«Учитель творить Людину... У Його руках - найбільша з усіх цінностей світу..» - так говорив В. Сухомлинський.
Учитель - це людина, якій ми довіряємо своїх дітей, свою надію, своє майбутнє. Він повинен бути яскравою особистістю, носієм загальнолюдських цінностей, джерелом глибоких і різноманітних знань.
2 вересня цього року черговий раз відкриває двері для здобувачів освіти Конятинська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів. В черговий раз привітною і щирою посмішкою зустрічатиме їх директорка школи Світлана Дмитрівна Ліман. Цього дня виповниться 35 років, як вона обійняла цю посаду. За ці роки Світлана Дмитрівна стала мудрим керівником і наставником, завжди любила свою роботу і виконувала її якісно, поважає своїх колег і працівників, є прекрасним вчителем української мови і літератури, завжди розуміє і надихає своїх учнів, є відкритою для спілкування, вміє знайти підхід і мотивувати до навчання і розкриття потенціалу кожного вихованця.
Її життєве покликання - учитель, і всі свої трудові роки вона творила Людину, сіяла зерна розумного, доброго і вічного, які проростали з часом в дитячих серцях і головах.
Народилася Світлана Ліман у селі Хлоп'яники, тоді ще Сосницького району, 7 листопада 1960 року. Розповідає, що цікавилася у батьків, чому дали ім'я Світлана. Батько розповідав їй, що в листопаді вже дні короткі, а ночі довгі, світла мало, тому з її народженням батьки вирішили, що донечка принесла світло і в їх життя, і в їх оселю, а значить, повинна носити ім'я — Світланка.
Про своє дитинство Світлана Дмитрівна має щонайкращі спогади. Це були мирні і щасливі роки. Не було в ті часи інтернету і телефонів, але однолітки мали живе спілкування, ігри, різні цікаві захоплення. Під час навчання в середніх класах школи, літні канікули проходили не тільки в розвагах, а і у праці. Тоді працювали заготівельні контори, які приймали лікарські рослини. Діти збирали липовий цвіт, корінь калгану, звіробій і інші рослини, висушували їх і здавали. За це платили гроші і кожна копійчина не була потрачена абияк. Все складалось в одну суму, щоб прикупити собі необхідні речі перед школою.
Ще в селі працювала грибоварня. Дітей у ті роки було багато в школі, і дівчина разом з друзями ходила по гриби, збирала маслята і піддубники і здавали, за що теж мали свої коштти.
Потім перед навчальним роком батьки їхали з дітьми в Понорницю на базар купувати необхідні речі. Одяг і взуття купувались батьками, а от олівці, альбоми, пластилін, зошити - все це могли купити діти за свої зароблені гроші. Світлана Дмитрівна згадує, що це було для неї приємно - використовувати власноруч зароблене в потрібних цілях.
А вже десь у 8 та 9 класах літні роботи були іншими. Тут вже учнів залучали до більш дорослих робіт: тягали копички сіна, возили зерно і віяли на колгоспному точку. З посмішкою Світлана Дмитрівна згадує, як хотілося возити зерно з поля від комбайна. Щоб захватить цю роботу, треба було домовитись з бригадиром ще звечора. Особливо хотілося працювати в нічну зміну. Це вже якось було цікавіше і діти почували себе більш дорослими. «Їдемо з поля на зерні, такі засмаглі, веселі, повітря свіже, зерно під спиною тепле - і ніякої втоми», - згадує Світлана Ліман.
Літні канікули проходили в праці, але про це не шкодували, бо виховувались в атмосфері, де було розуміння, що батьків треба поважати і допомагати їм. Ходили в ліс по ягоди, крім цього вдома мали з братом свої обов'язки: поприбирати в хаті, помити посуд, попрати. В селі річки не було, а тільки ставки. Зранку брали речі і господарське мило. Поперуть, порозвішують на кущах і повисушують, а ще й самі викупаються, а ввечері чисті і з випраними речами повертаються додому.
Найбільш теплі спогади про Новорічне свято. Світлана Дмитрівна згадує, як тато завжди приносив невелику ялинку, і вони всі разом її прикрашали. Знизу вішали новорічні прикраси мама і тато і дозволяли допомагати і їм з братом. А зверху тато вішав цукерки і печиво, говорячи, що це буде сюрприз, коли будуть розбирати ялинку. Та діти є діти, і, звичайно, ті сюрпризи з'їдалися раніше... Але ці миті, коли разом вся родина, всі веселі і радісні в передчутті новорічного дива — це те, що запам’ятовується назавжди.
«Тільки з роками, - говорить Світлана Дмитрівна, - усвідомлюю, що щастя - це живі батьки, здорова родина, дитячий сміх у хаті, отой запах татової ялинки і тодішні ялинкові прикраси». Вона й зараз зберігає ялинкові прикраси в себе вдома, показувала їх синам і внукам, як згадку про дитинство, про батьків, про те далеке тихе сімейне життя.
Навчання в школі проходило легко. На вибір професії повпливала вчителька української мови і літератури Марія Федорівна Снігур, дуже гарна людина з таким красивим прізвищем. «Марія Федорівна настільки любила свій предмет, що ввесь наш клас закохала в нього», - згадує Світлана. Учні слухали і ловили кожне її слово. А Світлані вчителька часто говорила, що бачить в ній теж майбутнього вчителя рідної мови, бо вона гарно знала предмет, любили писати твори.
Якось вчителька сказала дітям, що Ніжинський педагогічний інститутім. М.Гоголя проводить день відкритих дверей і запропонувала Світлані поїхати і взяти участь у конкурсі робіт, що там проходив в цей час. Дівчина загорілася бажанням випробувати свої знання і сили і сказала вдома про це татові. Тато одразу ж підтримав бажання доньки і вони поїхали до Ніжина. Це була перша така далека поїздка від дому і це додавало ще більшої цікавості до досягнення мети. В цьому конкурсі знавців рідної мови Світлана здобула перемогу, і їй за це подарували приз - великий орфографічний словник української мови. Це був для неї безцінний подарунок, якому вона була дуже рада, зберігає його й досі, і завжди протягом всіх років використовує у роботі. Після конкурсу викладач інституту сказала Світлані: «Ви вже майже студентка, бо гарно знаєте рідну мову, відмінно пишете твори, здобули перемогу у конкурсі - отже ми вас чекаємо.»
Дівчина слухала і не могла повірити, що мрії так швидко почали втілюватися в реальність, що вона проста дівчина з села, а зразу заслужила таку подяку і матиме нагоду навчатися в інституті, де здобували знання видатні люди, такі як М.Гоголь, Є.Гребінка, Л.Глібов та інші.
Навчальний заклад здавна був престижним і тепер відкривав свої двері для навчання Світлані. І тому, після закінчення середньої школи у дівчини не змінилося рішення у виборі професії, вона точно знала, що буде вчителем, і, закінчивши навчання із золотою медаллю, поїхала вступати на філологічний факультет Ніжинського педінституту.
Перед нею було завдання: скласти іспит з української мови та літератури на відмінно, і за цієї умови вона зразу стає студенткою вузу. Поступати Світлана приїхала з татом і, побачивши величезну кількість абітурієнтів під інститутом, спершу злякалась, думаючи, що не зможе скласти іспити. Тато помітив хвилювання дочки і сказав: «Не бійся, ти в мене краща». Світлана Дмитрівна згадує, що ці татові слова ніби на крилах підняли її і понесли до аудиторії, де проходив вступний іспит Взяла білет і відмовилась зразу від підготовки, пішла відповідати. Знала все на відмінно, тому викладачі спиняли її на відповідях, бо бачили, що знань достатньо. На третє питання мала прочитати щось напам'ять. Світлана дуже любила «Лілею» Т.Г Шевченка, тому з радістю читала її викладачам. А ще з більшою радістю по закінченні почула; «Дякуємо, ви студентка». Емоції переповнювали серце дівчини і, водночас, їй ще не вірилося, що мрія збулась, і все вилилося в щирі сльози. Батько, побачивши доньку заплаканою, став втішати і розпитувати, що сталося, думаючи, що вона не склала іспиту. Та трохи заспокоївшись, дівчина повідомила йому те, що батько так хотів почути: «Я студентка».
Жила Світлана у гуртожитку, навчання давалось легко і в радість, і інститут закінчила із червоним дипломом.
Під час навчання, взимку 1981 року, вийшла заміж за коханого чоловіка, і з того часу все життя проходять разом і в горі, і в радості.
26 червня 1982 року отримала диплом, а 17 липня цього ж року народився у молодій родині їх первісток - синочок Віталик. Тепер Світлана переїхала жити до чоловіка в село Конятин, що на березі Зачарованої Десни. Тут її чекало постійне місце проживання. Світлана Дмитрівна у розмові згадала, як читала твір О.П.Довженка і тоді ще не розуміла, чому він називає річку зачарованою.
В її Хлоп'яниках, де народилась і виросла, були тільки ставки і про красу Десни тоді ще не знала. А тепер, побачивши ці луки, береги, кручі, зрозуміла, що Довженко не міг не описати цю красу, серед якої жив, і серед якої живемо і ми.
ЇЇ трудова діяльність почалася в Конятинській школі вчителем української мови і літератури. Робота подобалась і була до душі. Потім перевели на посаду заступника, а невдовзі запропонували бути директором школи. Не відмовилась, і ось уже 2 вересня виповниться 35 років, як очолює свій колектив.
Раніше дітей у школі було багато, класи всі були наповнені. Учительську роботу Світлана Дмитрівна поєднувала із домом. Народився і другий синок - Славик, багато домашніх клопотів, свій час треба було розподіляти всім порівну: чоловіку, дітям, роботі. І в неї на все вистачало його. Вдома була гарною господинею, дружиною і мамою, а на роботі - мудрим керівником і чудовим учителем.
«На кожний урок ішла, як на свято, - говорить Світлана Дмитрівна, - бо хотіла, щоб усі діти полюбили цей предмет, як люблю його я. Доносила знання до дітей не тільки книжними словами, а й так , як це я розуміла, як відчувала - і тому не пам'ятаю, щоб було таке, що діти мене не слухали, вони тягнулися до мене, а я до них», - згадує вчителька.
Світлана Дмитрівна з гордістю говорить про те, що життя ніколи не було сумним і одноманітним. Хоч вона і керівник закладу, але за всі трудові роки є ініціатором безлічі цікавих виховних заходів: вечорниці, посиденьки, КВК, новорічні й інші свята. Свого часу я теж працювала в цьому гарному колективі і була на багатьох із цих заходів, на які ми разом складали сценарії.
Тоді ще не було інтернету і вчителі допомагали дітям готувати різні конкурси, сценки, п'єси, а ті, хто мав творчі здібності до писання, повністю складали сценарії всіх свят. Це були веселі, дружні, цікаві заходи, дітей не потрібно було заставляти щось учити через силу, вони самі активно вливалися в позаурочне виховне життя школи.
Проводилось багато конкурсів, олімпіад з української мови та літератури, і учні Світлани Дмитрівни неодноразово займали і займають призові місця на районному рівні.
Дітей поганих не буває. Всі вони гарні і розумні, тільки треба знайти до них підхід. Кажуть, що теперішні діти не такі. Але Світлана Дмитрівна вважає, що діти завжди однаково розумні і добрі, тільки треба вміти розуміти їх. «Вчителем не може бути та людина, яка не розуміє світ дитинства», - говорить Світлана Ліман. Прийшовши до школи працювати, вчитель повинен розуміти, що тут інший світ - світ дитини. Де потрібно розуміти психіку кожного, знати, що коли треба і важливо сказати, а коли треба промовчати, бо так, як і в дорослих, так і в дітей є гарний настрій, а є поганий настрій, є якісь проблеми, з якими діти стикаються вдома...
Тому вчитель, зайшовши до класу, повинен бачити, в якому емоційному стані прийшла дитина до школи. І якщо в неї на очах бринить сльоза, то, звичайно, таку дитину не можна визивати до дошки, чи вимагати з неї розказати якийсь матеріал. Дитячий світ особливий і вчитель повинен розуміти це вже з першого погляду, до кожної дитини треба знайти свій ключик - і тільки ним відімкнеш її серце. Комусь вдається його знайти, а комусь - ні, тоді ті люди залишають вчительську професію.
Такої думки про роботу в школі притримується Світлана Дмитрівна. Та її не злякали труднощі в навчанні дітей, бо вона мріяла про цю професію і завжди старається знаходити ті заповітні ключики до сердечок своїх вихованців.
Багаторічний досвід роботи показав, що шкільна родина стала дійсно частинкою її самої. З нею розділено не одну перемогу, радість, досягнення, а, можливо, й поразку. Кінець навчального року завжди був для учнів і вчителів довгожданим періодом. Хотілося скоріше літніх канікул, відпочити, піти у відпустку. Але тільки розпочинався серпень, десь у підсвідомості вже виникало бажання дочекатися вересня і скоріше піти знову на роботу. Без цього вже не уявлялося життя. Цікаво було побачити, які прийдуть першокласники, чи підросли діти за літо, почути веселий гамір і сміх на шкільному подвір'ї. Не одне покоління учнів мало нагоду бути на цікавих уроках Світлани Дмитрівни. «Навчала батьків, тепер навчаю їхніх дітей, і продовжую далі працювати», - сміється щиро директорка школи. Вона дякує колективу за розуміння і підтримку завжди і в усьому.
На жаль, настали такі часи, що школа стала маленькою, малокомплектною. Але колектив працює з усією віддачею для тих діток, які є наразі. Проводяться різні виховні заходи, ярмарки на підтримку ЗСУ.
Світлана Дмитрівна говорить: «Я щаслива, що життя подарувало мені гарну професію, гарний колектив, де немає сварок і чвар, а пам'ятається тільки добре, має вищу категорію та звання вчитель-методист і нагороджена нагрудним знаком «Відмінник освіти України», маю багато нагород і грамот не тільки районного, а й обласного і міністерського рівня. А якщо є нагороди, то думаю, що життя проживаю недаремно, віддала школі все, що змогла».
Вона бачить своє щастя не тільки в родині, в дітях, в онуках, яких має двоє, а й у тому, що завжди йде на роботу з радістю і задоволенням, і це теж є частинкою її великого щастя.
Життя міняється. Реформи торкаються і освітньої сфери, з'являються різні нові технології, але ніколи ніщо не замінить живого слова вчителя і спілкування його з учнем. Дитина повинна бачити очі педагога, відчувати його емоційно, бачити його підтримку при потребі - такої думки вчителька з багаторічним досвідом роботи. Діти повинні бути з однолітками, щоденно спілкуватися, і це дає їм змогу долати певні труднощі, і це дає більші результати в успішності учнів, ніж навчання дистанційно. Жаль, що теперішня ситуація вносить свої корективи в шкільне життя, війна змінила його розклад і ритм, та маємо надію, що дочекаємось перемоги, і мир прийде в кожну українську оселю.
«Я жодного разу не пожаліла, що вибрала цю професію», - повторюється Світлана Дмитрівна, - і якщо спитати б мене, чи змогла б вибрати іншу, повернувшись назад, то відповіла б, що ні». Вона навчає дітей і бачить результати своєї праці. Так, вони не відразу видно. Це майстер зробить свій вибір і зразу бачить його, а вчитель починає сіяти зерна знань у маленькі голови і сердечка першокласників, а проростать почнуть вони після закінчення школи, а то й значно пізніше.
Світлана Дмитрівна завжди була і є активною у громадському житті села і району. Багато років підряд вибиралася депутатом сільської ради, а також 3 скликання підряд була депутатом і районної ради. В ті часи, коли ще була місцева сільська рада , близько 15 років очолювала обрядову комісію реєстрації актів цивільного шлюбу. Раніше в селі було багато молоді, і весілля були частими, тому Світлана Дмитрівна і не пам'ятає точну кількість пар, які під її напутнє урочисте слово ставали на рушничок щастя. Реєстрації проходили у вихідні дні, але вона не рахувалася зі своїм особистим часом, бо вважала свою цю роботу потрібною і особливою. Адже, що може бути приємніше, як дивитися в щасливі очі закоханих і урочисто підтвердити, що вони стають сім'єю. Не замислюючись можна сказати, що Світлана Дмитрівна серце своє віддала дітям і була і є берегинею двох родин: своєї сім'ї і сім'ї шкільної.
А ще Світлана Дмитрівна має свої улюблені захоплення поза роботою. Вона любить квіти. Висіває їх, пересаджує, доглядає, а вже ж, як зацвітають - ото радість! Кожну квіточку любить по-своєму, бо в кожній - своя неповторна краса.
Особливу радість приносить вирощування помідорів. Все починається з першої зернини: спочатку висіває в парник, вирощує розсаду, висаджує. Кожен етап цієї роботи радує результатами. А потім все літо поливає, обробляє, поки не прийде пора дозрівання. Так, не легка робота, але ж приємна, коли доходиш і доводиш її до кінцевого результату. Всяка робота спориться, коли попадає в роботящі руки.
Світлана Дмитрівна - учасниця колективу «Кумасеньки» Конятинського сільського будинку культури. У вільний від роботи час ходить на репетиції по підготовці концертів, з якими колектив виступає на різні свята, на ярмарки, і збирають значні кошти на допомогу ЗСУ Складає сценарії для проведення концертів святкових, бо має у цьому досвід.
Прийміть щирі вітання, шановна Світлано Дмитрівно, з таким чудовим ювілеєм Вашої трудової керівної діяльності. Тільки мудра і працелюбна людина може стільки років тримати штурвал такого великого корабля, що пливе в далеку країну знань, при цьому бути гарним вчителем, доброю колегою, співрозмовником, господинею великої шкільної родини. Ваш професіоналізм дав змогу відкрити всі ваші таланти, досягти успіху і створити не одну Людину. Поваги Вам від колег, батьків, учнів. Хай ще довго звучить дитячий сміх у стінах вашої школи, а шкільний дзвінок кожного ранку кличе дітлахів за парти.
Джерело: “Вісті Сосниччини”, Тетяна Кохан
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: директорка, школа, Конятин, Ліман, ювілей