9 жовтня минулого року поповнив лави Небесного війська старший сержант Олександр Ковбаса з позивним «Смєлий». У Парафіївці його добре знали, поважали. А побратими, серед яких були й земляки, говорять, що він був справжнім воїном. Пекучий біль лишився у серцях близьких Олександра, які вірять, що їхній син, брат, дядько загинув на фронті недаремно. Пам’ять про нього буде жити вічно... У це вірять і його побратими.
Таким Олександр був у мирному житті
Олександр Ковбаса народився 13 серпня 1975 року у Парафіївці, закінчив місцеву школу. Вчився непогано, хоч і не був відмінником. Ще змалечку хлопець вирізнявся серед своїх однолітків наполегливістю, впертістю, відчайдушністю. Як брався за якусь справу, то вже до кінця.
У своєму рідному селі Олександр влаштувався на цукровий завод, відслужив у армії. Пізніше працював будівельником, бо щось майструвати - це в нього добре виходило. У цій справі був сім років. А ще мав хист до ремонту різної техніки, котрій міг вдихнути нове життя. Про таких як він, кажуть у селі просто: толковий хлопець.
А ще захисник був людиною із великим та добрим серцем і його уваги та підтримки вистачало не лише рідним, а й друзям та знайомим.
Попри свій запальний характер міг заспокоїти, підібрати влучні слова, не скупився на поради.
Олександр Ковбаса - найкращий у світі син, брат, дядько
Турботливий, люблячий. Таким назавжди запам’ятають свого Олександра близькі. Двадцять років тому помер батько Сергій Іванович, тому син був надійною маминою підтримкою і жив поруч з нею. А ще знаходив час, аби допомогти й сестриній родині.
- Ми з ним росли дружними, стояли горою одне за одного. Разом росли, гралися, ділилися думками. Саша любив жартувати. А ще він був дуже енергійний, веселий, - згадує про старшого на чотири роки брата сестра Наталія Ярмоленко. - Нам усім його дуже не вистачає. Нестерпно сумно та болісно жити без нього.
Бракує синівської уваги й мамі Ніні Василівні, яку Олександр так і не потішив внуками. Проте його обожнювали племінники - а їх у воїна аж п’ятеро. Усіх любив як своїх власних дітей. Особливо обожнював найменшого Максимка, котрий навіть зовні був схожим на свого дядька Сашка.
Але 24 лютого повномасштабне вторгнення рашистів написало новий сценарій його життя...
У перші дні «цієї» війни колони ворожих сил вже були на території Парафіївської громади. Аби вберегтися від ненависного ворога родина Ковбаси деякий час сиділа у погребі.
- Брат тоді дуже переживав, злився, що російські найманці прийшли нас знищувати. У нього навіть вилиці «грали». Він уже тоді надумав йти визволяти землю від ворога, - згадує пані Наталія.
Останній фронт Героя
Чоловік мав так багато ідей та планів. Усі його мрії перекреслила армія ворога, яка у лютому 22-го ще з більшою силою зазіхнула на нашу землю.
- Як я не піду? Піду! - твердо відповів Сашко матері, коли у квітні отримав повістку і та його вмовляла змінити своє рішення воювати, але він рвався...
- Тоді пішов і зараз теж піду! - вперто говорив Олександр, бо не залишався осторонь ще в той час, коли довелося захищати країну вперше - у квітні 2015го. Отримавши повістку, пішов воювати: у складі 30-ї ОМБр відправився на передову. Загалом у зоні АТО/ООС пробув майже півтора року. І вже тоді боєць Олександр Ковбаса сповна на собі відчув що таке війна, там були перші втрати бойових побратимів. Проте він був відчайдушним воїном і найбільше цінував вірність присязі народу України, а також незламність й непохитність до останнього подиху. У «тій» війні він вистояв та повернувся додому.
Утім, коли знову виникла потреба йти захищати Батьківщину, земляк без вагань пішов до лав ЗСУ і воював, де най- гарячіше. Рідні зізнаються, що вони пропонували йому перевестися служити на спокійніші території, проте почули категоричну відмову: переконати Сашка було неможливо. «Я своїх товаришів не залишу», - так коротко відповідав.
- Говорив, щоб ми не переживали, що все буде добре, - зі сльозами згадує Ніна Василівна. Й мати вірила, що син обов’язково повернеться. Жила у постійному очікуванні дзвінка від свого Саші. А він навіть на війні не забував про рідних, про маму та допомагав їм, наскільки це було можливо в тих обставинах. Надсилав племінникам кошти, щоб ті купили собі гостинці від дядька. Коли прийшов у десятиденну відпустку, це було у листопаді 22-го, теж радував сестриних дітей обновками та смаколиками. Обнадіював рідних, що через рік знову декілька днів побуде вдома. І вони знову чекали.
Але чим більше було на військовому шляху пройдених випробувань, тим частіше у Сашка виникало страшне відчуття, що, можливо, він не повернеться з війни. Про це був якось обмовився й мамі.
- Тут пекло, страшне що робиться, - інколи про реалії передової говорив воїн-земляк рідним під час телефонних розмов. І не дивлячись на страшні втрати побратимів, а це, бувало, навіть й десятеро загиблих за день, постійні невщухаючі обстріли, потрапляння в оточення, він продовжував боронити країну. Й через що пройшов Олександр Ковбаса - тільки Богові відомо. Розповідав, що, бувало, й по три-чотири дні не мали що їсти. Інколи навіть й воювати не було чим. Але виконував свої бойові завдання, знаючи, що будь-якої миті може загинути.
- Брат багато поранених виніс із поля бою. Серед них були і земляки. Мені навіть говорила одна жінка, вона теж із нашого села, що Саша її сина спас. «От, як прийде у відпустку, я йому костюм пошию», казала, - розповідає пані Наталія.
- Тепер вона, як і ми, теж не вірить, що Олександра вже немає. А їй так хотілося віддячити йому.
Вранці 9 жовтня син попередив Ніну Василівну, що йде на завдання. «Як все буде добре - я повернуся і зателефоную». Душевні переживання не покидали матір і вона щосекунди чекала на його- телефонний дзвінок, але той дзвінок, що був зранку, - виявився останнім. Більше на зв’язок син не вийшов. І для родини Олександра Ковбаси той день став трагічним.
Наталія Сергіївна одразу дізналася, що брата вже немає. Цю страшну новину повідомили Сашкові побратими. Донька ніяк не наважувалася про це сказати матері, хоча та відчувала: «щось не те», бо від сина «тихо».
- Я собі місця не знаходила, - плаче мати. - А тут приїхали із військкомату і сказали, що Сашко героїчно загинув, захищаючи волю та незалежність України. Це сталося під час виконання бойового завдання на Запорізькому напрямку. Тож доки не отримала офіційну звістку - нічого не знала.
Спогади земляків-побратимів
Ігор Шурда, родом із Южного - командир відділення, в якому служив Олександр Ковбаса:
- Спочатку служили з Сашком на Сумщині, це коли нас укомплектовували та створювався стрілецький батальйон. Потім ми разом проходили злагодження у Черкасах. Далі нас відправили на Запорізький напрямок, де вже виконували бойові завдання. Дуже хороший був хлопець. Веселий і завжди позитивний. Я його давно знав, ще коли він працював у будівельний бригаді. Сашко ніколи нікому не відмовляв. А ще зберігав силу духа і до останнього жартував.
Колишній вчитель Олександра Ковбаси із фізичного виховання та допризовної підготовки Сергій Цинковський теж із Парафіївки, зараз боронить нашу країну. Майже півтора року пліч-о-пліч служив з Сашком. Були, зокрема, разом й на навчаннях у Словаччині.
- Я був головним сержантом роти, а Саня - солдатом у моїй роті, - згадує Сергій Цинковський, який зараз воює в іншому підрозділі, на Куп’янському напрямку. Але підтримує зв’язок з усіма колишніми підлеглими, хто б де не був. Тому від них і дізнався про загибель Олександра Ковбаси.
Його односелець та побратим був життєлюбом, надійним товаришем. Не шкодував ні здоров’я, ні життя: завжди був першим. Напевно, не спроста до Сашка Ковбаси на війні «приклеївся» позивний «Смєлий». Так ще у школі його назвали за те, що по життю був сміливий та дуже активний.
- Був безбашенно хоробрим, - так характеризує учня-воїна Сергій Цинковський. - І про нього усі відгукуються, що був хорошим та веселим чоловіком... Прикро, що так сталося... Хоча на війні у піхотинця в окопах мало шансів вижити... Я нещодавно був у відпустці, провідав на кладовищі Сашкову могилу. Перефотографував його портрет й надіслав побратимам, - ділиться вчитель- військовий.
Рідні та побратими вболівають за увічнення пам’яті кожного воїна. Вболівають і за пам’ять Олександра Ковбаси, який став вічним болем для рідних, незагоєною душевною раною і водночас гордістю, бо він - Герой. Бо віднайшов могутні сили, козацьку волелюбність та нескореність, пішов воювати і віддав своє життя за кожного з нас.
А війна, на жаль, триває. І за кожною втратою - людська історія.
Джерело: газета “Трудова слава”, Світлана Череп
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Ковбаса, загинув, військовий, війна, Парафіївка