Наприкінці липня місцеві ЗМІ повідомляли про успіх молодої спортсменки з Мени Ангеліни Шепель, яка стала срібною призеркою Чемпіонату Європи з легкої атлетики (штовхання ядра) серед юніорів, що проходив у липні в Словаччині. Сьогодні розповідаємо про талановиту юніорку детальніше.
...Більшість ровесників Ангеліни тільки починає планувати майбутнє. А вона мчить у нього семимильними кроками. Адже мета поставлена неабияка — стати олімпійською чемпіонкою зі штовхання ядра.
— Судячи з нинішніх результатів, так і буде, — каже начальник відділу фізичної культури і спорту Менської міськради Олександр Карпенко. — Росте зірка рівня Оксани Зубковської.
Зубковська, нагадаємо, теж менянка, чотириразова параолімлійська чемпіонка, рекордсменка світу в стрибках у довжину серед спортсменів із вадами зору. Вони з Ангеліною навіть народилися в один день — 15 липня. Обидві — вихованки Надії Таратухіної заслуженого тренера України. У свої 77 Надія Петрівна не просто працює (у Чернігівській обласній дитячо-юнацькій школі з олімпійських видів спорту — на базі менської ДЮСШ), а й готує переможців. Лише на змаганнях, що проходили наприкінці цьогорічного квітня в Кам’янці-Подільському, — другому етапі Кубка України з легкоатлетичних метань — менські спортсмени завоювали 5 медалей: золоту і по дві срібні та бронзові.
«Золото» було в 15-річної Ангеліни Шепель. Ядро вагою 3 кг вона штовхнула на 17 м 62 см — на 4 м З см далі, ніж на початку лютого 2022-го в Сумах, коли — у 13 років — стала чемпіонкою України (у 2023-му рекордний результат юної спортсменки був 14 м. 90 см).
На змаганнях у Кам’янці-Подільському Ангеліна оновила особистий і національний рекорди. Після оголошення результатів спортсмени і тренери вітали рекордсменку стоячи.
А 19 липня, за три дні після свого 16-річчя, вона, штовхнувши 3-кілограмове ядро на 17 м. 9 см., здобула «срібло» на Чемпіонаті Європи U-18, що проходив у Банській Бистриці в Словаччині. Попереду — тільки грецька спортсменка Марія Рафалідо з результатом 18 м 46 см. Третє місце теж у гречанки — Анастасії Андреаді (16 м. 70 см).
— Я щаслива! Це було дуже круто, — не приховує емоцій Ангеліна. Свій успіх вона присвятила — у першу чергу — захисникам України, а також усім, хто підтримує і вірить у її успішне спортивне майбутнє.
Дев'ять класів Ангеліна закінчила в Мені — у міській ЗОШ ім. Шевченка. Нині навчається (піде до 11-го класу) у школі при олімпійському коледжі ім. Івана Піддубного в Києві. Крім уроків, у неї по два тренування на день. Кожне — до двох годин. І постійна участь у змаганнях різних рівнів: Ангеліна Шепель — у складі олімпійської збірної України.
— Не завеликі навантаження? — запитую. — Тим більше що живеш далеко від дому, від батьків.
— Нормальні. Тут усе дуже чітко продумано - починаючи від меню в їдальні (харчування безкоштовне. — Авт.).
- Вона впорається, — каже про вихованку Надія Таратухіна, згадуючи, як мама привела Ангеліну до легкоатлетичної секції. Без жодних амбітних планів. Просто щоб тут жвава дівчинка «випускала пару». — Вона тоді була у 5-му класі. Але вже з бійцівським характером. І неабияким потенціалом. Розуміла все з півслова. Та поки не визначилася остаточно, кілька разів кидала секцію. А коли поверталася, починати доводилося мало не спочатку. Бо з кожним пропуском тренування втрачаються швидкість, координація, «стрибучість», сила поштовху.
Зате коли переконалася, що штовхання ядра — це її спорт, працювала не повну.
У восьмому класі вже мала перший дорослий розряд.
Змагатися із суперниками, які старші за віком, для Ангеліни — звична справа. Скажімо, цієї зими вона виборола «срібло» на дорослому Чемпіонаті України: штовхнула ядро вагою 4 кг (для її вікової категорії воно на 1 кг легше) на 14 м 98 см. Зі старшими за віком суперницями Ангеліна змагалася і в Банській Бистриці.
— Скільки медалей уже маєш?
— Точно навіть не скажу. Близько 60-ти.
— За кордоном, крім Словаччини, виступала?
— У цьогорічному березні я представляла Чернігівщину на Кубку Європи з легкоатлетичних метань у Португалії — у місті Лейрія. Мій результат - 14 м. 28 см. За підсумками двох фіналів у мене восьме місце. А в нашої збірної — перемога в командному заліку.
— Як відомо, спортсмени — люди забобонні, тож часто перед змаганнями проводять якісь ритуали: надівають шорти задом наперед, цілують м’яча, обвалюють ключку в дитячій присипці тощо. Як ти налаштовуєш себе на перемогу?
— Передивляюсь по кілька разів одяг і взуття. Перевіряю, чи достатньо спортивної магнезії. Вона необхідна для збільшення тертя між пальцями рук і ядром. Переконуюсь, що на місці інші засоби. Продумую кожен рух. Але стараюсь не накручувати себе, щоб не перегоріти.
Є ритуал тільки в кінці змагань - обійняти тренера.
Із суперницями - гречанками (зліва направо) Марією Рафалідо та Анастасією Андреаді
— Вправа зі штовхання ядра триває менш ніж хвилину. Встигаєш про щось подумати за цей час?
— У вихідному положенні (коли ядро біля шиї. — Авт.) повністю зосереджуєшся на фінальному зусиллі. Коли поштовх уже зроблено, просто завмираєш в очікуванні результату. Ніяких думок.
— Що в твоїх найближчих планах?
— Закінчити школу, вступити до коледжу. І не тільки брати участь у змаганнях, а й виступати так, щоб ніхто не зміг мене «обштовхати»!
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.