Війна прийшла в дім Коротченків із Авдіївки з болем і горем, сльозами і втратою, залишивши на все життя незагойну кроваву рану в серці. На війні загинув їхній меншенький Віталій. І померкло сонце, і затьмарилися зорі... Віталію було лишень 23 роки. І назавжди залишиться стільки. Клята війна забрала молодого, сповненого сил і надій хлопця. Йому б ще жити і жити
І коли хтось думає, що війна там, на сході країни, то помиляється. Війна не десь, вона поруч: у будинках наших земляків, у кого рідні на війні боронять суверенітет і незалежність України, у кого забрала останню надію - сина, у кого - чоловіка, батька. Зухвало, не питаючись, входить вона в оселі, забираючи найдорожче, знищує безповоротно все, розбиваючи мрії і сподівання. З усіх сіл Коропської і Понорницької громад Авдіївка має найбільше загиблих на війні. Шість Героїв знайшли вічний спочинок на рідній землі.
Серед них - зовсім молоді хлопці, які і життя не бачили, які ще і сім‘я свого не посіяли на цій землі, у яких усе ще було попереду, але їх уже немає, їх убила росія. Недожили, недолюбили, дітей не народили, внуків не дочекалися. Уже ніколи їхні горем вбиті батьки не пригорнуть нащадків роду свого, бо вони не народяться. Коли гинуть ось такі молоді - особливо важко. Дивишся на світлину - ну справжні діти ще. А їх уже немає. Вони - лише в пам’яті! Хіба це справедливо? Але у війни немає справедливості, ні честі, ні совісті, ні здорового глузду. Там - на кожному кроці безжальна смерть. І кому як пощастить. Віталію Коротченку не пощастило. Це був його перший вихід «на нуль». І останній.
БУВ ТАКИМ, ЩО І МУХИ НЕ ЗОБИДИТЬ
Наша розмова з мамою Віталія Світланою Федорівною та батьком Віктором Івановичем. Цікавлюся, яким він був, наш захисник, чиє ім’я навічно записано у книгу Пам’яті українського народу. Бо люди мають знати своїх Героїв.
- Воювати він не рвався. Але не боявся. Він у нас був таким, що і мухи не зо- бидить, куди ж йому воювати, - каже мама. - Він ніколи ні з ким не сварився, ні на кого голос не підвищував, ні з ким не дрався - ні на вулиці, ні у школі. Двоє у нас синів, а такі різні. Якщо старший Женя бідовий, то Віталик спокійний. Ми його постійно жаліли, роботою ніякою домашньою не навантажували. Ми хоч і в селі живемо, а гектари не садимо, самі справлялися. Він у нас таким маленьким завжди був, а в одинадцятому класі витягнуло до метра вісімдесяти. У школі, коли ходив до перших класів, йому добре давалася математика, його навіть звали «математиком». А потім розлінився, навчання не цікавило. Його душа лежала до волейболу, футболу. А по тенісу рівних йому не було, ніхто не міг перемогти, у всіх вигравав. Може, ще і тому, що був лівшою, а змагався із правшами. їздив на всілякі змагання, мав нагороди. У нього було багато друзів. Навіть коли у відпустку приходив, йшов до школи. Питаємо: «Чого туди йти?». Каже: «Поспілкуватися».
- Він чотири роки у школі всі призові місця з тенісу вигравав, - додає батько Віктор Іванович. - Возив його і на змагання у Сосницю. Мав син перспективи, але треба було возити за сорок кілометрів на заняття, а такої можливості у нас не було. Він був у нас не домашньою дитиною, у нього було багато друзів! Ми купили хату напроти нашої на всяк випадок, то Віталик називав ту хату дачею і організував там такий собі клуб, де зустрічалися з друзями. Поганого нічого не робили, у комп’ютері сиділи, спілкувалися.
ПІСЛЯ СЛУЖБИ В АРМІЇ - НА ВІЙНУ
Після закінчення школи Віталій пішов навчатися на зварювальника. Батьки хотіли, аби син мав вищу освіту, але він сказав: «Хватить із вас одного, Женю вивчили, а толку... Я ледве рік відучився на зварювальника».
І пішов працювати в АТБ охоронником.
А 20 листопада 2020 року призвали Віталія в армію. Ніде правди діти, сьогодні багато таких, хто уникає служби в армії, ховаючись від військкомату як і де тільки можна. Але Віталій хотів служити. І коли батьки казали: «А може, усе- таки не підеш», відповідав: «У мене старший брат служив, і я піду».
- Коли у 2014 році починалася війна, ми думали, що він ще малий, поки виросте, і війна скінчиться. Але вона захватила його і знищила, - каже мама Світлана Федорівна.
Проходив Віталій строкову службу півтора року. Якби мав вищу освіту, то - рік, а так - півтора року солдатської муштри на Дніпропетровщині. 19 травня 2022 року мала б бути демобілізація. Це якби росія не пішла проти України широкомасштабним вторгненням. А оскільки в Україні розгорілася страшенна війна, строковиків додому не відпустили, вони продовжували службу.
- Спершу ми не дозволяли Віталію підписувати контракт, - каже мама Світлана Федорівна. - Бо вистачить з нас одного воїна, Женя з 2016 року в армії, у нього вже другий контракт. Віталій був такого спокійного характеру, що йому на війні було б непросто і нам жалко було його. Але одного дня він все-таки підписав контракт. Було це у липні 2023 року. У нього був поганий зір - далеко не бачив, усе розпливалося. Ми йому в армію й окуляри відсилали, та він їх не носив. Коли проходив лікарську комісію, сказали, якби був мирний час, то визнали обмежено придатним, а у військовий час він придатний до служби і його поганий зір ролі не грає. Обіцяли, що служитиме на складі. Так спершу і було.
Коли телефонував додому, то завжди казав, що у нього все добре, і батькам від того також було добре. І навіть особисте життя почало складуватися. Познайомився з дівчиною, разом і мешкали, будували плани на майбутнє, коли закінчиться війна. А напередодні нового року перевели його у 92-гу штурмову бригаду. З місяці навчань - і на фронт. У саме пекло. У війську він був гранатометником, воював поблизу селища Дружківка Бахмутського району.
ІЗ ЗАВДАННЯ НЕ ПОВЕРНУВСЯ
-Телефонував мені двічі на день: уранці і ввечері, а іноді і вдень. Ми постійно були на зв’язку. На завдання, на самий нуль, він не ходив. А потім зателефонував відразу всім: і мені, і тату, і брату. Повідомив, що хтось там відмовився йти «на нуль», то він згодився. Напевне, толком і не знав, що це таке - той нуль. Казав, що речі вже свої спакував у рюкзак і що три дні не виходитиме на зв’язок. А на четвертий день ми вже забили тривогу. Ніякої вісточки від сина не було.
- Він був найменшим серед тих, з ким разом мешкав там, отож чоловіки його жаліли, оберігали. На передову не посилали. Віталик спостерігав за моніторами, які виявляли дрони та все, що літає, - каже Віктор Іванович. - Він у нас завжди був дуже відповідальним. І коли навчався, і коли робив, і коли у армію призвали. Де б не був, а мамі телефонував постійно, мені рідше, коли треба було на чоловічі теми поговорити. А це всіх обдзвонив. Казав, що оскільки у нього поганий зір, то йтиме на завдання всередині групи, щоб орієнтуватися у пітьмі на руку того, хто попереду. Він пішов на завдання 14 березня, а наступного дня його не стало.
У батьків не було нічиїх номерів, куди телефонувати у разі чого. Віталик не повідомив. А тому Женя по своїх каналах став пробивати, де його брат. А вже ввечері отримав повідомлення: «Співчуваємо. Тіло витягли».
Та у Сосницькому військкоматі нічого про загибель воїна не знали. Потім повідомили батькам, що Віталій безвісти зниклий. Женя став з‘ясовувати: як зниклий, коли його винесли з бою. Згодом повідомили: дійсно, Віталій двохсотий. А потім нові турботи - звідки його забирати, де тіло. Тут уже долучився Понорницький селищний голова. Із селищної ради надали машину, а забирав полеглого на війні Героя рідний брат Євгеній, йому з такого гіркого приводу надали десятиденну відпустку додому. Їздив аж у Дніпро. Віталій і Женя не бачилися аж довгі три роки, то служба в армії, то відпустки не співпадали. Хто ж міг подумати, що побачення буде ось таким.
Загинув Віталій біля селища Іванівське на Донеччині. З різницею у рік саме там віддав своє життя за Батьківщину односелець, молодий хлопець Роман Чепурний. Вони не були друзями за мирного життя, Роман був однокласником брата.
- Чи розповідав Віталій що про війну?
- Практично нічого. Говорили на різні мирні теми. Завжди цікавився, як ми тут поживаємо. Але казав, що виносив і двохсотих, і трьохсотих. Він якось так спокійно про все розповідав, а ми так спокійно все це сприймали. Бо думали, що нас подібне не зачепить, бо ж не може такого трапитися з нашим сином. А помилялися, - каже Світлана Федорівна. - Женя казав йому: «Якщо ти боїшся, то не йди». Бо Віталик ще зовсім дитина, необтесаний, досвіду військового не має. Він нічого не сказав, що йому страшно. Пішов. Ми і досі не знаємо, що там трапилося. Але там дрони літають, вони все бачать, спробуй від них вбережися.
ХІБА НЕ ХОТІЛОСЯ Б...
Відлетіла у світ інший душа молодого воїна, поповнивши небесне воїнство. Його війна закінчилася, забравши найдорожче - життя, обірвавши мрії і плани. Хіба не хотілося йому бути щасливим. Хіба не хотілося жити під мирним небом, де поряд кохана дівчина, найрідніші люди - мама, тато, Женька. Хіба не хотілося.
Казав, коли ще служив в армії, що після демобілізації приїде до Києва, там деньок погуляє, а потім купить парадну форму, та і явиться у ній в Авдіївку Так йому хотілося, аби батьки гордилися своїм сином, аби люди бачили, що він в армії служив, не те, що інші. А ще мріяв навчитися водити автомобіль та отримати права. У його віці вже всі хлопці і з правами, і з автомобілем, а у нього немає. Батьки обіцяли, що, коли відслужить армію і повернеться додому, допоможуть втілити його мрії у життя. Та не судилося.
- Добре, що хоч тіло ми бачили, могли попрощатися, - каже мати Героя. - Дитя ще. І не побоялося, пішло на війну. Контракт підписало. А он які мужлани ховаються від мобілізації. Аж і йшли б своє багатство захищати, свої будинки, свої гектари. Дитя не злякалося, а вони бояться. Усі ми хочемо перемоги, а як її отримати, коли ми всі ховаємося, боїмося. Хто нам подарує ту перемогу? її треба відвойовувати. Та аби ще ті, хто при владі, не крали.
Смерть сина дуже підкосила батьків. Бо хоч і був Віталій на війні, та про найгірше і не думалося. Віддавши землі одного сина, батько і мати тепер у молитвах про свого старшенького Женю. Йому 29 років. Зараз воює на Харківському напрямку.
Джерело: “Вісті Сосниччини”, Людмила Ковальчук
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.