GOROD.cn.ua

Рівень безробіття на Чернігівщині знизиться

Лідія Падалка

«Зайнятість населення», «робочі місця», «допомога з безробіття» - ці терміни звучать постійно з екранів центральних телеканалів. Інформація не втрачає актуальності, вона тим і цікава, що є життєво важливою для країни і її громадян. А якою є ситуація на ринку праці нашого регіону? Про це напередодні нового, 2010 року в інтерв'ю розповіла директор Чернігівського обласного центру зайнятості Лідія Падалка.

- Лідіє Василівно, на останній сесії обласної ради було прийнято проект програми     зайнятості  населення  на 2010-2011 роки. Розкажіть, будь ласка, детальніше, що нею передбачено?
-   Для   служби зайнятості прийняття проекту програми зайнятості населення - це значима подія. Її розробленню передує зазвичай велика і копітка робота працівників як обласного, так і базових центрів зайнятості. Це не просто документ, яким ми керуємося в роботі, вирішуючи проблеми зайнятості громадян. Насамперед, це реальна оцінка процесів, що відбуваються на ринку праці, та розробка заходів його регулювання. Вони базуються на практичних результатах роботи минулих років з урахуванням тенденцій економічного і соціального розвитку області. Кінцевою ж метою впровадження програми зайнятості є підвищення рівня життя людей.

- Яким чином, за прогнозом, розвиватиметься ситуація на ринку праці нашої області?
-  Перебіг подій на регіональному ринку праці у наступні два роки буде зумовлений загальним соціально-економічним становищем у державі, а також впливом регіональних особливостей розвитку господарського комплексу області. В цих умовах реальним є скорочення неефективних робочих місць, продовження процесів вивільнення працівників. Так, у 2010 році прогнозується вивільнення 4,6 тисяч працівників - на 9,5% більше очікуваних обсягів 2009 року.
Враховуючи несприятливу демографічну ситуацію, навантаження на працездатне населення, рух робочої сили через службу зайнятості буде зростати. Зокрема, в 2010 - 2011 роках ринок праці поповнять відповідно 38,3 тисяч та 38,9 тисяч не зайнятих трудовою діяльністю громадян - на 12-13 відсотків більше проти показника 2009 року, загальний ринок праці становитиме більше ніж 61 тисячу осіб щороку.

- Які заходи соціального захисту незайнятих громадян передбачено програмою зайнятості?
-  У непростих економічних умовах обласна служба зайнятості буде намагатися і надалі розвивати активні програми зайнятості населення, надавати якісні адресні послуги безробітним.
На першому плані залишатиметься працевлаштування громадян. У 2010 році на вільні та новостворені робочі місця буде влаштовано 19 тисяч зареєстрованих в службі зайнятості громадян, з них 1,3 тис. осіб шляхом надання дотацій роботодавцям. При цьому особлива увага приділятиметься працевлаштуванню на такі місця соціально вразливих верств населення. На це з Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття буде витрачено близько 18 млн. грн.
Значна увага буде спрямована на надання соціальних послуг зайнятому населенню з метою запобігання вивільненню. Ініціюватиметься тимчасове переведення на іншу роботу, направлення на професійну перепідготовку або підвищення кваліфікації із збереженням основного місця роботи.
Розвиватимуться активні програми сприяння зайнятості таких категорій населення, як молодь, жінки, соціально вразливі верстви населення, зокрема, сироти, інваліди. Значна увага приділятиметься питанням сприяння зайнятості особам з обмеженими фізичними можливостями, які бажають навчатися та працювати. В області діє спільний проект Мінпраці, Міжнародної організації праці та Програми розвитку ООН "Соціальна інтеграція людей з інвалідністю шляхом забезпечення доступу до зайнятості". Два базові центри зайнятості - Ніжинський міськрайонний і Чернігівський міський - визначені як пілотні.
Програмою зайнятості передбачено також організацію роботи для учнівської та студентської молоді під час літніх канікул.

-  А така послуга, як громадські роботи, збережеться?
- Так, цьому виду тимчасової зайнятості приділятиметься велика увага, адже це дієва матеріальна підтримка громадян. Діятимуть 57 видів громадських робіт, підвищуватиметься їхній соціальний статус з урахуванням потреб громад. Найперше, - це допомога одиноким людям похилого віку, інвалідам, хворим, благоустрій населених пунктів, упорядкування об'єктів соціального значення. До громадських робіт наступного року планується залучити 5,7 тис. безробітних і витратити з цією метою 2,2 млн. грн. Фінансуються ці роботи як за рахунок нашого Фонду, так і з місцевих бюджетів  та  роботодавців.   Наприклад, сесія Чернігівської міської ради вже затвердила фінансування громадських робіт у Чернігові на суму 95 тис. грн.
Розвиватимуться і загальнодержавні оплачувані громадські роботи.

- А як розвиватиметься такий напрям, як професійне навчання?

- Система організації професійного навчання безробітних буде удосконалюватися в напрямку максимального задоволення потреб роботодавців в робітничих кадрах. Наступного  року  планується  надати  нову спеціальність, перенавчити або підвищити кваліфікацію 3,6 тис. безробітних. Передбачається довести показник навчання безробітних на замовлення роботодавців до 90 - 95% від загальних обсягів навчання.
Особлива увага приділятиметься профорієнтації учнів старших класів та випускників загальноосвітніх шкіл на затребувані в області робітничі професії. Цьому сприятиме подальше впровадження інноваційного програмно-апаратного комплексу "Профорієнтаційний термінал". Термінали встановлюються безпосередньо в школах.
Загалом планується у 2010 році надати незайнятим громадянам 59 тисяч профорієнтаційних послуг.
Очікується, що у наступні два роки економіка області досягне певного пожвавлення, в результаті чого ситуація на ринку праці набуватиме позитивних рис. Виходячи з державної політики зайнятості, підвищення життєвого рівня населення, заходи обласної програми зайнятості здійснюватимуться у таких формах та направленнях, які забезпечать керованість процесами на ринку праці.

Користуючись нагодою, хочу всіх громадян нашої області привітати з новорічно-різдвяними святами. Зичу Вам великого людського щастя, міцного здоров'я, добра й радості. Нехай  прийдешній рік виправдає ваші добрі надії і сподівання, принесе достаток і добробут, мир і злагоду.

Тетяна Буяльська, тижневик «Чернігівщина» №3 (226)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: безробіття, Лідія Падалка, Тетяна Буяльська