Поліщуки виживають на ягодах, грибах та віниках
Четверг, 7 Июля 2011 17:38 | Просмотров: 4240
Елла Броварник і Настя Кривенко по малину пішли о сьомій ранку. Під обід уже продають
Для безробітних селян півночі Чернігівщини настала гаряча пора. Чорниці та лисички дають сезонний заробіток 50 гривень за день. А банники віниками запасаються на зиму. В літку березові віники беруть по п’ять гривень, взимку будуть по десятці. 500 віників на горищі дозволять пережити зиму.
Білі гриби — по 50 за кіло, малина — по 30 за літрову банку
На трасі від Чернігова до Корюківки торгують білими грибами, малиною, чорницями та лисичками.
У селі Рогізки Щорського району
пенсіонерка Катерина Черненко об 11 годині продає білі гриби по 50 гривень за кілограм.
— Мій чоловік Іван Божок встав о четвертій ранку, ось, пішов по лісу, назбирав, — показує корзину, майже повністю заповнену боровиками.
Поруч дівчата —
11-річна Елла Броварник та 10-річна Настя Кривенко — пропонують малину. За літрову банку просять 30 гривень. Хваляться, що за ягодами пішли в ліс о сьомій ранку.
У сусідньому селі Великий Щимель
72-річна Раїса Кириченко продає лисички.
— Син Михайло назбирав, — каже жінка. — Зараз їх приймають по 24 гривні кілограм, банками продавати трохи вигідніше. За півлітрову банку грибів я беру сім гривень, за літрову —14.
Перед залізничним переїздом люди продають чорниці — 20 гривень кілограм. Заготівельники тут їх беруть по 18.
За сезон на чорницях та лисичках заробляють до 1300 гривень на людину.
На колишніх полях ростуть віники
Трохи далі
53-річний безробітний Валентин Романовський продає віники. Деркачі — без листя — для підмітання, з листям березові та дубові — для бані. Підмітальні віники йдуть по п'ятірці, якщо в роздріб, оптом — по чотири. Березовий банний — теж п'ять гривень, а дубовий — шість. Впали в око віники із листям, схожим на кленове. Виявляється, це червоний дуб. Окрім незвичної форми листя, від звичайного дуба відрізняється хіба що круглішими жолудями.
Сусідка Романовського
31-річна Наталія Безсмертна разом з чоловіком повністю виживають за рахунок лісу. Роботи не мають, тож в'яжуть віники, збирають гриби та ягоди.
— На лисичках та чорницях можна заробити до 200 гривень на день, але в середньому виходить — 50, — розповідає Наталія. — Їздимо поїздом у Радвине. Їдемо туди о п'ятій ранку, повертаємося об одинадцятій дня. Беремо з собою велосипеди. Із залізничної станції їдемо в ліс та поля, що почали заростати лісом. На тих полях чоловік ріже гілки з молодих беріз та дубів, я в лісі поряд збираю чорниці. Як приїдемо додому, я в'яжу віники. Дуб сохне за три дні, береза довше. Спочатку сушимо під навісом, а тоді, щоб не вигорали, заносимо на хату. Там вони й зберігаються. Зараз запасаємося на зиму. Тоді віники йдуть дорожче — до 10 гривень. Насушимо 500 штук — і продаєм усю зиму. Закуповують віники професійні банщики з Чернігова, Щорса, Корюківки. Взимку ця сім'я їздить на вирубки збирати березові гілки для віників на підмітання.
Чим далі в ліс, тим дешевші чорниці
У маленькому лісовому селі Радвине лісові дари збирають мало — жителів тут залишилося трохи більше двох десятків. У ці ягідні та грибні місця їдуть поїздом за сотню кілометрів люди з Конотопа та Бахмача. І з ближчих Мени та Щорса теж прямують сюди.
Одна з небагатьох радвинчанок, що ходить по чорниці, —
58-річна Валентина Дубовик.
— Я підзаробляю прополкою, а цей рік — пропустила, як їздила на свайбу до сестри, — ділиться Валентина Юріївна. — Тож рішила добрати на чорницях. Ходила вчора і сьогодні, за півдня назбирала п'ять літрів. Ягоди приймають по 15 гривень за кілограм, везти треба у сусідні села Щокоть і Попільня.
Йдемо у найближчий лісок подивитися чорниці.
Біля старої вирубки, засадженої соснами, — молодий ліс. У цьому ліску й розповзлися чорничники.
— Ягоди цього року мало, треба знати місця, — говорить Валентина Дубовик. — Я ходжу там, де знаю, що точно вона є.
Чорниці на кущиках є, але негусто. Треба попощипати й попобігати, щоб набрати літрів п'ять.
Наталія Безсмертна сушить віники на зиму
Геннадій Гнип, тижневик «Вісник Ч» №27 (1313)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.