Друзі кажуть Вікторії: треба прийняти те, що Дані більше немає. Вона й сама знає, що час навчитися жити без коханого. Але нічого не виходить. Дівчині всього 18. Тому болить неймовірно. І замість того, щоб змусити себе попрощатися, вона пише йому повідомлення: «Кохатиму тебе завжди», «Ти — мій герой». Відповіді не чекає — перечитує те, що Даня писав раніше: «Я уявляю своє майбутнє тільки з тобою», «Ми не втратимо одне одного...» Ятрить рану переглядаючи в телефоні його і спільні фотографії. Одна з улюблених — із поцілунком. Вона — як місток у недавнє минуле, в ті дні, коли Віка була щасливою. Дарма, що кожен новий день відсуває їх усе далі й далі.
— Сьомого грудня минуло три місяці, як немає Дані, — плаче.
«Сім» тепер — найскорботніше для неї число. Воно навіть більш нещасливе, ніж 13. Бо в «тринадцяти», крім горя, є ще й радість:
— 13 січня ми познайомилися. Це було у 2022-му. Я випадково зайшла на сторінку Дані в Інтернеті.
До цього вони так само випадково могли зустрітися на вулицях Чернігова: Вікторія Лазаренко — студентка Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка, Данило Намись навчався у професійному ліцеї залізничного транспорту. Її спеціалізація — англійська мова і зарубіжна література, його — монтаж систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту та аспірації. Наскільки далекими були їхні майбутні професії, настільки близькими виявилися вподобання, погляди на життя:
— Ми могли спілкуватися годинами — теми ніколи не закінчувалися. Телефонували одне одному, писали в месенджерах. А коли вже готові були зустрітися наживо, почалася війна.
Під час повномасштабного вторгнення Даня був дома в Городні. Спілкуватися так часто, як раніше, не виходило, хоч ми набирали одне одного навіть із бомбосховищ.
А зустрілися тільки влітку. У Чернігові. Й обом раптом забракло слів. Тоді я вперше в житті відчула, як добре мовчати з людиною, якій хочеться так багато сказати! Потім ми пішли гуляти, і дар мови повернувся.
З кожним його приїздом у них з’являлися нові «свої» місця. Тепер Віка часто відвідує їх — там оживають миті її короткого щастя.
— Якось ми кілька годин простояли під навісом на Валу. Лив дощ, а в нас не було парасольок. Там ми вперше поцілувалися...
Кожне місце — окремий спогад: тут Даня вперше сказав, що кохає, тут — що йде захищати країну.
— Він рвався в ЗСУ одразу, як тільки окупанти покинули Городню, — каже Віка. — Хотів у прикордонники. Звертався до військкомату, але його не взяли. Можливо, через вік — тоді Дані було всього 17. Але я знала, що рано чи пізно він доб'ється свого. Відмовляла як уміла. Бо в нас було стільки планів...
У серпні 2022-го Данилові Намисю виповнилося 18. У квітні 2023-го він підписав контракт. Служив у механізованому батальйоні 1-ї окремої танкової Сіверської бригади. Був старшим навідником протитанкового взводу. І наймолодшим серед побратимів. Навіть позивний був Малий. Так його прозвали побратими.
— Його підрозділ базувався на Донеччині — у Покровському районі. Я шукала інформацію про обстановку в оприлюднених зведеннях із фронту, бо Даня про неї майже не писав, — Віка відкриває в телефоні повідомлення коханого.
Хоча в цьому немає потреби — вона знає їх напам'ять, усі до одного. Лише в кількох із них — про обстріли, а в більшості що «дуже сильно кохаю тебе, сумую, дякую за підтримку, все буде добре». Даня шкодував, що не встиг освідчитись — красиво, з квітами і обручкою. Сподівався зробити це при першій зустрічі.
— Ми мріяли, як будемо жити разом. Вирішили, що обов'язково заведемо собаку. Сперечалися, бо я хотіла маленького, а Даня — навпаки. Хай би все було, як він хотів. Аби тільки повернувся.
На жаль, цього не сталося — 7 вересня старший солдат Данило Намись загинув у районі селища міського типу Керамік Покровського району. За словами його товаришів, Малий (за місяць і три дні до загибелі йому виповнилося 19) під час бою з окупантами викликав вогонь на себе, врятувавши життя 20 побратимів.
— Напередодні я не знаходила собі місця, — згадує Вікторія. — Постійно мучила тривога. Вона відступала тільки тоді, коли ми говорили з Данею. Просила його берегти себе. Він обіцяв...
Востаннє ми спілкувалися 6 вересня. Потім він перестав виходити на зв’язок. І зі мною, і з рідними. Про це мені написала його старша сестра. Ми завжди обмінювалися інформацією. А наживо і з нею, і з батьками познайомилися тільки на похороні.
Проводжали солдата в останню путь 13 вересня — рівно через рік і вісім місяців після знайомства Данила і Вікторії. Тоді на колінах стояла вся Городня. «Спасибі тобі, дитино, що захищав нас...» — цю фразу повторили того дня сотні людей. Друзі Данила не стримували сліз. їх було дуже багато — і в ліцеї (закінчив міський №1), і серед спортсменів — він був відомим у місті футболістом. Один із друзів — Максим Страдомський — створив петицію щодо присвоєння воїну звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка».
— Даня був людиною з великим відкритим серцем, патріотом України й одним із наймолодших військовослужбовців-контрактників, які віддали своє життя за Перемогу — пояснює своє рішення Максим.
Вони з Вікторією зробили все можливе, щоб петиція набрала потрібну (25 тисяч) кількість голосів. Вона набрала майже на 300 більше. Зараз на розгляді. Рішення Президента чекає все місто.
— Я постійно зверталася до людей — і особисто, і в соцмережах — із проханням підтримати петицію. Це трохи відволікало.
А тепер знову — спогади і сльози, — плаче Віка.
Намагаючись хоч якось втішити її, кажу, що колись це трохи переболить. Не забудеться, але стане легше.
— Я не знаю, — зітхає. — Це було моє перше кохання. І горе таке теж уперше.
Вона не може звикнути до думки, що Даня загинув. Тому й досі пише йому повідомлення. І відправляє — в нікуди...
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.