Уже пройшов місяць, як в одному з провідних чернігівських вузів відбулася зміна керівництва, і очолив його відомий вчений - економіст, досвідчений викладач, професор, доктор економічних наук і просто цікава людина та чарівна жінка Ірина Каленюк.
- Ірино Сергіївно, чому ви вирішили стати на чолі Чернігівського державного інституту економіки і управління, вузу, що мас невисокий рейтинг, адже ви багато років працювали в провідних столичних вузах?
— Я вже багато років працюю викладачем, вже чотири роки професором. Мені цікаво було спробувати себе в новій сфері, як управлінця, як менеджера такого рівня. І якщо життя дає таку можливість, чому б не скористатися? І взагалі, вважаю, що Чернігівський державний інститут економіки і управління може стати провідним економічним закладом в Придеснянському регіоні. Спробувати свої сили, щоб надати новий імпульс розвитку цього інституту — це була основна причина мого рішення брати участь у виборах, що відбулись. Крім того, вважаю, що всі рейтинги є відносні, будь-який заклад заслуговує на повагу.
- Ваше перше враження від вузу?
— Перше враження... Воно таке різнобічне, тому що складається з різних аспектів — це люди, які представляють інститут, матеріальна база тощо. Перше враження про людей дуже позитивне. Тут є кістяк, є команда, що хоче та вміє працювати, і це — головне. Бо якщо немає якогось загального взаєморозуміння, якщо в колективі панують буремні події та суперечливі інтереси — такий колектив приречений. Хоча суперечливість — це двигун прогресу і розвитку, але вважаю, що все має бути в певних межах. В інституті багато що зроблено. І хоча вуз не є столичним, але що стосується бібліотеки, методичного, комп'ютерного забезпечення — він не набагато поступається деяким столичним вузам. Звичайно, є проблеми, їх треба вирішувати, але я бачу, що є команда, що-прагне кращого, і це — головне.
- У вас є конкретна програма з поліпшення роботи вузу?
— Звичайно. Я озвучувала її на виборах та коли було моє представлення. Головний аспект програми — це забезпечення розвитку інституту та його вихід на нові рубежі. Це в першу чергу підвищення кадрового потенціалу. Своє завдання я бачу в тому, щоб сприяти викладачам у підвищенні свого наукового рівня, друкуванні, науковій діяльності. Вважаю, що рівень кадрового складу і є основою для того, щоб заклад розвивався. На сьогодні у вузі працює 13 докторів та 113 кандидатів наук. Наступного року по деяких напрямках будемо відкривати магістратуру, а в майбутньому — аспірантуру. Це дасть змогу підвищити рівень акредитації закладу. Звичайно, стратегічна мета — зробити економічний університет. Але все це визначається кадровим питанням, тим, наскільки люди будуть готові до зростання, підвищення свого наукового рівня, наскільки будуть налаштовані напружено працювати.
Друга складова розвитку — це зміцнення матеріально-технічної бази. В інституті є велике господарство, що потребує покращення. І в цьому напрямку треба багато чого зробити. Наприклад, треба зробити ремонти (капітальні, поточні), щоб поліпшити стан будівель. Необхідно оновлювати комп'ютерну техніку. Зараз ми готуємося до нового навчального року. Ремонтуємо навчальні корпуси, гуртожиток. Одна із найгостріших проблем — це їдальня в першому корпусі. Розглядаємо ми й питання розширення гуртожитку. Проблем багато, але сподіваюся, що поступово ми їх вирішимо.
- Чи плануєте в майбутньому змінювати спрямованість вузу та вводити нові спеціальності?
— Я вважаю, що кардинального перепрофілювання не буде, але ми повинні йти в ногу з часом, і будемо залучати нові спеціальності. Уже зараз в інституті є досить перспективні спеціальності, які
треба підтримувати. Треба розвиватись і рухатись в цьому напрямку.
— Що найскладніше в роботі керівника вузу і вченого, чи не заважає одна діяльність іншій?
— Найскладніше в роботі керівника є те, що з усієї купи інформації, що відразу навалюється, потрібно побудувати певну систему та виявити, вичленити, що є найважливіше. Іноді важко розібратися і в особистих скаргах, проханнях. А що стосується роботи науковця, то це абсолютно інший вид діяльності: ти збираєш матеріали, аналізуєш, пишеш статті. Я в першу чергу науковець, це — моє покликання. Але такий спосіб мислення, коли є теоретична база, дозволяє дуже вдало зробити перші кроки на керівній посаді. Щодо мене, то маю докторську дисертацію з економіки освіти. Тобто всі ті проблеми, що раніше досліджувала на теоретичному рівні, відтепер маю можливість вирішити у реальному житті.
— Які особливості нинішньої вступної кампанія?
— Нинішня вступна кампанія є складною і багато в чому непередбаченою. У цьому році вперше введені такі інструменти як прийом у ВНЗ лише за результатами незалежного зовнішнього тестування, електронний моніторинг процесу вступної кампанії. Розширення можливостей абітурієнтів подавати документи на декілька спеціальностей та у декілька закладів водночас створює певну непередбаченість для обох сторін: і для майбутніх студентів, і для навчальних закладів.
— Що б ви побажали своїм колегам-економістам, випускникам вузу?
— Я бажаю їм реалізуватися в різних сферах життя, як фахівцям, управлінцям, менеджерам та особистостям. Наш час цікавий тим, що дає можливість людині проявити себе в різних аспектах життя — розвивати різні таланти, хобі, мандрувати. Це дуже важливо і не суперечить одне одному. Найголовніше — жити в гармонії. Зростайте як фахівець, як управлінець, цікавтеся широким колом різних речей, не замикайтесь, не живіть у вузькому просторі. На жаль, нині досить багато молоді сидить днями за комп'ютером і думає, що до всього має доступ. А це дуже вузький світ, вузький і обмежений. Життя різнобарвне, і я бажаю їм відчути це.
ПРО СЕБЕ
• Я — оптимальне поєднання прагматика та мрійника. В мене дуже сильна прагматична основа. Я — економіст, у мене так побудоване мислення, але водночас і мрійник. І взагалі, вважаю, що вищими за все повинні бути духовні моменти та духовні цінності. А прагматизм виправданий тоді, коли він не суперечить духовним цінностям.
• Всі складні ситуації я вирішую сама.
• Я не люблю гамірних компаній, штовханини. Люблю побути на самоті з природою, подумати, осмислити події.
ПРО БЛИЗЬКИХ
Найближчі — це мої діти, Антоніна і Андрій, котрих я страшенно люблю. Вони студенти економічного факультету Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Дочка вже закінчила бакалаврат, а син — перший курс. А також мої мама і тато.
ПРО ПРОФЕСІЮ
Обрати професію економіста мені порадили батьки. Моя мама закінчила той же, що і я, факультет Київського національного (тоді ще державного) університету ім. Т.Г. Шевченка. Але вже потім я переконалася, що це був правильний вибір. Економіка — це моє призначення.
МОЄ УЛЮБЛЕНЕ МІСТО
Мені дуже сподобався Чернігів. Зелене, затишне місто. Такий спокійний темп життя, такий контраст з Києвом. Але я не можу сказати, що Чернігів — моє улюблене місто. Тому що це було б нечесно. Не можна-' назвати найулюбленішим місто, котре ти знаєш усього декілька місяців. В Києві я прожила 34 роки, з ним у мене пов'язані найкращі спогади й події. Але я дуже сподіваюсь, що згодом полюблю Чернігів так само сильно, як і Київ.
ЖИТТЄВІ ДРІБНИЦІ
• У мене немає талісмана. Я не можу сказати, що в них не вірю. Але талісман не купиш на розкладці. Він повинен з'явитися у житті й бути пов'язаний з близькою людиною або якоюсь подією.
• Я дуже люблю готувати. Але не готую якісь вишукані страви, просто намагаюся смачно готувати щоденну1 їжу. Люблю смажити рибу, запікати її з картоплею, з задоволенням готую м'ясо, варю борщ.
• Наш улюбленець — тигровий боксер Річард. Це улюблений член нашої родини. Річард — розумник і добряга. Він добріший за кішок.
ДОСЬЄ
• Народилася 1960 року в Донецьку.
• Закінчила Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченка.
• В 1986 році захистила кандидатську дисертацію, в 2002-му - докторську, в 2004 році стала професором, в 2008 році - ректором Чернігівського державного інституту економіки і управління.
• Доктор економічних наук, наразі мас 115 наукових праць.
• Улюблений письменник: Іван Бунін.
• Улюблений твір: «Зачарована душа» Ромена Ролана.
• Улюблений композитор: Вівальді.
• Улюблені співачки: Алла Пугачова, Тамара Гвердцителі, Софія Ротару.
ІМІДЖ
Стиль одягу: гарний діловий одяг.
Квартира: зараз проживає в гостьовій кімнаті у гуртожитку інституту, в Києві є квартира, в якій живуть діти.
Машина: не має
Прикраси: любить гарні оригінальні речі.Вважає, що головне не ціна прикраси, а її зовнішній вигляд. Віддає перевагу прикрасам з натуральним камінням, особливо з перлами, хоча іноді носить і біжутерію.
За знаком Зодіаку -діва.
Розмовляла Олена Березкіна (щотижневик „Чернігівські відомості” №31)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.