Ганну Василівну Саченко в Хаєнках не просто поважають. Її люблять і шанують! Бо ця неймовірна жінка є прикладом того, як натхненно треба ставитися до своєї професії, любити рідну землю, надихати людей на творчість, красу і добро.
- Я керую нашим Будинком культури віддавна. А працюю тут із 18 жовтня 1976 року. Розпочинала ще в старому Будинку культури. У тій будівлі ми працювали до 2013 року, допоки вона не стала практично аварійною. Тоді у нас закрили школу, тож клуб перевели у приміщення навчального закладу. З того часу, тобто вже 11 років, ми тут. У нас є більярд, теніс, працюють гуртки. Хоча це приміщення і не опалюється, але маємо пічку-бур- жуйку. Тож у нас тепло. Вдень відбуваються заняття з дітьми, увечері репетиції. Оскільки діти їздять до школи в Ічню, то здебільшого вони приходять до нас у вихідні. Це взимку. А влітку діти щодня у клубі. Ми постійно проводимо квести, ігрові вечори, на вулиці у нас є дитячий майданчик. Там також займаємося.
До цьогорічного Різдва підготували програму з колядками. На таких заходах ми обов’язково збираємо кошти на ЗСУ. В Хаєнках є сімейній хутір «Зелена світлиця», де займаються зеленим туризмом. Там зведені дерев’яні будиночки, облаштована територія, туди люди приїжджають на відпочинок. Під час свого недавнього виступу там ми назбирали 4 700 грн донатів. Підготували спеціальну програму, співали, вітали ювілярів, бо нас запросили як колектив на святкування.
Загалом за цей рік ми задона- тили на ЗСУ 29 000 грн. Наприклад, 9 800 гривень ми як цільові кошти передали на автівку працівникові Ічнянської міської ради Валерію Смілому, який пішов воювати. Також у нас є волонтерка Катрин Марйоха, ми зібрали і відвезли їй кошти для наших воїнів. Збираємо донати на матеріали для сіток, а в старостаті їх плетемо. Потім нашу роботу відправляють за призначенням.
- Пані Ганно, в Хаєнках дуже співочі й талановиті жіночки. Про вас знають далеко за межами Ічнянщини.
- У нас є фольклорний колектив «Маланка». Він був створений у 1987 році. Коли я його організувала, у ньому співали наші старожили, які виконували старовинні пісні. Ми виступали в Києві, в Чернігові, нас записували на телебаченні у програмі «Сонячні кларнети». Згодом наші артисти похилого віку залишали колектив, і я запрошувала на їхнє місце нових виконавців. Тепер у мене фольклорний колектив із молодших вокалісток. Нас восьмеро - Галина Саченко, вчителька; Ірина Котко, теж учителька; Людмила Суліменко, пенсіонерка; Лариса Хижавська-Соколовська, вона переїхала до нас із Києва, тепер є невід’ємною частинкою нашого колективу; Оксана Тарасенко, наймолодша наша учасниця; Лідія Жернокльов, вона також з молодих учасниць; далі Наталія Смілик і я, Ганна Саченко. Колектив у нас дуже згуртований.
- Які пісні ви співаєте?
- Наразі на часі колядки. 25-го співали їх у старостаті. Напередодні ми зробили оголошення, що відбудеться концерт. Люди слухають наш виступ і донатять кошти. Ці гроші використаємо на купівлю матеріалу для виготовлення маскувальних сіток.
- А чоловіки співають?
- Раніше у нас були й чоловіки. Ще до війни. Бувало, наші артистки йдуть на репетицію і ведуть із собою чоловіків. Вони і виступали разом зі своїми дружинами. Наразі подібні виступи не на часі... Та й ми найчастіше виступаємо там, де можемо зібрати донати на ЗСУ. А раніше ми не тільки концерти робили, а й ставили п’єси, показували навіть авторську виставу «Вареники по-хаєнківськи». Ми самі придумали її, написали сценарій. А іншим разом поставили п’єсу «До куми на посиденьки зібрались куми всі рідненькі». Ці вистави збирали повний зал людей.
- А які гуртки в Будинку культури для дітей?
- Для них у нас працює гурток художнього читання. До речі, є такий і для дорослих. Також є гурток сольного співу, фольклорний. І сімейного співу. У ньому, наприклад, мати співає з донькою або хрещена з хрещеницею. Це підтримує родинні зв’язки.
- Ганно Василівно, а хто ви за професією?
- Я закінчила заочно Ніжинське культурно-освітнє училище (тепер Ніжинський фаховий коледж культури і мистецтв імені Марії Зань- ковецької) за спеціальністю
«клубний працівник, керівник хорового колективу». І весь час після закінчення училища я працюю у рідних Хаєнках.
- Ваш Будинок культури - справжній осередок життя.
- Бо школи у нас немає, дитсадка також. Є ФАП, магазин і наш Будинок культури. Я сама з Хаєнок. У мене є рідна сестра в Заудайці, там же живуть племінники. Їздять до мене в гості. А я до них.
- Пані Ганно, у селі вас дуже люблять. І не уявляють Хаєнок без вас.
До розмови доєднується Віра Миколаївна Кирій, яка свого часу була головою колгоспу.
- Якби не Ганна Василівна, я би давно виїхала з Хаєнок. Я колишній керівник села, дружимо ми з Ганною 33 роки. Нікуди не їду, бо в іншому місці себе не знайду. Ганна Василівна, розуміючи, що я - інвалід другої групи, обов’язково до мене заходить щодня. Оскільки я перебувала на керівній посаді, то розуміла, що у нас мають бути осередки, як ви кажете, життя. Тож я з усіх сил намагалася якнайдовше зберегти школу. Навіть стипендію дітям придумала за навчання. І Ганну Василівну завжди підтримувала. Бо вона завжди жила і живе для села.
- Чи допомагають Будинку культури підприємства, які працюють на території села?
- Допомагають. Найбільше - СТОВ «Інтер», яким керує Михайло Миколайович Бондар. Коли б я до нього не звернулася, а звертаюся я на всі свята, він завжди відгукується і допомагає. Ось і на Святого Миколая виділили кошти для подарунків для дітей. Тож уклінно йому дякуємо.
Також посильну допомогу надає наша підприємиця, власниця магазину в Хаєн- ках, Олена Григорівна Діден- ко, за що ми їй дуже вдячні.
- Розкажіть цікаву історію з вашого артистичного життя.
- Раніше ми часто їздили в Чернігів, виступали в облмуздрамтеатрі імені Шевченка. Спочатку виходив наш фольклорний колектив, а потім ми зробили постановку весілля - українського, справжнього. Так, як у старовину справляли весілля у Хаєнках. Я тоді багато ходила по людях, які пам’ятали прадавні пісні, збирала їх, записувала. У нас був старовинний одяг, ми виконували автентичні пісні. В Ічні й у ЗАГСі виступали з постановкою цього весілля. У Чернігові в театрі ми показали частину цієї вистави, де брали участь кілька дівчат із вокального ансамблю.
Коли ми виступили, то отримали багато схвальних слів. Пам’ятаю, як я зайшла в автобус, розповідаю дівчатам, що все всім дуже сподобалося, нам дякували і хвалили. А Іра Коткова з ансамблю, тоді молоденька дівчина, повернулася до мене і каже: «І я би співала у фольклорі, але ж ви мене не запросили!» А я і думаю собі, й справді, чого ж я їх не запрошую? Треба ж молодь підучити у старшого покоління. І після того випадку на наступну репетицію фольклорного колективу я запросила молодих дівчат із ансамблю. Це було правильне рішення, бо виступи наші стали неперевершеними. Жодне свято в районі не обходилося без нас.
А тепер дуже чекаємо, коли закінчиться війна... Тоді залюбки повернемося до наших виступів повною мірою. У нас є що показати, є що заспівати! Аби серця наших людей розквітали!
Джерело: "Трудова Слава"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.