Микола Ткаченко, якому 48 років, отримав медаль «За поранення» - «За жертву крові в боях за волю України». Вручили воїнові відзнаку 29 серпня, в День пам’яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та в роковини Іловайської трагедії, в Ічні, біля каплички, де відбувся меморіальний захід «Спалені соняхи Іловайська». Саме тут зібралися ічнянці - керівництво громади, родини загиблих воїнів, щоби вшанувати пам’ять захисників, які віддали життя за мир і спокій на рідній землі.
- Пане Миколо, як для вас розпочалося повномасштабне вторгнення?
- Війна застала мене вдома, в Ічні, і я 24 лютого поїхав у військкомат. Але мене не одразу призвали, повістку отримав лише восени - у жовтні. Спочатку служив у нашому військкоматі, ми охороняли різні об’єкти. Потім військовослужбовців почали відправляти з військкомату в частини. Навесні, в квітні 2023 року, я прибув у 58-му бригаду, прослужив там два місяці - були у Серебнянському лісництві, на межі Донецької та Луганської областей. Називають це місце «ліс чудес». Фактично - на нулі. Наше завдання було - не пропустити росіян далі.
Потім мене перевели у 17-ту танкову бригаду, де був штурмовиком. Під Бахмутом, там є таке село Берховка, біля водосховища. Коли ми пішли на штурм (який тривав кілька днів), мене тяжко поранило в перший день штурму. Це сталося 9 червня минулого року. Наразі мене з фронту списали через непридатність, бо у моєму тілі ще близько 50 осколків. І це після багатьох операцій. Як сказав лікар, що мене лікував: «Ти народився у бронежилеті...»
- Ким ви працювали до війни?
- Я коли служив в армії, опанував там роботу пожежника. І згодом «на гражданці», після демобілізації, пішов у пожежну частину, де працював довгий час. Але потім знайшов роботу на будівництві, також працював і сам на себе.
Коли відправляли на фронт, особливої підготовки не було, бо я йшов на війну зі служби у військкоматі. Стріляти я вмів, бо служив у армії. Але одне - стріляти по мішенях, зовсім інше - на фронті. Хоча швидко звикаєш до всього.
- Розкажіть про той час, коли ви воювали...
- Війна - це пекло. Мало тих, кому не страшно на війні. Шкода, багато наших хлопців загинуло. Мені пощастило... Вже коли я лежав у госпіталі, рідні хлопців, із якими був поруч, дзвонили мені, розшукували їх. Що я міг сказати?.. Батальйон наш розбили. Багато моїх товаришів також були тяжко поранені, втратили кінцівки, багато хто загинув.
Артилерія там не замовкає ні на хвилину. Коли ми були в Серебнянському лісництві, туди по 4-5 ракет прилітало щодня. І зараз так само. Тільки тоді, коли там був я, не було так багато дронів-камікадзе. Нині вже й ми озброєні дронами.
- Який епізод вам найбільше врізався в пам’ять?
- Поля, всіяні трупами - із обох боків... Доступ до них практично неможливий.
- У вас вистачало продовольства, медикаментів?
- Так, із цим проблем не відчували. А от зброї і боєприпасів було мало. Екіпірування ж отримали надійне.
- До вибухів звикнути неможливо?
- Звикнути можна до всього, так само й до вибухів. Згодом починаєш розуміти, в якій бік летить, чи варто ховатися або можна перечекати без укриття.
- Яке воно, військове братство?
- Це те, без чого ніяк. Допомагали одне одному постійно. Виручали. Розуміли, що сьогодні людина коло тебе, а завтра її може не бути на цьому світі. Коли мене поранило, мене ж винесли з поля бою... І я вчасно потрапив до рук лікарів. Інакше все було би погано... Дуже вдячний побратимам та медикам.
- Де вас лікували?
- У Харківській області, потім у Кременчуку. Там мене підлатали. Зробили шість чи сім операцій, згодом відправили додому. Коли був у шпиталі, до мене щотижня приїжджали мої рідні - дружина Вероніка, брат Володимир. Мама, Клавдія Іллівна, чекала вдома. У нас дві доньки, у старшої Юлії вже своя родина, є син, мій онук Данилко. Його батько також воює. А менша донька Дарина навчається в училищі.
- Яке у вас відчуття цієї війни?
- Ми переможемо. Але, на мій погляд, мають відбутися й важливі зміни у владі...
- Ви зараз працюєте?
- Наскільки дозволяє здоров’я... Інвалідність поки що не отримав, усе в процесі.
- Яку відзнаку вам вручили 29 серпня біля каплички?
- Медаль «За поранення» - «За жертву крові в боях за волю України».
- Думаю, що ваша мрія, така ж, як у всіх українців...
- Так, щоби війна закінчилася якнайшвидше нашою Перемогою та Миром.
Джерело: “Трудова слава”, Людмила ЗАБАРОВСЬКА Віра СОЛОДКА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.