Коли Миколі Майданнику з Малої Загорівки приходить «есемеска», що на його рахунку вже з’явилася пенсія, то він заводить свою «ластівку» і їде в банк у Борзну. Там разом і свої попутні справи вирішить, і розвіється, й поспілкується із колегами та знайомими. Особливо радіє пенсіонер зустрічі зі своїм старшим наставником, колишнім завгаражем Олександром Соломком, під керівництвом якого довгий час працював у райсільгоспхімії. Цього року навіть вітав ювіляра із вісімдесятиріччям у «Вістях Борзнянщини», підтримує дружні зв’язки з ним і досі. До речі, за цим привітанням ми й познайомилися.
- Підберіть для нього гарні слова, адже свого часу він замінив мені батька, - просив Микола Іванович. - Мій помер дуже рано, а Карпович ставився до мене, як до рідного сина. Навіть, коли було за що на роботі полаяти - жалів: «Я на тебе сьогодні покричу, бо так треба, а ти ж дивися - не ображайся!».
Від корів і коней - до вантажівок
Була колись у Малій Загорівці не вулиця з такою назвою, а цілий хутір Касьянів. Проживало в ньому шістдесят сімей, а тепер тільки дев’ять дворів залишилося. Тут Микола Іванович народився, тут прожив усі свої 62 роки, й виїжджати нікуди не збирається.
- Дитинство моє - корови і коні, - каже співрозмовник. - І пас їх, і возом їздив, а пізніше стали землі ними обробляти. І, коли одружився, тримали по двоє коней. Зараз теж чимале господарство маємо, щоб було чим на пенсії зайнятися.
Пам’ятає чоловік, як раніше розростався його хутір, як хати будувалися одна за однією. Цегла тоді була в дефіциті, тож ногами місили глину й робили самани (цеглини із соломи, глини й піску). З них споруджували груби і печі. Але Микола, зізнається, маленьким був великою шкодою: наробить мати таких цеглин, поставить сушитися, а він босими ногами по них побігає. Тоді й лозини йому часто перепадало. Та й інші хлопчаки його віку любили, як зараз кажуть, різні «приколи»: зробили одні люди собі такої цегли-саманів, теж поставили сушитися. А молодь вирішила пожартувати - за ніч зробили з тієї цегли піч прямо посеред глинища, ще й розтопили, щоб висохла й важко було її розібрати. Господарі зранку встають - піч стоїть. Як лаялися! Насилу її розібрали. Або візьмуть, було, на бовдур скло покладуть. Зранку господиня піч запалює - й диму повна хата. А хлопцям смішно! Поподивляться, попошукають, в чому ж причина...
Так непомітно й виріс Микола, закінчив вісім класів, вивчився на тракториста, потім - на шофера. Відслужив два роки у ракетних військах у Баку, якраз біля іранського кордону. Клімат, каже, там не такий, як в Україні: сонце, спека, гори, пальми. Відтоді, зізнається чоловік, засмага до його шкіри влітку прилипає миттєво, хоч і було це більше сорока років тому.
- Зібрали тоді нас сімнадцять чоловік: двоє росіян, троє українців, а решта - туркмени й узбеки, - каже Микола Іванович. - Говорити по-нашому не розуміють, співати - теж. Так і доводилося спілкуватися.
- Виїжджав із дому в листопаді, то п’ятнадцять градусів морозу було, а туди приїхали - спека. На Новий рік у футбол бігали в шортах. Одна зима була волога, а друга - суха. Гарно навкруги. У березні там уже розсаду помідорів висаджують, у кожного вдома - поливна система, бо засуха страшенна. їздив тоді замість відпустки на Каспійське море, в різні відрядження, то побачив трохи світу. Є що згадати, - каже він.
Після армії Микола вдома довго не сидів - влаштувався на роботу в рай- сільгоспхімію, яка тільки-но утворилася. Машина - ГАЗ-53 - дісталася хоч і старенька, але Микола на ній об’їжджав за день весь колишній Борзнянський район. Розвозили з іншими хлопцями добрива по колгоспах, їздили у відрядження, на хімсклади.
- Уже при Олександру Карповичу, який став завгаром 1982 року, отримав нову машину - 130-тий ЗІЛ з причепом,
- розповів малозагорівець. - У нас були два окремих загони машин і тракторів. У нашому загоні було на той час машин п’ятдесят. Розвозили не тільки добрива, а й гній, торфокрошку, будматеріали, дорожні знаки... Карпович був мені, як батько, велика йому за це вдячність. Пропрацювали ми з ним аж до розпаду сільгоспхімії 1996 року.
Ферма - то ферма, одружуватися - то одружуватися
Треба ж було десь нову роботу шукати, а в Малій Загорівці якраз місце бригадира в колгоспі звільнилося. Так і став Микола Іванович на колгоспну стежину. А тоді запропонували бути завфермою.
- У хуторі Касьянів було на той час дві ферми, вісімдесят дійних корів, коні, вівці, - розповів співрозмовник. - Доярок мені було шкода: робота тяжка, ледь світу встають, апарати взимку замерзають, а вони в гумових чоботях зранку до вечора. Ще й зарплата мала. Після завферми ще й обліковцем працював, поля міряв. У школі не знав, як розділити ту площу, а тут навчився всьому на ходу, - сміється.
- Зате мати в нас була грамотною. Ще до війни вступила у Борзнянський сільгосптехнікум, пішки ходила за 12 кілометрів на навчання. То було всякого, навіть вовків зустрічала на дорозі. Каже, побачу сіроманця, і стою, читаю молитву - то вовк і піде собі, а я - собі. Та, коли війна почалася, так і не довчилася.
Одружився Микола в тридцять три роки. «У такому віці вже сам не одружишся - люди одружать», - жартує співрозмовник. Так з ним і вийшло. Сусід, майор, який приїхав із Ніжина доглядати матір, усе перепитував: «Миколо, чому ти все не женишся?». «Та, - відмахувався холостяк, не знайду своєї ніяк». «То є в нас у Ніжині для тебе вчителька, давай познайомимо». «Ну, давайте.». І як поїхав Микола на оглядини, так і прикипів душею до тієї вчительки. Почав до неї їздити на побачення після роботи мотоциклом.
- День відпрацюю, а ввечері їду в Ніжин, там ночую, - згадує чоловік. - То одного разу о п’ятій ранку в Малій Кошелівці задрімав на ходу - і заїхав до якоїсь баби в город, у картоплю. Мотоцикл заглох - гуп! Я аж злякався. Тоді витягнув свого «коня» і поїхав далі. Хлопцям як розказав, то часто з гумором про це згадували. І сам, було, таких горепах, як і я, зустрічав: допарубкувалися в Красносільському, що бензин у мотоциклі закінчився, а в мене завжди був повний бак, то я з ними поділився, - згадує він.
Знайшовши наречену, Микола планував собі, що на зібрані 12 тисяч карбованців відгуляє бучне весілля, купить машину, і ще на перший час на прожиття залишиться. Але почалися 1991-92 роки, й карбованці знецінилися, в обіг увели купони. І на його гроші вийшла тільки. весільна сукня.
- Тоді як давай мотатися, шукати заробітків, - каже Микола Іванович. - Наріжу баранів - і продавати в Москву чи Київ. Що вдома знайду - те й везу на продаж. Пішли «кравчучки». Міліціонери в метро перевіряли суворо - тільки ту «кравчучку» десь поставив - штраф. Тримай в руках. Квиток з Москви додому треба було брати обов’язково одразу. Інакше - загурчиш у відділок, на допит: «Ну што, хахли, прієхалі дєньгі зарабативать к нам?». І таке в дорозі бувало.
Та весілля ми відгуляли пишне. Тоді весь хутір зійшовся, всі родичі з’їхалися. Тоді не було поняття, щоб святкувати по ресторанах, а вдома, в шалаші, - каже чоловік.
Дружину Микола привіз у Касьянів. Спочатку вона влаштувалася у школу в Малу Загорівку піонервожатою, а згодом - вчителькою англійської мови. Хоч і виросла в місті, але тут навчилася жити по-сільському: й піч топити, і корів доїти. Тепер на заслуженому відпочинку.
Мають Майданники трьох дітей - двоє синів - теперішніх наших захисників, і наймолодшу - дочку. Перед тим, як вона народилася, Микола Іванович жартував: «Удасться - буде Настя, а не вдасться - Миколай». Так усі діти й повиростали хтозна-коли, розлетілися з дому.
- Тепер живемо удвох, тримаємо корів, свиней, гусей, качок, овець... Як жити на таких просторах і не тримати господарства? Зранку встав - є куди побігти, чим зайнятися. І так до вечора - як не соваєшся, а ніч застає.
Я люблю бути за кермом, то син машину мені пригнав - «шістку» «Жигулі». Для мене її вистачить: коли-не-коли треба в Борзну чи в Ніжин проїхати. Також люблю простір і ліс, тому біля себе висадив сосни і смереки. Вже біля мого молодого ліску й гриби почали з’являтися. Також за городами є копанка з рибою. Що ще потрібно для щастя? Приїжджайте, разом заспіваємо: «Ой, смереко...» І, гарантую, нікуди не захочете від нас їхати.
Джерело: газета «Вісті Борзнянщини» від 08.09.2022, Людмила ШУЛЬЖИК
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.