У перші дні повномасштабного російського вторгнення Президент Володимир Зеленський заявив, що учасників бойових дій, українців із реальним бойовим досвідом, які перебувають у місцях позбавлення волі, звільнять з-під варти, давши їм можливість спокутувати вину на фронті. Один із тих, хто скористався цим шансом, - 32-річний прилучанин Дмитро Балабуха (позивний Танкіст), який відбував у колонії 8-річний строк за вбивство.
У мої плани ніколи не входило ставати військовим До 2014 року працював експертом із продажів продуктів роздрібного бізнесу в одному зі столичних банків, і мене це влаштовувало Проте все змінила війна. — говорять Дмитро. - Невдовзі и отримав повістку, та. як не дивно, до війська потрапив не зразу Кілька разів приходив у військкомат. але весь час отримував одну й ту ж відповідь: "Чекайте!» Лише восени мене мобілізували. На підготовку направили в навчальний центр “Десна”. Запропонували вчитися на командира БМП або на командира танка. Я обрав друге і ще в «учебці» підписав контракт.
Після 45 днів підготовки Дмитро за розподілом потрапив у 72- гу механізовану бригаду і вже 4 лютого 2015-го був у Волновасі на Донеччині.
- Попервах найскладнішим було звикнути до надважких умов. — каже Дмитро. - Кругом сніг, грязюка Приходиш у бліндаж весь мокрий, брудний Перевдягнувся, а за три-чотири години - знову на бойове завдання.
За два з половиною роки на фронті Дмитро пройшов шлях від командира танка до командира танкового взводу. Встиг повоювати в Гранітному, у Старогнатівці, в Новотроїцькому і на Світлодарській дузі, аж поки 30 липня 2017-го не зазнав тяжкого поранення голови.
- Це сталося біля авдіївської промзони. Ми вирушили на підмогу нашим і почали «відпрацьовувати» по окупантах Вгатили сім разів, а на восьмий різкий спалах - і все... Як з’ясувалося, через несправність казенника (задньої частини ствола, де розміщений затвор) вихлоп від снаряда пішов усередину башти й уламками піддона мені розсікло голову (я сидів на міст навідника, а він на моєму, командирському, бо мав замало досвіду).
Коли Дмитра оглянула парамедик, то запропонувала йому поїхати в госпіталь. Він відмовився.
— Я не хотів їхати з передової Та й рани мені здалися несерйозними, тож я просто попросив їх зашити. А десь за два тижні почалися нестерпні головні болі Знеболювальне не допомагало. Зрештою я опинився в шпиталі Там у мене діагностували відкриту черепно-мозкову травму із вдавленим переломом кісток черепа (кілька їх уламків застрягли в черепній тканині). Лікарі були здивовані, що я й досі ходжу, і терміново направили мене в Київ. Там зробили операцію і вставили в голову пластину.
Після того як Дмитра виписали з лікарні, він повернувся у свою частину в Білій Церкві і став Оформляти інвалідність. Потім мав їхати в Польщу на реабілітацію. Та замість цього потрапив... у колонію. Трагедія що докорінно змінила його життя, сталася 10 лютого 2018 року на зупинці біля станції метро «Чернігівська» в Києві. Про події того злощасного ранку Дмитро розказує таке:
Я збирався провідати маму в Прилуках Завжди добирався додому машиною з BlaBlaCar. Проте дорогою до Києва в мене розрядився телефон ї замовити авто я не зміг. Приїхавши у столицю, побачив, що на маршрутку до Прилук зібралася чимала черга. Тож вирішив: автобусом не поїду. краше десь підзаряджу мобілку і замовлю машину. Тільки спершу перекушу. Купив шаурму, пляшку води і став біля сміттєвого бака метрів за п’ять-шість від черги Раптом якийсь чоловік (35-річний Руслан Юрченко. Авт.) крикнув мені: «Якщо надумаєш пройти без черги, то поламаю ноги".
Я відповів, що можу вчинити аналогічно. Ми перекинулися кількома словами, а тоді я сказав, що я учасник бойових дій, взагалі-то маю на проїзд поза чергою. Видно це його з спровокувало. Він підійшов і двічі вдарив мене по голові. Я впав, а коли спробував підвестися, він завдав іще кількох ударів. Потім схопив мене за капюшон куртки і бив по потилиці, аж поки той не відірвався. Із цієї секунди для мене все відбувалася немов у німому кіно. Я не чув жодних звуків, просто забіг у найближчий магазин, купив ножа і повернувся до Юрченка. Ми з ним знову зустрілися поглядами. Він іще раз спробував мене ударити, проте я ухилився І завдав йому удару ножем між шостим і сьомим ребром, прямо в аорту...
На судах Дмитро просив вибачення в родини загиблого, пояснював судцям, що не хотів убивати і був у стані афекту. Деснянський райсуд Києва присудив йому 8 років колонії з позбавленням звання молодшого лейтенанта. Потім був Апеляційний суд. Він пом’якшив вирок на один рік і повернув офіцерське звання. Останню крапку поставив Верховний Суд, який залишив рішення апеляційної інстанції без змін — 8 років позбавлення волі. Відбувати покарання Дмитра доправили в Менську колонію, що в Макошиному.
Він і досі мав би бути на «зоні», однак війна знову перевернула його життя. На другий день повномасштабного російської о вторгнення всі атовці, що були в колонії, написали заяви на помилування на ім'я начальника колонії і Президента. А надвечір 26 лютого Дмитра і ще 43-х колишніх військових випустили.
- Ситуація була непроста. Уранці 26-го ми побачили з вікон камери, як у селище заходять російські колони. Окупанти стали гатити із самоходок «Мста-С» у бік Чернігова. Почалася паніка, - пригадує Дмитро. Справа в тому. що учасники АТО числяться в базі російського сайта «Трибунал» як вороги, яким світить смертна кара. Якби орки зайшли в колонію, то розстріляли б нас. І хоча на рівні Президента щодо атовців уже було прийняте рішення, та документальне підтвердження ще не прийшло. Я вдячний начальству колонії. яке на свій страх і ризик випустило нас. Крім того, адміністрація дала нам контакти чоловіка з Мени який організував у місті тероборону.
На ранок ми малими групами добралися до нього. Звідти більшість колишніх ув’язнених об'їзними шляхами місцева самооборона повезла на Чернігів, а я з п'ятьма товаришами зостався допомогти теробороні. Нам видали два автомати.
Першим завданням було розвідати обстановку на аеродромі між Меною і Сосницею. Від місцевих була інформація, що там стоїть російська техніка. На місці ми виявили два покинутих «Гради», чотири КамАЗи з боєприпасами і станцію РЛС. Усе спалили, щоб не дісталось ворогу. Наступних кілька днів займалися розвідкою біля Покровського та Макошиного.
Потім вирішили прориватися з Чернігів. Хотіли пробратися через підірваний міст у Киселівці, але там були посилені ворожі блокпости. Тому добиралися через Десну. Два дні чекали, поки зійде лід, а тоді човнами перепливли на другий берет і опинилися в Ковчині. Звідти куликівською трасою (в обхід Количівки, де точилися сильні бої) добралися в Чернігів. Та у військкоматі нам заявили, що такі воїни - їм не потрібні... Добре, що в нас були знайомі серед військових. Тож ми прибилися до бійців з ОУН.
Два дні чергували з ними на блокпосту біля готелю “Градецький”, а потім знайомий запропонував мені приєднатися до спецпідроздшу «Кліщі», який був у протитанковому резерві. Я погодився і вранці 8 березня разом із «Кліщами” - вирушив у Количівку на посилення позицій Нацгвардії.
Таких обстрілів, як там, я ще не бачив. По нас безперестанку гатили з артилерії. мінометів, танків. Над нашими головами постійно літали безпілотники. Кілька разів росіяни йшли на штурм, та ми відбили всі атаки
У Количівці Дмитро з побратимами три дні тримали оборону, а коли спроби ворожого штурму припинилися. Їхній підрозділ перекинули на більш гарячий напрямок у чернігівський мікрорайон Бобровиця
— Згодом нам поставили нову задачу — прокласти дорогу для евакуації цивільних. Бо Лукашіва вже була окупована і куликівська траса стала прострілюватися. Об'їзний шлях ми знайшли біля Анисова і Підгірного. Буквально по метру запам'ятовували дорогу, вішали пластикові пляшки на дерева, щоб орієнтуватися в темряві, оскільки вивозити людей доводилося вночі, при вимкнених фарах. Ми їхали попереду колони, а за нами - автобуси з жінками, дітьми, пораненими. Удень ми моталися цим же шляхом по боєприпаси в Куликівку.
Після визволення Чернігівщини від окупантів Танкіст із побратимами кілька місяців допомагали розміновувати деокуповані села. Зараз вони виконують інші завдання на території області.
- Дмитро, як гадаєте, війна скоро закінчиться?
Якщо під тиском партнерів не здасться змусити росію прийняти політичне рішення про виведення військ, то, боюсь війна затягнеться на роки. Та в будь-якому разі на окупантів тут чекає один напрямок - під землю.
Джерело: газета "Гарт" від 01.12.2022, Олексій ПРИЩЕПА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Балабуха