GOROD.cn.ua

Головному хірургу району доводилося оперувати пацієнтів, які ковтали ложки, шурупи, завіси…

Головному хірургу району доводилося оперувати пацієнтів, які ковтали ложки, шурупи, завіси…
Федора Надточія жителі Менщини знають перш за все як талановитого хірурга і уважного до пацієнтів лікаря. Аж виявилося, що він – ще й дуже цікава особистість, вмілий господар, садівник, рибалка і грибник. Немає такої чоловічої роботи, котру його руки не змогли б зробити. Ті руки, які щодня тримають скальпель і рятують людські життя.

Від ремонту – на операцію

У своїй медичній практиці Федір Михайлович яких тільки операцій не робив. А півтора роки тому він навіть зумів блискуче виконати операцію на серці. І це – в умовах районної лікарні, без планової підготовки, без консультації з фахівцями. На вагання, роздуми і читання спецлітератури чи бодай на дзвінок до обласних лікарів часу просто не було.
– Як зараз пам’ятаю, це була субота, кінець березня, – розповідає хірург. – Я тоді вдома саме ремонтом займався. Аж телефонують з лікарні – у чоловіка відкрита рана на серці, велика крововтрата, потрібно мерщій рятувати. Добіг за дві хвилини. До операції приготувалися блискавично і взялися за роботу. Шансів на порятунок пацієнта практично не було. Однак операція пройшла блискуче, за 15 – 20 хвилин вже й зашили рану.

Федір Михайлович розповідає про це так буденно, просто, широко посміхаючись, наче й не вчинив ніякого дива.
– Та звідки у Вас, районного хірурга, такі навички?
– А що було робити? Зосередився, зібрався, блискавично прокрутив у голові всі отримані в інституті знання і став оперувати.
Вихідних у завідувача хірургічного відділення немає. Ніколи. В суботу і неділю він завжди йде до своїх пацієнтів.
– А як інакше? – дивується. – Я за них хвилююся, тим більше, якщо є прооперовані напередодні.

По гриби, на риболовлю зрідка виривається, попросивши підстрахувати колегу, хірурга Миколу Богдана. Однак далеко від Мени не їде, постійно напоготові.
Коли Микола Васильович пішов у відпустку, Федору Надточію довелося фактично цілодобово бути на роботі. Бувало, за ніч викликали й по три рази. Тільки прооперує, впевниться, що усе в порядку, дійде додому й перевдягнеться, щоб хоч годинку поспати, а тут знову кличуть до лікарні.
Найважче, коли трапляється якась аварія з великою кількістю травмованих. Тоді до операційного столу стають усі хірурги. Головний лікар Петро Хомрач – не виняток, завжди за кілька хвилин вже у лікарні.

Волів врятувати брата

Стати лікарем-хірургом Федір мріяв ще зі шкільних років. Здавалося б, звідки таке бажання у простого сільського хлопця з Петрівки Щорського району, батьки якого – прості колгоспники? А він просто не міг спокійно дивитися, як мучиться від хвороби його кращий друг – двоюрідний брат. Вирішив тоді за будь-яку ціну навчитися рятувати людей.
У 1981 році одразу після закінчення школи вступив до Полтавського медичного інституту. Коли був на першому курсі, брат таки помер…
Шість років навчання, рік інтернатури у Ніжині, служба в армії. На шостому курсі одружився. Тома також у Полтаві навчалася, у кооперативному технікумі.

Розподілення молодий хірург отримав до районної лікарні у Мену. Поїхали всією родиною. Спочатку винаймали житло, а потім отримали будинок від лікарні.
Нині Надточії мають вже дорослих дітей. І син, і донька вибрали професію лікаря. 24-річна Маша навчається на четвертому курсі столичного медуніверситету. А до того закінчила медучилище, встигла попрацювати у нашому «Остречі», проте вирішила вчитися далі, вступила до вишу з першої спроби.
Сергій же ще у шостому класі попросився до батька на операцію. І твердо вирішив: буде хірургом. Нині він – студент другого курсу Полтавської медичної академії. Нерідко діти телефонують до батька, питають поради, діляться власними успіхами. Федір Михайлович зізнається, що батько він суворий, вимогливий, зайвий раз не балує дітей.

Свята у цій родині відзначають традиційно. Дні народження, новорічно-різдвяні – усе як у всіх. Але головне свято у Надточіїв – це, беззаперечно, День медика. Святкують на повну котушку. Тоді й куми, й друзі, й сусіди йдуть до їхньої оселі з привітаннями, хресниця Вікторія. Але попри все, і в такий день хірургу випити чарку – зась. Хіба суто символічно. Бо і розум повинен бути світлим, і руки щоб не тремтіли – у будь-який момент можливо доведеться братися за скальпель.

Оперує й іноземців

Головне, за словами Федора Надточія, – це щоб пацієнт, навіть «найважчий», як кажуть медики, вижив і одужав.
В основному наші районні хірурги виконують планові операції – видаляють камені з жовчного міхура, хворі вени, грижі, апендикси, водянки, доброякісні пухлини. Доводиться оперувати і перфоративні виразки, усувати непрохідність кишківника та здійснювати інші втручання. Найгірше, коли на операційний стіл потрапляють малі діти. Нещодавно довелося рятувати хлопчика: той упав з велосипеда й отримав розрив тонкої кишки.
Дошкуляють ув’язнені. Один чоловік в ізоляторі тимчасового утримання розібрав кватирку і поковтав завіси, шурупи. А ув’язнений з виправної колонії якось ковтнув обламану ложку, тож отримав перфорацію кишківника.

Інколи доводиться в ході оперативного втручання буквально переналаштовуватися. Був такий випадок: пацієнту збиралися видаляти апендикс, а виявилося, що хворий напередодні отримав травму, впавши з причепу. Навіщо приховав від медиків цей факт – хтозна.
Федір Михайлович каже, що з холецистититом нині дедалі більше хворих звертається. Тільки за останній місяць п’ять таких операцій довелося провести, показує камінці, які добув, – розміром з перепелине яйце. Часто звертаються з грижами.
Робити такі втручання лікар навчився настільки блискуче, що до нього їдуть з Харкова, Москви, Кривого Рогу, Санкт-Петербургу. І не потрібно витрачати величезні суми на приватні клініки – придбати в аптеці необхідні для операції препарати, сіточку (вона близько сотні гривень коштує) – і Федір Михайлович прооперує грижу не гірше розрекламованих платних спеціалістів.

Вишні на смородині

Вільного часу у хірурга, звісно, обмаль. Але виконує він дома усю чоловічу роботу: і кахлі у ванній кімнаті покладе, і заштукатурить, і відремонтує все. Регулярно читає журнал «Хазяїн», для себе знаходить багато корисних порад.
Але найбільше його захоплення – це сад. Власноруч прищеплює деревця, плекає їх. Має ранні й пізні сорти персиків, рідкісні груші, яблуні, сливові деревця. А ще Федір Михайлович вичитав, що у Болгарії садівники навчилися вирощувати вишні на смородиновому кущі. Спробував і собі. Поки що не дуже виходить.

Показує дивне дерево, на гілках якого одночасно ростуть яблука й груші. Але каже, що, мабуть, відріже незабаром прищеплену гілку.
– Мати мені сказала, що це гріх, не можна такого робити, – каже. – А матір потрібно слухатися.
Якось аж щемно чути ці слова від кремезного, самостійного чоловіка, котрому скоро піввіку буде. Беззаперечна повага до батьків – ще одна риса Федора Михайловича.

Ірина Примак

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: хірург, операція, сад, Ірина Примак