GOROD.cn.ua

Ющенко пропонує відзначати замість дня свободи день скорботи

Президент України Віктор Ющенко підписав указ, яким проголосив 22 листопада 2008 року днем пам'яті жертв Голодомору. На цей день запланована акція "Запали свічку", в Києві відкриють першу чергу Меморіального комплексу, оголосять хвилину мовчання. Примітно, що раніше президент заявляв про намір зробити цю дату святом - Днем свободи (22 листопада 2004 року почалася "помаранчева" революція), пише "Сьогодні".
Ющенко пропонує також терміново прибрати пам'ятники і перейменувати вулиці, які названі на честь людей, причетних до Голодомору. Гроші на це президент доручив знайти Кабміну. Правда списку людей, пам'ять про яких слід знищити, ще немає. У регіонах поки зносити що-небудь не збираються. "Повинне бути рішення суду, який би визначив винних в Голодоморі", - сказала секретар Луганської міськради Надія Чернова.

З нею згоден і секретар Донецької міськради Микола Льовченко: "Хто визначить провину тих або інших людей?". А в прес-службах міськрад Львова та Івано-Франківська розповіли, що таких пам'ятників і вулиць у них немає ще з початку 90-х.

Народна героїня цієї революції бабця Параска особливої непослідовності у рішеннях президента не бачить. Пенсіонерка сказала, що на крайній випадок дві дати можна і сумістити: "Нічого страшного. З ранку і до обіду згадаємо загиблих від Голодомору, а після обіду святкуватимемо роковини революції".
Історики ж вважають, що вибір саме 22 листопада в день скорботи - це збіг. "Указ про те, що щорічно в кожну четверту суботу листопада потрібно шанувати пам'ять жертв голодоморів підписав ще в 1998 році тодішній президент Леонід Кучма", - говорить історик Станіслав Кульчицкий. Сенс лише в тому, що восени почався голод. Якоїсь точної дати немає.
Опитані ж люди в більшості своїй розчаровані. Не "можна стільки уваги приділяти одній події, - у народу наступить відторгнення", - говорить киянин Віталій Скоріков.

Нагадаємо, що одне з бажань президента - визнання Голодомору всіма провідними країнами світу геноцидом проти українців.
Минулого тижня, нагадаємо, Віктор Ющенко відправився в США, саме щоб закликати світову спільноту визнати Голодомор в Україні 1932-33 років.
Крім того, питання по голодомору в Україні було внесене на розгляд Ради ООН з прав людини. Але українська делегація ухвалила рішення зняти його у зв'язку з тим, що резолюція вже розглядається на багатьох світових форумах.

Також стало відомо, що Ізраїль не має наміру визнавати Голодомор в Україні актом етнічного геноциду. Позицію своєї країни в інтерв'ю українським ЗМІ пояснила посол Зіна Калай-Клайтман тим, що геноцид - це знищення по етнічній приналежності і таким був Холокост, але не голодомор.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.