Світлана Пшенічна - дуже цікава особистість. По-перше, у неї цікаве прізвище, яким має завдячувати паспортистці, що колись помилилась, вписавши у корінь слова українську «і». По-друге, у жінки одразу три малі батьківщини: Миколаївка у тимчасово окупованому Криму, Ясинувата на тимчасово окупованій Донеччині і Прилуки на вільній території України. По-третє, Світлана Пшенічна - письменниця. Причому, доволі плодовита. Наразі закінчує шосту книжку, хоча писати почала порівняно недавно, після народження онуків. Але - про все по порядку.
«ЗДАЄТЬСЯ, Я ЗАВЖДИ ВМІЛА ЧИТАТИ»
Дитинство, юність і певний період дорослого життя Світлана Пшенічна провела у селищі Миколаївка у Криму. Це найближча точка від Сімферополя до Чорного моря - всього 40 кілометрів. За легендою, населений пункт у 1858 році заснували матроси- учасники Кримської війни на чолі з Андрієм Бобирем - уродженцем Чернігівщини, до речі.
У школі Світлана була відмінницею і зразковою піонеркою. На все життя запам’ятала, як дівчинкою восьми-дев’яти років побачила, як баран з величезними рогами жував квіти, покладені до пам’ятника Леніну біля селищного будинку культури. Жодної секунди не роздумуючи, худенька школярка з наплічником кинулась відганяти тварину. «А він як розвернувся на мене - і давай мене кидати! - згадує письменниця. - Кілька разів звалив з ніг, аж поки з будинку культури не вийшли люди і його не відігнали. А у мене навіть думки не було зробити по-іншому. Настільки нам, піонерам, любов до Батьківщини вбивали у голови!»
Щоліта Світлану відправляли у піонерський табір. Але більше за море дівчинку цікавила бібліотека. Там брала книжки з віршами всіх підряд авторів. Кого саме, наразі не згадає, але спогад з дитинства про читання віршів на морі завжди з нею.
Також згадує, що любов до книжок прищеплював їй вітчим. Так само, як і до шахів та шашок. «Ми не були багатіями, але у нас все було, - каже жінка. - Жили великою сім’єю: бабуся, дідусь, мама, вітчим, нас четверо дітей (я була другою). Незважаючи на життя у квартирах, у нас були городи і господарство. Багато працювали».
Про маму Любов Павлівну жінка згадує, намагаючись не заплакати. Її давно немає. ««Мамі було 45, і я зараз вже старша за неї, - розповідає. - Вона прожила складне життя у боротьбі за своє жіноче щастя. А коли її ховали, зібралось дуже багато людей. Її і досі згадують добрим словом: дуже щира, йшла всім на допомогу, віддавала останнє, але була дуже нещасна, як жінка».
Хто навчив її читанню, письменниця наразі і не пригадає. Каже: «Здається, я завжди вміла читати». А ще каже, що поталанило мати старшого на два роки брата, який робив домашні завдання, а дівчинка за ним повторювала. І вже до школи знала напам’ять всі вірші, які йому задавали.
«СВОЮ ЛЮДИНУ ЗНАЙШЛА В ІНТЕРНЕТІ»
Вищу освіту Світлана Пшенічна здобувала у Сімферополі. Вчилась на вчителя математики. Коли вийшла заміж, завагітніла і у 1994 році народила доньку Ірину, перевелась у приватний вуз на економічний факультет. «Перевестись допомагала мама, - згадує. - Вона ж допомагала сплачувати за освіту. А коли померла, все зупинилось».
Так, не довчившись, жінка змушена була йти працювати. Свою педагогічну кар’єру починала вихователькою у єдиному на всю Миколаївку дитсадку. «Пішла працювати у дитсадок, бо дитинку треба було туди віддавати, - каже. - А можливо це було у двох випадках: або якщо працюєш у ньому, або - у місцевому пансіонаті «Енергетик».
Після дитсадка Світлану покликали викладати математику у школі. Там пропрацювала три роки. Коли звільнялась, дуже плакала за дітьми. У житті тоді, згадує, був складний період. І у моральному, і у фінансовому плані. Але життя йшло своїм ходом: через 10 років після доньки на світ з’явився син. Аби вижити, жінка влітку здавала житло на морі курортникам, а взимку була консультантом «Mary Kay». А ще читала багато цікавих книжок, зустрічала багато цікавих людей, ходила на лекції з духовної практики. І продовжувала шукати свою людину. Знайшла її в інтернеті на сайті знайомств.
«На моє оголошення відгукнувся чоловік з Ясинуватої під Донецьком, - пригадує письменниця. - Написав, що я йому сподобалась. Трохи ніяковів, що у нас різниця у віці - він старший на 9 років. Але ж це не важливо! Приїхав знайомитись, повіз мене у Ялту, допоміг зняти у Сімферополі квартиру. Там жила, поки донька закінчувала школу, а син - дитсадок. Після того донька вступила у Севастопольську банківську академію, куди хотіла, а ми з сином поїхали на Донбас».
Обранця Світлани звати Василь. Він — ІТ-спеціаліст.
«ВІДЧУЛА СЕБЕ ЩАСЛИВОЮ ЖІНКОЮ»
На Донбас Світлана Пшенічна переїхала у 2011 році. Донька ще залишалась у Криму, там вчилась.
«Не смійтесь, але я вважала, що скоро помру, - згадує жінка.
- Бо настало нормальне життя, і я відчула себе щасливою жінкою. Думала, для чого вже жити, коли я досягла всього. Я
- щаслива, правда! Немає на що поскаржитись. Немає що розповісти подружкам, бо у них там якісь проблеми, а у мене немає. Чоловік сказав: «Насолоджуйся життям».
Працювала тоді Світлана у харківській компанії з виробництва біодобавок, керувала філією у Донецьку. З Ясинуватої туди їхати 10 хвилин. Платили добре. Як каже жінка, більше, ніж звикла до цього заробляти. Жили у квартирі, приглядали будинок для придбання. Мріяли про подорожі Україною. Через три роки подорожувати, але не з власної волі, все ж довелось.
«БУЛО СТРАШНО БАЧИТИ, ЯК МІСТО ВМИРАЄ»
«Коли після Майдану почались події у Криму, чоловік казав: «Боже, як мені шкода Україну! Її ж роздирають, - згадує письменниця. - І я зрозуміла, що він любить Україну, а я люблю його і Україну через нього. І ми проводили просвітницьку роботу. До мене на роботу багато людей приходило. Я з ними спілкувалась. Чоловік у себе на роботі розмовляв. Ми пояснювали людям, чому треба бути українцями, показували, де, як ми вважаємо, правда. Намагались не те, щоб переконати, а з іншого боку дати можливість подивитись на проблему. Бо вони вже на той момент дивились російське телебачення. І навіть друзі казали: у росії - класна армія, тому ми хочемо під росію. Саме друзів тоді ми не змогли переконати, а от чужих людей - так. До нас дійсно прислухались».
Але окупація поступово йшла. На роботу Світлана їздила центральною вулицею, де, як і в інших містах, на перших поверхах багатоповерхівок займались бізнесом, а вище жили люди. І от на перших поверхах щодня почали з'являтись нові вивіски «Оренда». Бізнес виїжджав. «Було страшно бачити, як місто вмирає, - згадує письменниця. - Потім почались барикади. Потім був перший штурм аеропорту. З дев’ятого поверху, де ми жили, видно Ав- діївку, коксохім, видно аеропорт. Ми бачили, як на аеропорт заходили наші літаки. Потім біля нього згоріло «Метро». Потім ми їхали і бачили вантажівки з трупами».
Трупи з'явились після першої сутички з сепаратистами. Тоді вони зайняли позиції, поставили блокпости. їх намагались вибити, але не змогли.
«Було страшно і зрозуміло, що треба їхати, - пригадує жінка. - Але не зрозуміло, куди і чим. Все відбувалось поступово. По дорозі на роботу був пост ДАІ. Сьогодні їдеш - на ньому український прапор висить, наступного ранку - «днрівський». Потім коли по дорозі з роботи стояла у пробці, заїхала колона, але не українська. Там були «камази», у яких сиділи бородаті озброєні чоловіки і їх було багато».
«Були і проукраїнські мітинги, - продовжує Світлана Пшенічна. - Чисельні мітинги. І жертви, на жаль, були. Якось їхала у маршрутці, а навпроти мене сидів дядько, пив пиво і голосно розповідав про те, як «вчора на мітингу замочили хохла». Я тоді не розуміла, як це небезпечно... Хоча, якби і розуміла, все одно б так зробила. Це, як у дитинстві з бараном. Тож я зробила дядьку зауваження і попросила водія, аби його висадив, бо він п’є пиво і верзе казна-що! Досі пам’ятаю цей запах пива і неприємну морду, яка розповідає про вбиту людину з українським прапором. Тоді на мітинги виходили люди, які хоч чогось досягли у житті, хоч трохи щасливі, хоч щось розуміли і жили не одним лише шлунком. Вони вийшли з українськими прапорами, а потім всі стали вПо».
«ЇДЕШ ДО СЕБЕ ДОДОМУ, АЛЕ ЦЕ - ВЖЕ НЕ ТВІЙ ДІМ»
Внутрішньо переміщеними особами стала і родина Світлани. Сталось це після виборів президента у травні 2014 року. «Вони у нас вже не проводились, - продовжує письменниця. - Не відкрили дільниці, бо було небезпечно. Це так дивно було. Думаєш, як можуть вибори і не проводитись».
Їхати вирішили спочатку у Миколаївку, бо там залишилась квартира. Поїхали Світлана, син і свекруха. Чоловік залишився, бо ще була робота. «Ми йому заготовок наробили і поїхали, - згадує жінка. - Їхали потягом - тоді ще вони були. По дорозі, коли чули багато пострілів, потяг зупинявся. Було страшно. Коли заїхали у Крим, було гидко, бо там вже не було українських прапорів. Це важко сприймалось, коли їдеш додому, але це - вже не твій дім».
Невдовзі родина об'єдналась - приїхали чоловік з котом. Все літо шукали, куди виїхати. Василь шукав роботу, бо вважає своїм обов'язком піклуватись про сім'ю, а вже після того - житло. Наприкінці літа все склалось.
«РОДЮЧА ЗЕМЛЯ, ВСЕ ЗЕЛЕНЕ, НАШ ПРАПОР - РІДНА УКРАЇНА!»
Чоловікові запропонували роботу у Броварах, у його сфері, і навіть допомогли знайти житло. 24 серпня разом з Днем Незалежності відзначили день народження доньки і поїхали. Дівчина залишилась, бо за тиждень мала їхати у Львів, куди перевелась у схожий вуз.
З Криму виїжджали через Армянськ. По дорозі заїхали у Саки зробити щеплення коту, бо без нього не пропускали. «У Криму тоді все якесь жовте було, все мертве, - пригадує жінка. - А коли виїхали: родюча земля, все зелене, наш прапор - рідна Україна!»
У Броварах жили шість років. Працювали у Києві, їздили щодня. Світлана Пшенічна і досі працює у тій самій аграрній компанії менеджером з персоналу. Але в Київ вже можна не їздити - після здобуття репутації їй з чоловіком дозволити працювати віддалено. У Прилуках купили житло. Письменниця згадує, коли шукали, де його придбати, щойно в'їхавши у місто на Удаї, зрозуміли, що хочуть жити саме тут. Купували за кошти від продажу квартири у Криму. Хоч не за справжню вартість, але житло там все ж вдалось продати.
«ЩОБ ПОЛЮБИТИ МОРЕ, ТРЕБА БУЛО ЙОГО ВТРАТИТИ»
Крим письменниці, зізнається, болить і досі. Каже, що мріє повернутись в український Крим, на море, пройти рідним селищем і подивитись в очі подругам, які після 24 лютого минулого року навіть не зателефонували, не спитали, як вона.
Море, каже, полюбила, коли поїхала звідти. «Коли ти живеш коло нього, ти його і не бачиш, - каже Світлана. - Коли влітку працюєш, на нього і не ходиш. Щоб полюбити море, треба було його втратити».
А того літа 2014 року Крим, згадує, був ворожим: «Вже не можна було сказати зайвого, просто спілкуватись з людьми. Не знаєш, що можна сказати, а що ні, бо вони проти тебе, бо ти українка».
«ПОДУМАЛА, А ЩО БУДУ ОНУКАМ РОЗПОВІДАТИ»
Писати Світлана Пшенічна почала у 2016 році, коли народились і трохи підросли онуки. їх у них з чоловіком на двох - троє.
І її, і його доньки проживають у Німеччині. У доньки письменниці Ірини - двоє діток, у доньки її чоловіка Саші - одна. Бабусею і дідусем подружжя стало майже одночасно.
На той момент працювала у контакт-центрі, весь час на телефоні, і робота її трішки втомила. «Раптом подумала, а що буду онукам розповідати, - пригадує.
- Будуть вважати, що я - бабка стара, нічого не бачила, нічого не знаю, нічого не досягла. У цей час ми вирвались з чоловіком і сином у Хохітву на Київщині. Він знайшов місце, де здавали будиночок у лісі біля річки Рось. Так сталось, що у ці дні - понеділок, вівторок, середу - там нікого, крім нас трьох, не було. Все було наше: ліс, три ставки, річка! І я зверталась там до Всесвіту, аби підказав, направив, дав відповіді, що мені робити у цьому житті. Невдовзі відповіді пішли у вигляді книжок».
Перша книжка була написана російською, згодом письменниця її переклала українською. З другою
- те саме. Після того пише лише українською. «Для мене українська мова - це те, у що треба закохатись, - зізнається. - Коли закохуєшся, починаєш розмовляти, то вже ніколи не скажеш, що російська - це круто. Українською по-іншому висловлюються думки, інше походження слів, мова мелодійніша. Українська просто красива! Не перестаю дивуватись, коли відкриваю для себе якусь фразу, яку з дитинства знала російською, а українською вона передана влучніше».
Перша її книжка називалась «Вчора і завтра не буває». Її потайки власним коштом видав чоловік. Потім з неї була створена електронна книжка, яка тривалий час продавалась в інтернеті. «Коротко кажучи, це книжка про те, як ми з чоловіком познайомились, - розповідає письменниця. - Там так і написано: «На основі реальних подій». Лише щось додалось, щось прибралось».
Друга книжка «По дорозі до головного. Моменти» - про жінку, яка зазнала насильства, і все життя шукала людину, яка це скоїла. А коли знайшла, виявилось, це та людина, за яку вона зібралась заміж. Книжка друкувалась власним коштом, але гроші письменниця назбирала з допомогою передпродажу. Колеги на роботі, яких у великій компанії багато, знайомі і друзі погодились оплатити примірник майбутньої книги і, як каже жінка, сумлінно чекали, поки вона вийде. Зізнається, що для неї це були і підтримка, і успіх одночасно.
Про третю книжку розповідати поки що не можна, бо вона наразі перебуває на літературному конкурсі.
Четверту книжку «Валіза на коліщатках» надрукувало видавництво «Кондор». Там також порадили розділити рукопис на дві частини. Так з'явились «Тонкощі вибору» і «Наслідки вибору». Обкладинки до книжок малювала донька письменниці, яка свого часу закінчила художню школу у Сімферополі.
Коли почалась повномасштабна війна, Світлана Пшенічна саме закінчувала свою п'яту книгу. Після 24 лютого писати, зізнається, взагалі нічого не могла. Коли все ж дописала, розіслала по видавництвах. Чекає відповіді. І закінчує шосту.
«Хочу, щоб мене читали, щоб купували книжки, - зізнається письменниця. - І щоб не критикували, не говорили нічого поганого. Хоча розумію, що так не буває».
Андрій Бейник, “Прилуччина та Прилучаночка”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: письменниця, Пшенічна