«Ми стаємо перед вами на коліна!»
Такими словами закінчив концерт львівського гурту «Піккардійська терція» художній керівник цього колективу Володимир Якимець. Вочевидь, що величезне задоволення від цього концерту отримали обидві сторони: і чернігівська публіка, і шляхетні співаки-музиканти. Після кожної пісні «Терції» зала вибухала оваціями, наші меломани аплодували в такт під час виступів, підспівували. Особливо дружно співала гальорка і два поверхи театру, де зібралися, здавалось, найголосистіші студенти й викладачі Чернігівського музичного училища, співаки з різних хорових колективів.
«Так тепло нас не сприймали ще в жодному місті!» - повторював зі сцени розчулений соліст гурту Андрій Капраль і раз за разом посилав слухачам повітряні поцілунки. Концерт тривав приблизно півтори години. Музиканти заспівали твори зі свого останнього альбому «Етюди» - і кожен з них, дійсно, дивував і викликав захоплення. Ну, а «Старенький трамвай» співали разом з чернігівцями. Коли після концерту я попрямувала за куліси за автографом, знайшла львів’ян в оточенні усміхнених дівчат із сяючими очима! Музиканти були обціловані, задоволені й надзвичайно зворушені, адже чернігівські красуні від душі заспівали їм «Многая літа!» На мої запитання погодився відповісти Володимир Якимець.
«Живемо нормальним життям»
- Пане Володимире, вашому колективу вже 17 років. Як думаєте, чи залишилися в нашій країні люди, котрі не знають про існування «Піккардійської терції»?
- Напевно, що є, адже ми не Майкли Джексони і не Мадонни, не вважаємо себе «зірками», живемо нормальним житиям. У Львові вже звикли, що нас можна зустріти на вулицях. Раніше за нами ходили і співали «Старенький трамвай» чи «Берег ріки». Ми просто робимо свою справу добре і намагаємося створювати різноманітну музику, Тому на наші концерти приходять і маленькі діти, і люди достатньо похилого віку.
- Цікаво, а чому вирішили створити колектив саме такого формату? Як на мене, це був досить сміливий крок, адже подібних колективів тоді у нас, здається, не було.
- Взагалі багато чого в Україні в ті роки не було. Втім, я думаю, якби ми починали зараз, було б набагато гірше, скрутніше. А тоді душа прагнула чогось українського, вся Україна була на піднесенні. Крім того, у нас був великий юнацький запал. Хотілося щось значне зробити, адже ми всі - хорові диригенти, тож нічого вигадувати не довелось.
- Переселятися до столиці не збираєтесь?
- Від добра добра не шукають! Львів надзвичайно вплинув на наш колектив і на нас як особистостей і як музикантів. Якби ми не жили у Львові, можливо, і створили б такий колектив, але він, напевне, співав би інше. Нам приємно говорити, що ми львівські музиканти. Інколи бували казуси у Німеччині чи Польщі, коли нас оголошували як київський колектив. Однак ми говорили: «Перепрошуємо, ми дуже любимо нашу столицю, але наше рідне місто - Львів!»
- А хто пише вам пісні? І чи виконуєте власні?
- Є дуже багато колег, які нам пишуть, зокрема – Олександр Шевченко. Я пишу, Славко Нудик пише, так от й перебуваємося.
Психотерапія за допомогою музики
- Де на сьогодні більше гастролюєте – в Україні чи за кордоном?
- Останніх п’ять років, слава Господу, 90% виступів - в Україні, а не за кордоном. Раніше була кардинально інша ситуація.
- А чому? Вас більше знали й цінували за кордоном?
- Хто б що не казав, але після Помаранчевої революції відбулися зміни у ставленні до україномовних виконавців. Сьогодні нас всюди тепло сприймають: і в Донецьку разом з нами співав зал, і в Ужгороді. Це залежить не від міста, а від виконавця. Не буває поганої публіки.
- Багато мандруєте?
- Достатньо. Починаючи з Росії і закінчуючи Сінгапуром.
- І в Росії вашу творчість знають?!
- Чому ж ні? У нас там дуже багато друзів, ми ведемо переписку щодо творчості. Одна група з Підмосков’я зробила свою версію нашої пісні «Колискова для Аліси». Нам дуже приємно.
- Криза якось позначилася на вашому гастрольному графіку?
- В принципі, не дуже, хоча концертів стало менше. Мені здається, на даний момент якраз такі-от концерти – це своєрідна допомога людям. Наскільки я знаю, ціни на квитки було дещо знижені (у столиці квитки на концерт «Піккардійської терції» розкуповують за ціною від 150 грн. – авт.). Ми погодились на такі умови, щоб приїхати, заспівати для людей, тому що прекрасно розуміємо, що серед величезної кількості негативу, про який постійно говориться з усіх телеканалів, має бути якийсь позитив. Нехай хоча б на дві години люди забудуть про свої проблеми!
«Дружимо з тими, хто працює чесно, наживо і без понтів»
- Сьогодні ви співали українською, англійською, італійською, французькою мовами. Якими ще мовами володієте?
- Взагалі співаємо на 12 мовах.
- Серйозно?!
- Виконуємо пісні ще й на естонській, німецькій, мадярській, російській, словацькій. Звичайно, ми не поліглоти, але щоб нормально виконати пісню, маємо знати, про що йдеться, робимо переклади. На жаль, нема часу вчити так багато мов. Якщо говорити по секрету, то жоден з нас нормально навіть англійською не володіє. Я, наприклад, вчив німецьку, і в альбомі «Сад ангельських пісень» саме я співав «Лореляй». Наш Андрій Капраль чудово може скопіювати будь-якого вокаліста, тож нехай робить!
- Ви дуже багато сил віддаєте зі сцени, тож як відновлюєте їх після концертів?
- У мене рецепт простий: добре поїсти і випити 100 грамів. Ну, й виспатися не завадить. Розумієте, коли організм виснажений, не хочеться ані клубів, ані подорожей, ані пікніків.
- Цікаво, а між собою музиканти товаришують?
- А як же інакше! Інакше не було б колективу і ми б не були разом так довго – вже майже 17 років. Ядро зберігається із самого початку, відбулася тільки одна зміна в 1996 році, коли від нас несподівано пішов вокаліст Андрій Базиликут і його замінив Андрій Шавала. «Терція» поза сценою мало чим відрізняється від тієї, що є на сцені. Якщо Капраль про щось перемовляється на сцені з Нудиком, або Богач – зі Шавалою, то і поза нею постійно ходимо в гості або на каву. Ми практично разом живемо, тому принаймні відпустки проводимо окремо.
- Ви згадували, що маєте творчі зв’язки з Росією. А з ким дружите серед українських виконавців?
- Ой, таких багато! Це Василь Зінкевич, Тарас Петриненко, Павло Дворський, Оксана Білозір, а якщо брати молодших, то це «ТНМК», «Плач Єремії», «Тартак», «Мандри» та «Гайдамаки» - з останніми взагалі в Європі більше зустрічаємося, ніж в Україні. Коли відчувається, що людина працює чесно, наживо і без понтів, то з нею дуже легко знайти спільну мову. І таких багато в Україні.
- Чи справдилися ваші очікування від сьогоднішнього виступу?
- Моя остання фраза говорить сама за себе! Я думаю, що ми отримали 300% від того, на що сподівалися. Впевнений, що наша наступна зустріч з Черніговом відбудеться набагато раніше, ніж через 10 років (востаннє цей колектив приїздив у наше місто десь 10 років тому – авт.).
Вікторія Кудіна
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.