тому тут треба акцентувати увагу на тому законі, що є, і наскільки він виконується».
Вона додала: «Напривеликий жаль, комерція витиснула абсолютно все. Ця комерція заганяє в глухий кут ті радіостанції, які б хотіли пропагувати українське, наприклад, державні радіостанції. І є ще одна проблема – це брак кадрів, професіоналів, які якісно володіють українською мовою. Особливо це стосується рекламних агентств».
Володимир Андрійченко, незалежний експерт зауважив, що в цьому законі зазначений національний продукт, а не україномовний, тому прирівняли гурт «Океан Ельзи» та гурт «Поющіє труси». Поправки депутатів, в яких наголошувалось на україномовному продукті було відхилено.
Дем’яненко Олексій, прес-секретар чернігівської обласної організації «Партія Регіонів»: «Причина в тому, що є таке поняття як «ринок» і він працює у всіх країнах світу, в тому числі, і в Україні. Як приклад: якщо б в Україні встановлювалися квоти на ліки в аптеках, на продукти харчування для дітей, на інсулін, то ми б могли прийти до крайніх наслідків з життям людей. В цьому Законі у 75% вклали не тільки російську музику, а ще й англомовну, іспаномовну, німецьку, французьку музику. Не треба підмінювати поняття. В принципі, україномовної музики можна знайти, і 25%, і 50%, але якою буде якість цих пісень? Ми «Гайдамаками», «Тартаком» і «Океаном Ельзи» не «заб’ємо» ефір. Радіостанції не витримають ротації.
У мене роздруківка національних виконавців, їх 43. Із них, якщо співає 10 українською мовою – буде дуже добре. Це теж проблема, бо це «ринок». Ви вчепилися у цифру 25%, а хто заважає робити більший відсоток?»
Соломаха Сергій, незалежний експерт: «Цей Закон – повна провокація, щоби відволікти суспільство від головних проблем. Влада боїться нових революційних ідей».
Тавлуй Станіслав, ЦПМ «Апельсин»: «Мене Закон абсолютно не здивував. Мене би не здивувало, якщо б влада прийняла Закон про обов’язкових 70% шансону на ФМ-станціях. Цей Закон має дві направляючі – це провокація та лобізм».
Анатолій Вакуленко, власкор НРКУ: «Давайте згадаємо, як 20 років тому стояло питання про українську мову. Чи повинна вона бути державною, і як здійснювати цей процес. В Україні був прийнятий закон, що всі школи повинні переходити на українську мову. На Чернігівщині цей закон був застосований успішно. Не можна зараз дивитися, з точки зору, що я зароблю. Бо національний продукт, і мова, і мораль – тісно пов’язані».
Тосенко Юрій, ТРА «Новий Чернігів»: «На мою думку 25% - ні до чого. Це справа політиків, хай вони цим займаються. Наша україномовна музика не гірша за якістю, ніж російська. У 1995 році у Москві було більше 10 ФМ-станцій, а в Києві не було нічого. Російські бізнесмени вклали в їхній шоу-бізнес великі гроші, а в наш шоу-бізнес ніхто грошей не вкладає. Не має зараз україномовних хитів, які могли зворушити молодь, як було раніше».
Нагадую, що зміни до Закону, який обмежує квоту нацпродукту депутати від "більшості" ВРУ знизили з 50% до 25%. Литнвин не підписав документ, відправивши його на допрацювання в Комітет. Президент Янукович сказав, що він не знав про такі поправки, і якщо б до нього дійшло, він би наклав вето.
Чи залишиться старий закон з 50%, чи буде новий з 25% - не важливо. В Законі не прописано, що продукт повинен бути національним, а не україномовним. Ми українці – дуже «просунута» нація, а тому не цураємося співати та слухати «своє» іноземною мовою. Хоча, один мій знайомий запропонував, взагалі, заборонити україномовний продукт – бо ми звикли, що наша мова краще розвивається у підпіллі.
Зю Ію В наступний понеділок буде обговорюватися тема, щодо стану футболу на Чернігівщині. Як підготовлена наша область та місто до проведення Євро 2012. Чи будуть зиски чернігівцям? Чи підуть фан-клуби у підпілля?