Очільниця Монастирищенського старостинського округу Оксана Борщ з 2007 року працювала в Заудайський сільській раді спеціалістом ІІ-ї категорії - бухгал-тером. З 2018 року була діловодом організаційного відділу Ічнянської міської ради. 1 лютого 2024 року розпорядженням міського голови призначена на посаду старости Монастирищенського старостинського округу.
- Пані Оксано, це було для вас очікувано?
- Коли мені запропонували цю посаду, я довго вагалася. Адже округ дуже великий, переживала, що не впораюся. Але все-таки прийняла пропозицію. Загалом в окрузі мешкає близько півтори тисячі населення у семи селах - Монастирищі, Заудайці, Хаєнках, Воронівці, Киколах, Веприку та Коршаках.
- Як вас зустрів округ?
- Я думаю, що це було неочікувано, але мене всі знали. Тож усе склалося добре.
- Багато жителів у Монастирищі? Яка його інфраструктура?
- Це велике село, тут мешкає 680 людей. На жаль, молодь в основному виїхала до Києва. У старостаті є віддалене робоче місце - ЦНАП, де надаємо різні довідки, субсидії - це зручно для людей. ЦНАП був і раніше, але закритий, оскільки не було старости. Цього року я відновила роботу ЦНАПу. Люди задоволені, адже багато послуг можна отримати на місці, не треба нікуди їхати та стояти в чергах.
У Монастирищі є гімназія, сьогодні вона - окраса села, але навчаються лише 25 учнів. При гімназії у нас працює дитсадок «Веселочка», його відвідує вісім діток. Також є амбулаторія, де надається перша медична допомога. Лікаря у ній немає, працюють медсестра і санітарка.
У Монастрищі є два соціальні працівники, які обслуговують 19 осіб похилого віку. Працює робітник з благоустрою. Є пересувне поштове відділення.
У селі чотири магазини. Будинок культури, але на жаль, він не працює...
- А яка ситуація в інших селах?
- У Заудайці зареєстровано 400 жителів. Є дитячий садок, його відвідують дев’ять діток. На пів ставки працює діловод. Також є ФАП, де можна отримати первинну допомогу. У Будинку культури проводяться різні заходи. Також на пів ставки працює робітник із благоустрою, є два соціальні працівники, які обслуговують 19 жителів похилого віку. Раз на тиждень приїздить пересувне поштове відділення. Працюють два магазини.
Біля Заудайки є село Коршаки, але там мешкає 10 людей. Здебільшого, пенсійного віку. Туди раз на тиждень приїжджає пересувна пошта і виїзний магазин.
У Хаєнках 240 жителів. Поруч село Воронівка, де мешкає 70 людей, і село Киколи, там лише двоє мешканців. У Хаєнках також працює діловод на пів ставки, є ФАП. До речі, ФАП є й у Воронівці.
У Хаєнках діє сільський Будинок культури, його директорка - дуже активна, організовує концерти, інші заходи. І це добре, адже у селі немає ані школи, ані садочка, але люди мають дозвілля у Будинку культури. Працюють два соціальні працівники, які обслуговують 15 людей похилого віку. У тому числі й у Воронівці. Також є працівник з благоустрою.
- Пані Оксано, коли ви йшли на посаду старости, що насамперед хотіли зробити?
- Мені ставили таке ж запитання люди в Монастирищі, коли я в перший день прийшла на роботу. Зібрався актив села, і запросили мене. Перед цим я пройшла селом, центральною вулицею, а Монастирище досить велике. І зрозуміла: найперше, що треба робити - це благоустрій.
Особливу увагу приділила кладовищам. У Монастирищі цвинтар у центрі села, над центральною дорогою. Тож ми до самого літа щодня наводили там лад. До речі, люди нашого округу завжди виходять на суботники, за це їм велика вдячність. Щомісяця працюють люди, які перебувають на обліку в центрі зайнятості, на оплачувальних суспільно корисних роботах. Це дуже велика допомога з благоустрою.
- В Монастирищі вдалося спиляти три аварійні дерева. Це, маю сказати, досить непроста справа. Одне дерево стояло на розі кладовища, було обгоріле, я дуже переживала, що воно впаде на пам’ятники і розіб’є їх. Два аварійні дерева росли біля автобусної зупинки. Сильний вітер точно наробив би лиха.
Парк біля магазину ми теж розчистили, бо все було в чагарниках.
У Заудайці влітку облаштували місце відпочинку для молоді біля ставу. У сезон там було дуже гучно. Я подбала про гойдалку, волейбольний майданчик, подарувала волейбольну сітку, щоби дітлахи відпочивали активно. І туди приїжджали хлопці та дівчата з Монастирища і Хаєнок. Принагідно хочу подякувати Михайлу Миколайовичу Бондарю, генеральному директору СТОВ «Інтер», депутатові міської ради, за допомогу в заміні огорожі на кладовищі в Монастирищі. Сподіваюся, що наступного року ми цю роботу продовжимо. Також завдяки його сприянню щомісяця безкоштовно вивозиться сміття від населення в Монастирищі. Звертаємося до цього підприємства за допомогою постійно, і нам ніколи не відмовляють.
- Як допомагаєте ЗСУ?
- У нас розвинений волонтерський рух. Ми постійно збираємо продукти харчування, плетемо маскувальні сітки, виготовляємо окопні свічки, на прохання військових надсилаємо адресні посилки «Новою поштою» або передаємо через волонтерів. Неодноразово ми із чоловіком Валентином відвозили допомогу на Донецькій напрямок, відвідували наших захисників-односельців на Запорізькому напрямку, були у шпиталях у Покровську, Гри- горівці. Нещодавно побували на Сумському напрямку, возили продукти харчування, маскувальну сітку на прохання нашого капелана о. Дмитрія. Я не маю статусу волонтера, але з перших днів війни ми з чоловіком дуже допомагаємо. Валентин сам зварював для хлопців пічки-буржуйки, поштою їх надсилав, також відвозив на Харківський та Донецький напрямки. Чоловік, проживши в селі, вміє багато чого робити.
У Монастирищі завдяки Наталії Малиш, її син нині захищає Україну на фронті, організована потужна волонтерська робота. Більше двадцяти жінок щодня плетуть сітки, роблять кікімори, окопні свічки, навіть шиють білизну для хлопців. Щира їм вдячність.
Ми брали участь у благодійному ярмарку, проводили благодійний концерт за участю колективу художньої самодіяльності села Хаєнок під керівництвом Галини Саченко. Зібрані кошти і з благодійного ярмарку, і з благодійного концерту були передані волонтерам на потреби ЗСУ. За активну громадянську позицію отримали дві подяки від військових та одну від волонтерів. Працюємо на Перемогу!
- Як добираєтеся до сіл у своєму старостинському окрузі?
- По-різному, коли чоловік підвозить, коли автобусом.
- Ви дуже активна й завзята староста. А хто вам удома з усім господарством допомагає?
- Раніше у нас було велике господарство. Тепер уже ні. А як стала старостою, взагалі нічого не встигаю. Буває, зайнята навіть у суботу й неділю старостинськими справами. З нами живуть менший син Дмитро із родиною - дружиною Марією і донькою Анечкою, нашою маленькою онучкою. Вони нам допомагають. Старший син Олександр із дружиною Тетяною і двома дітками - Веронікою та Артемом - мешкають в Ічні.
Часу на відпочинок у мене не вистачає. Я мрію про мир і перемогу, щоб наші діти та внуки жили в мирній країні. Тому як у мене є вільна хвилина, я стараюсь зробити щось корисне, щоби наблизити Перемогу. Загалом завжди маю бути в курсі всіх справ свого округу і брати в усьому безпосередню участь. Моя родина мене розуміє і підтримує.
- З вашого старостинського округу служать воїни в ЗСУ?
- Так, 35 хлопців стали на захист країни. На жаль, маємо шестеро загиблих і шестеро безвісти зниклих...
- Коли закінчиться війна, що би ви хотіли зробити найперше у своєму окрузі?
- Роботи в окрузі дуже багато. Це спилювання аварійних дерев, заміна огорожі на кладовищі, біля зупинки в Заудайці, ямкові ремонти доріг та ще багато різного.
На завершення хочу подякувати керівництву громади за довіру та підтримку. Також щира вдячність генеральному директорові СТОВ «Інтер», депутату міської ради Михайлу Миколайовичу Бондарю за постійну допомогу. Сподіваємося на подальшу співпрацю. Безмежно вдячна директору Монастирищенської гімназії Світлані Шингирій та її дружному, згуртованому колективу, учням, батькам, загалом кожному небайдужому жителю нашого старостинського округу, які завжди підставляють плече допомоги. Дякую всім за небайдужість, розуміння та підтримку. Миру нам та Перемоги.
Джерело: "Трудова слава", Людмила Забаровська, Віра Солодка
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: староста, Монастирище, Борщ, село