Хтось би сказав, що сумчанина Сергія Костюка з Борзнянщиною пов’язує не так уже й багато: п’ять перших років життя, проведених у Кинашівці, та місцева рідня по батьківській лінії. Але саме рідня, як по батькові, так і матері, коріння яких проросло на Чернігівщині та Сумщині, стала тим містком, який назавжди поєднав молодого чоловіка з нашим краєм. Сергій Костюк - родоводець або ж генеалог, який не просто цікавиться походженням власного роду, а досліджує його, хапаючись за кожну ниточку, що може привести до нових відкриттів. І так вже сталося, що наш матеріал «Сторіччя з «хвостиком» («ВБ», № 48 від 15 грудня 2022 року) про Варвару Байдалову йому у цьому також трішки допоміг.
У пошуках свого коріння
Змалечку Сергій полюбляв слухати діда Івана, маминого батька. Він розповідав багато надзвичайно цікавих історій про предків. Але малим хлопчиною мало що вдалося запам’ятати до пуття, самі уривки... Коли у 2003 році діда не стало, Сергій якраз закінчив школу, був на канікулах на Сумщині. «Тоді я вперше зрозумів, що потрібно все десь фіксувати, записувати. Адже люди помирають, а разом із ними помирають й історії. А пам’ять - річ ненадійна: сьогодні ти ще тримаєш щось у голові, а за два-три роки забуваєш, бо сам не є реальним учасником тих подій, - розповідає про початок свого генеалогічного дослідження чоловік. - Тож узяв аркуш паперу, схожий на рулон шпалер, й почав робити перше сімейне дерево. Воно було досить примітивним: маленькі квадратики з вписаними в них іменами. Інформацію запитував у бабусі, у сусідів, які знали нашу родину. Зібрані дані записав і поклав цей рулончик на довгих десять років. Коли 2013 року він знову потрапив до моїх рук, я побачив, у якій складній схемі були заплутані ці маленькі квадратики. Вирішив усе структурувати за допомогою спеціальної комп’ютерної програми, серйозніше підійшов до роботи, почав збирати більше даних. До ноутбука придбав ще й невеличкий сканер - вийшов такий собі портативний робочий кабінет. Розшукував родичів, близьких і далеких, і все, що дізнавався від них, заносив у програму: хто з предків, де і коли народився, ким був, працював, коли, де і від чого помер. А за допомогою сканера відцифровував старі фото, різні документи, листи, щоб і їх зберегти для нащадків. Бо ж, як показує практика, люди такі речі не особливо цінують та бережуть».
Як розповів Сергій, живі родичі - найперше джерело інформації, коли починаєш досліджувати родовід. Коли ж дані від них зібрані, можна й до архівів звертатися.
«Є хороший сайт “Familysearch”, - ділиться досвідом чоловік. - Свого часу одна американська релігійна організація приїздила до різних країн Європи і сканувала історичні документи, метричні книги. Вони мають велику базу проіндексованих і відсканованих матеріалів, які можна переглядати. Єдине, я б радив брати метричну книгу конкретного села та року і перечитувати всю, оскільки при індексуванні можуть бути помилки, кілька варіантів написання одного прізвища.
Можна також шукати предків за прізвищем на українському сайті «Рідні». Тут пропонують метричні книги за всі роки, що є в архівах. Тож можна вибрати потрібний документ, перевірити, де він зберігається, і написати запит уже до конкретного архіву. Я, наприклад, нещодавно написав до Сумського сховища. Мені звідти перетелефонували, повідомили, що знайшли справу, яку я замовив, і запропонували прийти, переглянути.
Писав запит і до Чернігівського архіву щодо предків, репресованих радянською владою. Чесно, навіть не був до кінця упевнений, що вдасться щось знайти, але за два місяці мені подзвонили і повідомили, що знайдені документи відсканують та нададуть електронну копію.
Сімя Костюків
А ще, буквально нещодавно, отримав відповідь і від німецького архіву про військовополонених із Кинашівки. Я знав, що Євдокія, рідна сестра бабусі, у роки Другої світової війни була в полоні, знав і її рік народження. У лютому надіслав запит і ось тепер маю на руках теку документів, серед яких - різні журнали, картки з даними, де вона працювала і що робила. Залишилося лише перекласти.
Також завжди якусь допомогу чи підказку можна отримати на різних генеалогічних форумах, де люди діляться пошуковим досвідом і проблемами, які спіткали їх на цьому шляху. До речі, останнім часом на таких сайтах побільшало відвідувачів-новачків. Загалом здається, що родоводців небагато, але час від часу у людей зростає інтерес до історії. Так сталося й 2022 року. Мабуть, війна спонукає більше дізнатися про власне коріння, щоб зрозуміти, хто були предки і хто є ми самі».
Ще один спосіб пошуку родичів, яким користується Сергій, це - ДНК-тести. Їх він замовляє у США, бо там - велика база даних, особливо що стосується Європи. Чоловік вже надіслав зразки своєї ДНК, батьків, дружини та кількох її родичів. Після оброблення інформації отримав дані щодо співпадінь із іншими людьми, наявними у базі даних. А далі - знову дослідження і пошуки зв’язків, які напряму доводять спорідненість.
Від дерева до книги
Пошук історія власного «я» залежить від багатьох факторів, передовсім на скільки добре збереглися старі документи. Як розповідає Сергій, по Сумській області архівів менше, а ось по Чернігівщині знаходиться більше інформації початку 1800-х років і навіть раніше.
Також важливо, в якому вигляді зберігаються архіви. Якщо відскановані, у цифровому варіанті, то будь-хто за комп’ютером із доступом до Інтернету за вечір може дослідити пряму гілку свого роду (за наявності бодай якихось знань про дідів-прадідів). Але буває й так, що відомості про одну людину розшукують роками.
«У своїх дослідженнях я дійшов поки що до 1815 року, лише до 7 коліна, - веде далі розповідь співрозмовник. - Насправді, це небагато. Але у нашого роду є одна особливість: кілька поколінь підряд, пізно, у 46 років, народжували дітей. Тож мої предки сьомого коліна іншим людям доводяться родичами вже десятого коліна. Яскравий приклад - Варвара Байдалова. Варвара Петрівна - рідна сестра моєї прабабусі 1897 року народження. І різниця у віці між ними - 25 років! Моя прабабуся, дідусі й бабусі вже давно померли, а вона, як виявилося, досі проживає у Борзні. Ви тільки уявіть моє здивування і радість від цього відкриття! У розповіді 100-річної очевидиці я знайшов для себе ще стільки зачіпок, які можуть допомогти у подальшому дослідженні.
Сьогодні ж моє сімейне дерево «розрослося» до 1300 родичів. Поки що. З них десь 600 чоловік - жива рідня. Насправді спочатку я додав до бази більше сучасних людей із надією знайти серед них однодумця, який так само вивчає родовід, щоб об’єднати наші зусилля. Проте з кількох сотень людей лише один пробував себе у генеалогії, але не надто заглиблювався у неї. А, буває, люди взагалі не те що предками, не цікавляться, а мало знають про найближчу рідню. Один мій 4-юрідний брат, для прикладу, не зміг назвати ім’я своєї бабусі (звик кликати її просто по-батькові), з якою проживав в одному селі на сусідніх вулицях!
Зараз я спілкуюся з багатьма родичами, яких знайшов. З деякими ми взагалі товаришували з дитинства чи ходили до однієї школи, а вже потім виявилося, що ми - 4 та 5-юрідні брати».
До Кинашівки приїздив 2017 року (до цього не був там із 2001-го) спеціально, щоб зустрітися з ріднею, дізнатися щось нове. На жаль, тоді я про Варвару Петрівну ще не знав, тож почути щось від неї ще не було можливості.
Наразі мій план-мінімум - по кожній гілці дослідити до 7 коліна. Коли вже зрозумію, що опинився у глухому куті і нічого нового більше не знайду, систематизую все у книгу родоводу.
Також кілька років тому почав писати біографії найближчих родичів - батьків, дідів, прадідів. Зрозуміло, чим глибше в історію - тим меншими виходять ці записи. Поки що цей проект «підвис», адже потребує більше часу і реального спілкування з живими очевидцями.
Є плани написати ще й про маленькі села, хутірці звідки мої предки. Про них у Інтернеті часто інформації взагалі немає. Подумав, якщо і я нічого про них не напишу, то ці села просто зникнуть, ніби їх і не було. Так почав створювати на Вікіпедії сторінки, куди вносив все, що вдавалося дізнатися.
Також хочеться колись роздрукувати родинне дерево. Одного разу я вже пробував: на аркуші тоді було всього 300 з чимось імен, а вийшов рулон завдовжки 6 метрів. Уявіть, якого формату має бути полотно, щоб розмістити рідню, знайдену на сьогодні!
Поки що моє родинне дерево можна знайти на сайті «Муheritage». Родичам, які цікавляться темою, надаю доступ і вони можуть усе проглянути. І допоки існуватиме Інтернет, моя робота не згубиться десь в історії. Можливо, колись, хтось вже з моїх нащадків зацікавиться і так само почне шукати: ким же були його предки...»
Марина ГРИНЕНКО, "Вісті Борзнянщини"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: генеалогія, Костюк, родичі, Байдалова