У їхній роботі жоден диплом не важить більше, ніж наявність в людині вміння зрозуміти та підтримати. Адже соціальний працівник - і невтомний різноробочий, трішки - психолог, трішки - медик, а за кілька років - вже й майже родич для тих, хто на схилі літ не має можливості самотужки про себе подбати. І якщо соціальний працівник має в собі такі якості, то йому вдається зробити найважливіше: подарувати підопічному надію на завтра, відчуття власної важливості й потрібності.
У цю професію можна потрапити випадково. Проте випадково тут не залишаються. Затримуються лише ті, хто готовий витрачати не лише фізичні сили, а й відкривати своє серце, віддавати часточку душі, нічого не очікуючи натомість.
Десять років тому Наталія Самардак із Борзни навіть уявлення не мала, хто такі соціальні працівники. Залишившись без роботи, ця жінка з мега-вибуховою життєвою енергією та дзвінким, переливчастим сміхом не могла просто сидіти вдома.
Вирішила спробувати себе у цій сфері, а сьогодні іншого життя й не уявляє. Надто вже зрослася зі своїми бабусями й дідусями. За стільки років уже й без нагадувань знає, кому що потрібно і хто що любить. І старенькі себе без Наталії Степанівни не бачать. «Якби не вона, я, може, вже й не жила б, - говорить Ніна Макарівна, одна з її підопічних. - Стільки бадьорості та енергії Наталія мені додає, на всіх її вистачає. Як був мій синок у АТО, я була ще сама. Так хвилювалася тоді, так мучилася, потребувала підтримки, а її не було. А тоді мені пощастило, бо такий скарб прийшов до мого будинку. Тепер у мене завжди є все, що потрібно, Наталія має відповідь на кожне моє запитання, будь-яку проблему вирішить. І все в неї швидко виходить, все до ладу».
Наталія у щирому сміхові теж бабусею не нахвалиться. І так - про кожного свого підопічного.
«Я завжди, щойно з ними знайомлюся, кажу: «Я лаятися не вмію і не люблю. Якщо виникають якісь питання, щось не по-вашому роблю - давайте вирішувати вдвох і одразу», - розповідає Наталія Степанівна. - Мабуть, тому мені й вдається з усіма дружити. Наприклад, є в мене дідусь, Михайло Павлович. Він кілька соціальних працівників змінив, а ми з ним - душа в душу. Бувало, заходжу до хати, чую - борщем пахне. На столі вже дві тарілочки стоїть, по шматочку хліба біля кожної - обідати кличе. Кажу: «Та куди, мені працювати треба!» А він: «Е ні, такий борщ - лише в мене та президента. Тож сідай і їж!». Як тут відмовити?»
Сьогодні у жінки - 12 бабусь і дідусів, які з нетерпінням чекають на прихід своєї помічниці. Щоранку вона їх обдзвонює, занотовує всі побажання - кому що купити і в якому магазині, кому рахунки сплатити чи субсидію оформити, чи за ліками до аптеки заскочити - цілий маршрут щоразу доводиться складати. А як вже додому навідається, то й прибере в квартирі чи на подвір’ї лад наведе.
«Наше завдання - зробити те, що сама бабуся зробити не може, - розповідає моя співрозмовниця. - За десять років чого тільки не доводилося робити: й картоплю копати, пиляти й косити, й дрова тягати. Але такої роботи я не боюся. Навпаки, намагаюся все робити, як для себе. Буває, вдома не встигаю вікна помити, а у них до блиску натру, щоб чистенько було. А буває, що мене й не просять, але ж сама бачу, приміром, що шпалери на стелі висять. І нехай, що висота - під три метри. Поставила драбину, обірвала все, вдома знайшла матеріали, що після ремонту залишилися. І ось тобі - готова біленька стеля і щаслива бабуся.
А іншим разом навпаки: стільки роботи знайдуть - аж піт градом тече. Колись до одного свого дідуся приїхала, дивлюся - прибирання та миття посуду стільки, що за годину можу й не впоратися. А він додає: «Наташ, сьогодні мені борщу звариш. І вареників хочу. Вишні - на дереві». Увімкнула космічну швидкість і мерщій по колу все робити - ні в чому своїм стареньким не відмовляю.
А головне, чого собі не дозволяю - то це приходити до підопічних із поганим настроєм. Нащо їм зайвий негатив? Щоб не було у мене на душі, але проблеми залишаються вдома, а для них - лише посмішка і щира підтримка».
Із відкритою душею до стареньких приходить і Євгенія Іллющенко з Адамівки. Під її опікою їх одинадцятеро. І для кожного Євгенія Андріївна - не просто соціальний працівник.
«Село у нас маленьке, - розповідає жінка. - Давно немає ФАПу й медпрацівника, тож коли хтось почуває себе зле, треба тиск поміряти чи ліки які з Борзни дістати - я стаю для них порятунком. Коли бачу, що нічим допомогти не зможу - викликаю із Ядут сімейного лікаря.
Для своїх підопічних я - й поштар, якого у селі також скоротили. Коли раз на тиждень приїздить машина, забираю для них пенсію, замовлення чи продукти й розвожу по домівках. До іншої машини приїжджаю за хлібом, який теж треба доставити не тоді, коли стоїть відвідування за графіком (до кожного підопічного соціальний працівник має навідуватися на дві години двічі на тиждень, - Авт.), а поки хліб свіжий. У мене була бабуся (її рік, як не стало), до якої я взагалі щодня приїздила. Старенька була одинокою, зовсім родичі не мала, а з іншими не дуже сходилася - важкий характер мала. Але вона хворіла, могла впасти й самотужки не підвестися, за що я й хвилювалася. Останній рік бабуся спілкувалася лише зі мною, і я приїздила, бо добре знала: якщо не я, то ніхто.
Люди і їхні характери завжди будуть різними, часто - й непростими через вік. Тому, думаю, соціальний працівник повинен також бути ще й трішки психологом, вміти згладжувати конфліктні ситуації. Інакше потрібно просто полишати цю роботу. Не скажу, що в мене все завжди виходило ідеально, бували й суперечки, але наступного дня я знову йшла до цієї бабусі з посмішкою на обличчі. Свою нервову систему треба ховати куди подалі.
Спробуйте просто зрозуміти людину. Все життя вона звикла тяжко працювати, бо це ж - село, тут по-іншому не можна. Вона звикла розраховувати лише на себе, але й мала все, що потрібно завдяки своїй праці. А потім приходить час, коли людина фізично вже не може працювати. Від того їй прикро і важко, що й віддзеркалюється у поведінці. З цим потрібно
просто змиритися, щоб людину розрадити».
Євгенія Андріївна розповідає, що хоча роботи по господарству у підопічних завжди вистачає (адже зазвичай допомоги потребують люди поважного віку, її найстаршій бабусі - 95 років!), часто самі вони не можуть ані води з колодязя дістати, ані дров до хати занести, чи не найбільше старенькі цінують просту увагу до себе та вміння слухати.
«Приходиш отак вчергове до бабусі, а вона чекає, - замислено говорить жінка. - Й чекає не так твоєї допомоги, як хоче просто поговорити. І я слухаю, нехай, може, і вдвадцяте, як вона була молодою, яке життя мала... Просто розумію, як їй тяжко на душі. Людина погоджується на соціальний супровід, коли їй насправді важко вправлятися самій. А самотнім - і поготів, їм взагалі більше немає на кого сподіватися. І з ліком часу цей факт не зміниться. Оце, мені здається, найважче у нашій роботі: коли старенькі день за днем стають слабшими, а ти не можеш їм допомогти. Адже не можеш одного - знову зробити їх молодими. Важко бачити їхню безпорадність. Але й відійти від цього, полишити своїх підопічних уже не зможу. Бо за роки роботи вони стали ніби частиною родини. І я без них, як і вони без мене, вже нікуди».
Довідково:
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: соцпрацівники