28 вересня 2014 року Марина Величук повернулась в рідне село Киріївка, залишивши в Києві колишнє життя. З собою забрала сина інваліда. Цей день вона обрала не випадково, адже він передрікав їй щось хороше. Жінка каже, що долі точно вирішуються на небесах і вона зустріла Матвія, що підставив їй своє міцне чоловіче плече. Зараз родина Величуків виховує 6-річного спільного сина Потапа. А ще чоловік допомагає доглядати за 16-річним Миколою і батьком дружини - обоє чоловіків прикуті до інвалідного візка.
Марина Величук проживає в Киріївці. Та був час, що розділив її життя на «до» і «після», як говорить Марина Петрівна. Вона мріяла стати вчителем географії, цей предмет в неї завжди «йшов» на п’ять. Поїхала до Ніжина. Та при складанні іспитів в неї не вистачило бала. 17-річна дівчина все ж стала студентом Ніжинського державного педагогічного університету ім. Миколи Гоголя, тільки отримала диплом вчителя біології. Це не те, ким хотіла бути, та все ж.
Навчання проходило в Новгород-Сіверському, де був філіал вищого навчального закладу. Вчилась заочно. Було в Марини ще одне прагнення - бути незалежною від батьків і самостійною. Поїхала до Києва і знайшла роботу, щоб оплачувати навчання. Працювала офіціантом, барменом, в торговельному центрі адміністратором магазину. За яку тільки роботу не бралася, аби мати свою копійку. А ще співала. В одному з кафе вечорами виступала поряд з викладачем вокалу інституту Михайла Поплавського. Ще в школі її голос помітила Галина Михайлівна Лойченко, заслужений вчитель, музичний керівник, і з перших класів вона виступала на заходах.
А тоді зустріла чоловіка. Поєднали долі, відкрили бізнес, побудували новий дім. Перша вагітність подарувала крила батькам. Та на 26 тиждень, раніше строку, дитина народилась на світ. Тяжкі пологи, два тижні реанімації в лікарні. Потім знову півмісяця в реанімації патологічного відділення...
- Микола боровся за життя, як тільки міг. Мені спочатку не давали сина годувати через резус конфлікт. А коли дозволили, то в нього з’явилась жага до життя, ніби «ставав на ноги». В 4 місяці його стан погіршився, Микола постійно плакав, і нас знову госпіталізували. Виявили високий внутрішньочерепний тиск. Поставили в голову шунт для відкачування рідини. Ми ще все сподівались, що це тимчасово і здоров’я в дитини налагодиться. А коли йому виповнився рік, лікарі сказали ДЦП (дитячий церебральний параліч). Не хотілося в це вірити. Раніше думали, що пристосуємось до життя, як звичайні діти, та термін «До» зник з останніми сподіваннями і наступив час «Після». Здаватися? Ні. Боротьба почалась.
Де ми з сином тільки не були: реабілітації, екстрасенси, цілителі, діди, баби шептухи, костоправи. Щонеділі відвідувала церкву, носила дитину на причастя. Кругом тільки гроші з нас брали, але нічого не кращало. А тоді почули, що недалеко від Києва є такий Льоша Афганець. Він лікує від наркозалежності, алкоголізму, паління.
І до нього дітей возять з різними проблемами. Поїхали і ми. Він єдиний, хто сказав правду в обличчя: «Дівчино, не приїзди більше, забери гроші назад і не ображайся. Ну не можна допомогти твоїй дитині». Настало ніби протверезіння. Надій більше не шукали - нам жити такими, як є.
З чоловіком розлучилася. Не хотіла марнувати з ним своє життя. Залишила дім, що разом будували, все, що мене пов’язувало з ним і повернулася на Батьківщину, в Киріївку. Стала жити в будинку, який побудував ще мій дід Митрофан. Почала життя з нуля. Рідний тато про сина забув і аліментів не платив, - розповідає Марина.
- Я думаю все, що з нами відбувається, вирішується зверху. Саме там вирішується, що буде з нами. Я повернулась додому ради дитини. Важко мені одній з сином було. В Миколи зір втрачений. Та тут, в рідному селі, я зустріла Матвія. Почали спілкуватися і з часом наші симпатії переросли в міцну родину. В нас і весілля було. Ми його не дуже хотіли, батьки вирішили. Так в 2016 р. я і стала Величук. Матвій мав бажання всиновити Миколу, та на той момент був живий рідний тато і я не хотіла обривати зв’язки батька з сином. А невдовзі він помер.
Будинок, який ми будували, шахрайським методом забрали інші. Не жалкую за ним взагалі. Бог нам послав спільного сина Потапа.
Тільки цього разу я була обережною. Тоді я повністю довіряла лікарям і думала, що вони не можуть зробити щось погане. Як же я помилялась. Поїхала до Сосниці і Надія Веніамінівна мені порадила: «їдь або в Мену, або в Чернігів». В Мені мене направили до обласної лікарні, де моєї вимоги дотримались - кесарів розтин. Так друга дитина народилась здоровою, - розповідає Марина.
Миколі 17 квітня виповнилось 16 років. Мама постійно робить йому масажі рук і ніг. Це не допомагає покращити стан - щоб не гіршало. Руки в хлопця покрутило і він самостійно не їсть.
А ще він не говорить.
- За ним догляд цілодобовий потрібен. Він не може розмовляти. Методом величезних зусиль ми навчили його вимовляти «так», «ні» і слово «мама». Саме слово «мама» в нього виходить найкраще. Якщо він хоче пити чи голодний, сам не скаже. Ми питаємо. Найбільше син любить слухати музику. Причому різну. Ще і підспівувати намагається. Щось там мугикне по-своєму, - посміхається мама. - В мене Микола перша дитина, тому порівнювати не було з ким. Він для нас звичайна дитина. Ніколи його не ховали від людей, - розповідає Марина.
А ще в родині Величуків проживає батько Марини, Петро Борисович, і він теж прикутий до інвалідного візка вже 12 років. Батьки розійшлися на той момент, і Петро Борисович залишився один. Восени минулого року чоловік переніс 4-й інсульт. Дякувати Богу, що через місяць одна сторона тіла відновилась і тепер тато може сам поїсти. В будинку все прилаштовано під нього. Він самотужки у візку за допомогою однієї руки може дістатися з кімнати до кухні, де є для нього столик. Ввімкне електрочайник, заварить чай і поп’є його з печивом. А ось на вулицю самотужки не вибереться - тут потрібна допомога доньки та зятя.
- Змушую тата тренувати руку, робити різні вправи. Інакше не можна. Ми навчили його користуватися комп’ютером, то він за ним проводить деякий час. Друзів у нього майже не залишилося. Тільки деякі товариші іноді заходять провідувати його. Та і державі інваліди нікому не потрібні. Візок дали, взуття і все. Ми в установі вже багато років написали заяву на ціпок, так його батьку ніхто не дав і досі. Раніше моєму сину давали памперси безкоштовно, а зараз війна, ми навіть не нарікаємо. Воїнам більше треба. Я також доглядаю за сином. На роботу не підеш, адже догляд цілодобовий. Тих коштів, що платить держава, не вистачає на нормальне життя. Ліки постійно потрібні. Життя навчило бути фармацевтом. Вдома завжди тримаю запас в аптечці на випадок, адже коли вони знадобляться, то в селі їх купити ніде. А таксі до Сосниці дорого, щоб поїхати за ними, - продовжує розмову Марина.
Попри двоє тяжкохворих в будинку, жінка гарно виглядає і тримає себе в формі. Її зовнішньому вигляду можна позаздрити. В свої майже 40 красуня має вагу 52 кг. Доглянута і попри всі труднощі жінка зізнається, що вона щаслива!
- В моєму житті був період, що я два місяці ходила до психолога. Вона мене тоді «пропісочила», - сміється Марина. Моя вага виросла майже до 80 кг. Її настанови я запам’ятала на все життя. «Жінка повинна бути справжньою жінкою - гарною, привабливою, щасливою. Тоді вона випромінює тепло для родини, дітей. Якщо жінка нещаслива, згорьована, незадоволена собою, то і дитина буде нещасною та виросте не задоволена собою на все життя. Тоді зайнялась собою, скинула зайве. Є продукти, які назавжди виключила зі свого раціону. Досі діє система обмежень, - розповідає Марина.
Жінка взагалі цілеспрямована. Біля дому має город, де фаворитом серед вирощуваного є помідори. Коли настає літо, то за будь-якої можливості везе дітей до річки купатися. А тоді вночі закатує запаси на зиму. «Мою роботу за мене ніхто робити не буде, тому і доводиться так працювати, адже літо швидкоплинне і треба використовувати час на повну.
Найбільше дякую долі за свого чоловіка Матвія. Саме завдяки йому і нашим спільним зусиллям у нас зараз є наша родина і все, що ми маємо: затишний власний будинок, гарний дворик і маленьке господарство, у якому ми власники і господарі.
Мій чоловік - майстер на всі руки. У нашому будинку зробив власними силами ремонт інтер’єру, збудував з нуля альтанку в дворі, зробив стежку від порогу до траси, почав робити пандус, щоб звозити тата і сина на візках з порогу, але поки що не вистачає можливостей і часу.
Вже третій рік він працює в благоустрої села, один єдиний робітник на все село.
На благо села використовує власний трактор, щоб безкоштовно вивозити сміття, возити бочку у випадку пожежі (він по- жежник-волонтер) та в інших потребах. Окрім того, що допомагає мені доглядати за двома людьми з інвалідністю, ще й працює офіційно, щоб забезпечити родину, бо я не маю можливості працювати, на жаль.
Він моя опора в цьому житті. З ним ми разом, як одне ціле.
В нього золоті руки і золоте серце, дякую Богові за такого чоловіка.
До речі, менший синок не знає, що Коля усиновлений і чоловіку не рідний, бо ми ніколи про це йому не говорили. Діти ростуть обоє в однаковій любові, бо чоловік з першого дня любить Колю, як рідного, - розповідає щаслива жінка.
Наталія МАТВІЄНКО, “Вісті Сосниччини”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.