GOROD.cn.ua

Чи заберуть пільги у чорнобильців?

Валерій Зуб
У минулому номері «Вісника Ч» ми повідомляли перелік сіл області, у яких можуть забрати чорнобильські пільги. За коментарем звернулися до Валерія Зуба, голови постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров'я та захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС.

— З Міністерства екології та природних ресурсів на обласну раду надійшов лист про перезонування області. Ті населені пункти, які зараховувалися до четвертої зони, мають втратити чорнобильські пільги зовсім, третя зона має стати четвертою, — розповів Валерій Олексійович. — Питання порушили після 25-річчя катастрофи. Минулого року розмови про перезонування уже йшли, але такий серйозний підхід тільки цього року.

Восьмого серпня розглянемо це питання на засіданні комісії. Уже повідомили всі райдержадміністрації, районні ради, у яких є пільги по чорнобильському зонуванню. Відправили листи всім управлінням, яких це питання стосується: управлінню соціального захисту, Пенсійного фонду, управлінню з надзвичайних ситуацій, лісового господарства. У деяких райрадах питання позбавлення пільг уже розглядали. їх відповіді негативні.

— Чому чорнобильська проблема порушується на рівні рад, а не держадміністрацій?
— Це таке питання, що потребує обговорення. Варто зробити невеликий, референдум на рівні району, області. Питання стосується великої кількості людей, і одній особі, голові райдержадміністрації, прийняти його важко.
Я вважаю, що це правильний підхід. Якби було по-іншому, то проблема викликала б величезний резонанс. Він міг би закінчитися навіть якоюсь революцією на рівні області.

— На що посилається міністерство, коли пропонує перезонування?
— Проводилися дослідження грунтів, вод, рослин. І справді, рівень радіації значно знизився. У деяких районах радіаційний фон не відрізняється від загального рівня. Але досліджувалася радіація не по всіх параметрах. Це один із тих факторів, що може вплинути на рішення щодо перезонування.

— В облраді говорять, що відписали міністерству. Що це за лист?

— Від комісії листа до міністерства ми не відправляли. Але якщо цей лист був відправлений обласною радою, то в ньому могла йти мова тільки про те, що питання буде розглянуте нашою комісією. Ми винесемо рекомендації, і тільки після цього прийматиметься рішення. Напевно, на сесії.

— Що рекомендуватимете облраді?
— Ми обрані громадою, тому маємо бути на її захисті. Ми стоїмо на тому, що приймати рішення про перезонування ще зарано. Потрібно людям пояснити, довести необхідність прийняття такого рішення. У нас же держава пільг. Сьогодні пільговиків більше, ніж людей непільгових категорій. Приймати популістські рішення і давати пільги завжди легше, ніж відповідати за них і забирати. Та разом з тим, навіть якщо рівень радіації в зонах нормалізувався, мешканці тих районів уже отримали свою дозу радіоактивних елементів. Наслідок катастрофи не короткочасний. Радіація вплинула, можливо, на століття. Треба враховувати і цей бік питання. Я, як ви знаєте, лікар, ось тільки прийшов з операції. Робив її молодій жінці, яка три дні тому народила. І виявили пухлину. Немає гарантії, що її хвороба не викликана радіацією.

— Ще 17 липня було засідання постійної комісії з питань охорони здоров'я, соціального захисту пенсіонерів, ветеранів і інвалідів та ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, — розповідає голова комісії Семенівської райради Світлана Швець. — На ньому обговорювалося питання про зонування. У результаті райрада відправила листа на обласну раду. Його суть — порушити клопотання перед обласною радою про недопустимість прийняття рішення щодо статусу населених пунктів району. Ми категорично проти того, щоб у наших людей забрали чорнобильські пільги.

Вікторія Товстоног, тижневик «Вісник Ч» №32 (1422)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Валерій Зуб, пільги, чорнобильці, здоров'я, ЧАЕС, «Вісник Ч», Вікторія Товстоног