Були часи, коли торфопідприємство «Вольниця» забезпечувало людей недорогим паливом. Зупинилося виробництво десять років тому. Але люди у селищі, що виросло навколо виробництва, залишилися. Сьогодні там проживає лише сім чоловік.
На торфу - так рождественці називають віддалений куточок Накоту, де колись працювало торфопідприємство «Вольниця». Тоді навколо підприємства виросло робітниче поселення. Невеличке - всього сім дворів, але в деяких хатах проживало по дві сім'ї. Уже десять років, як торфопідприємство не працює, а будинки, де колись вирувало життя і щебетали діти, поросли не те, що бур'яном, а повністю сховалися у хащах за високими деревами. Хоча є ще чотири обійстя, де живуть люди.
Колись, років десять, а то і більше, бувала у робочому відрядженні на торфопідприємстві. На той час доживало виробництво останні свої деньки. І нікому до нього діла не було. Пам'ятаю, директор Микола Михайлович Романь зі шкури ліз, аби якось та втримати «Вольницю» на плаву, мотався по всій Україні за запчастинами до агрегатів. Але підприємство все ж припинило свою діяльність. Адже промислове родовище майже вичерпалося, а до техніки, яка була у наявності, уже років тридцять не випускали запчастин. Коротше кажучи, вольнівське виробництво виявилося неефективним, аби вкладати в нього кошти.
І ось я знову вирішила побувати на торфу, відвідати тих, хто там приріс своїм корінням. Як вони проживають у відірваному від світу хуторі. У супроводі старости Рождественського Анатолія Гейка їдемо у колишню «Вольницю».
Звернули з траси у маленькому Накоті і рухаємося вузенькою дорогою поміж соснами. Ось тут я зраділа, що не поїхали редакційною машиною - без провожатого нам не обійтися, заблудилися б на раз-два. Ним викликався бути Анатолій Миколайович. Одне, що важко було дорогу знайти, інше - хати по хутору одна від одної на відстані. Подумалося, у чому добре місцевим мешканцям, що злодіїв тут ніколи не буде - дороги не знайдуть.
- Оце ми їдемо навпростець. Тут колись було колгоспне поле, а зараз он які сосни поросли. Землю роздали по 2 гектари, вона в оренді, але не обробляється, - розповідає мій поводир. - А це вже селище. Раніше тут жили ті, хто працював на торфопідприємстві, були також державні будиночки. Ось там була хата і ось там також, показує у бік високих дерев і кущів.
Дивлюся, і нічого не бачу, ніяких хат, одні хащі. Колись там жили люди, а тепер і сліду немає.
Усе життя на торфу
Аж ось на горбочку завиднілося доглянуте обійстя. Там проживає родина Грицаїв - Юрій Якович та Ганна Василівна. Цього дня господарка з донькою, яка приїхала на гостини, відкопували картоплю від буряка, аби потім заїхати тракторцем.
На урожай цьогоріч не скаржаться - картопля вродила. На голоси чужинців вийшов і господар, хоча фотографуватися навідріз відмовився.
- Як живеться? - запитую.
- Як жилося, так і живеться. Хоча раніше краще було, бо тоді у роботі, а тепер он баба голову жує, зубів немає, а роботу роби, - жартує Юрій Якович.
Ось так на гумористичній ноті і пройшла наша розмова з Грицаями. Проживають на торфу 43 роки. Обоє рождественські. Коли побралися, Юрій служив на флоті в Одесі, до речі, учасник бойових дій у Чехословаччині, а Ганна працювала у Чернігові. А потім покинув чоловік моряцьку справу, бо не діло сімейній людині по пів року вдома не бувати - діти пішли. Придбали хату у хуторі, обжилися. Цікавлюся, чому саме хутір вибрали, на той час у великому Жовтневому життя кипіло.
- Тоді тут було гарно. Він - мисливець, рибалка, а тут болото і ліс під рукою, - каже Ганна Василівна.
Та і робота під боком. Працював чоловік 25 років на торфопідприємстві водієм, звідти і на пенсію пішов. Ганна Василівна все життя торгувала у продмазі Жовтневого, на роботу добиралася велосипедом через Накот, а була і коротша дорога - через болото. Коли молоді були, то мали Грицаї і мотоцикл «Іж», і «Москвич», який вже струх. А зараз головний транспорт - мопед. Ним їздять у село у справах та за продуктами.
- Уже років десять мопед служить. Ото посаджу бабу і з ... вєтєрком, - жартує Юрій Якович.
- А коли можна і виїхати на трасу у Накоті, там зупиняються підприємці з продуктами, - каже співрозмовниця. - Тут близенько, до кілометра.
На життя у віддаленому куточку Грицаї не нарікають, бо у роботі, каже чоловік, скучно не буває. Раніше, коли підприємство працювало, звичайно, було краще, веселіше. Та і людей на хуторі було більше. А тепер усі живуть поодаль один від одного, кожен своїм життям.
Ганна Василівна ГРИЦАЙ на врожай картоплі не скаржиться
Раніше у Грицаїв було п'ятдесят соток городу, а зараз приватизували два гектари. Що засаджують, що засівають, є і сіно корівці. Господарство, не дивлячись на вік, тримають чимале, окрім корови, свині, індики, кури. Щоправда, птицю треба пасти, а на ніч зачиняти, бо лісові мешканці можуть залишити без яєць і м'яса.
Виростили Грицаї двох дітей. Син у Рождественському проживає, донька - у Чернігові. Приїздять - допомагають по господарству. Радують діда та бабу внучата.
Чекає на допомогу громади
Наступна наша зупинка - біля обійстя Валерія Дмитровича Тарана, що проживає у дідівській хаті, яка, так і хочеться сказати, «на курячій нозі», бо рук господаря не бачила хатина вже давно. Одинокий. Мешкав у Бахмацькому районі, жив із жінкою у громадянському шлюбі, а п'ятнадцять років як перебрався на хутір. 64-річний чоловік - інвалід другої групи, пересувається з двома палицями. Через проблеми з кульшовим суглобом нога, каже, покоротшала аж на 8 сантиметрів.
- Як поживаєте? - традиційне запитання.
З двома палицями ходить, а ще минулого року ходив з однією. Через війну не мав змоги приймати потрібні ліки, отож і погіршало. Але, не дивлячись на свій стан, має п'ять соток городу. Сам заготовляє дрова - сухостою багато, а ліс - рукою подати. Сам і пиляє - придбав бензопилу.
Каже, сильно виручає продуктами та й іншою допомогою староста Анатолій Гейко. Декілька разів навіть возив до Конотопа. Ось і зараз привіз 17-кілограмовий ящик гуманітарної допомоги із селищної ради. У ньому по сім кілограмів макаронів та рису, олія, тушонки. Анатолій Миколайович повідомив, що голова громади пообіцяв також допомогти із вирішенням проблем інваліда. Адже треба йому пройти медичне обстеження у Бахмацькій лікарні, аби мати можливість замовити ортопедичне взуття. І взимку, і влітку Валерій Дмитрович не знімає шкіряних чобіт, де вмонтований каблук, аби вирівняти ноги. За два роки чоботи вже стали розлазитися, треба нові. Має й іншу проблему - загубився паспорт. А для цього необхідно двічі звозити інваліда в Мену. Ніби і невеликі проблеми, але затратні, бо дорога в копієчку влітає - треба наймати транспорт. А пенсії у чоловіка - дві тисячі гривень.
Розповідає, що стажу заробив тільки 11 років. Після того, як закрили бурову, де працював, довелося виживати на власних хлібах. Та і в колгоспі «загубилося» сім років, писалося на тих, кому скоро до пенсії. Був молодий, хіба ж знав, що стажу не заробить.
Угледіла біля порогу двоколісний транспорт чоловіка. У велосипеді ні педалей, ні шин.
- Для чого, - питаю, - він?
- Для того, щоб опиратися, - каже. - Дрова ним вожу з лісу. До траси за продуктами він мене доводить.
- А не хотіли б у будинок милосердя, там дров заготовляти не треба і годують добре, та і веселіше.
- Е, ні, мені деякі баби розказали, що там жити гірше, ніж у в'язниці. І гроші всі забирають, - відповів.
- Неправда, що всі. Залишають 25 відсотків, а решта йде на ваше проживання.
Але переконати чоловіка у перевагах будинку милосердя не вдалося. Залишилися при своїх. А Валерій Дмитрович ще і при своїх проблемах, які, надіється, допоможе вирішити йому громада.
Валерій Дмитрович ТАРАН біля свого двоколісного транспорту, який служить для обпирання
Хату купили... у хуторі
І знову ми зі старостою їдемо хащами, і бачу охайне обійстя з гаражем, літньою кухнею, бетонованими доріжками. Біля двору техніки всякої, купи рубаних дров.
- Тут колись жив Григорій Рашко, друг покійного редактора газети “Нові горизонти” Василя Нікітіна. Колись у нього навіть аеросани були, - розповідає. - А потім хату продали.
Була здивована тим, що у такому забитому хуторі ще може хтось купити хату, здебільшого, стоять вони нікому не потрібні, уже без вікон та дверей, у заростях кропиви. Але ж, ні, є люди, які шукають саме такого райського куточка, подалі від метушні і поближче до природи.
Придбало хату у Рашків подружжя Лебедів. Колись жили у Нехаївці, працювали на крохмальному заводі, тоді перебралися поближче до доньки, у Риботин. Але коли Ользі Іванівні зробили складну операцію на голові, лікарі порадили змінити місце проживання, оселитися там, де панує спокій і природа. Уже років сім як тут мешкають. І не шкодують.
- Коли їздили шукати хату, - розповідає господиня, - приїхали і сюди. Як побачила оцю, так і все. Кажу, беремо.
Купили її недорого, бо хати у таких селах дешеві, а ось вклали у будинок грошей багато. Усередині - сучасний ремонт, як у міській квартирі. Усе оббито дерев'яною вагонкою, нові меблі, облаштована кухня різною побутовою технікою.
- Це моя донька постаралася, - каже Ольга Іванівна.
- Вам подобається тут? А не страшно коло лісу? - запитую.
- Дуже подобається, - каже жінка. - А кого тут боятися? Навпаки, вранці встаєш, а за вікном пташки співають. Дід на рибалку, за грибами ходить.
- Живемо як на дачі. Тиша, чисте повітря, рибалка. Усе добре, тільки года йдуть до дна, - додає Микола Ілліч.
Микола Ілліч та Ольга Іванівна ЛЕБЕДІ з Нехаївки облюбували собі будинок на торфу, та і переселилися
Облюбувала хутір і внучка-риботянка. Захотіла проживати з дідом і бабою. На літо - додому, а на зиму - на хутір. До школи ходить Рождественської, з Накоту забирає її автобус.
Тримають Лебеді чимале господарство, мають і корівку, землю обробляють. Усі клопоти по господарству на плечах чоловіка, бо Ольга Іванівна - інвалід, уже років двадцять як захворіла поганою недугою, всі суглоби повикручувало. А це ще і руку поламала, то треба їхати на операцію.
- Моя робота тільки по хаті. Їсти якось наварю, як чоловік начистить картоплі, - каже Ольга Іванівна.
За продуктами у село їздить Микола Ілліч своїм «муравйом», так називає китайську мотоколяску, мають і авто. На життя не скаржаться. Навпаки, настрій чудовий. А додають його і домашні улюбленці - такса Веста та породисті котики з кошенятками - їх до десятка у дворі. Та і внуків з хутора не виманити. А на мої слова про забите село, навпаки кажуть: «А ніяке воно не забите, у нас навіть інтернет є».
Усе б добре, аби не війна
Аж ось і остання зупинка, четверта. Саме стільки у селі жилих дворів. Ми у наймолодших жителів хутора - Романів. Розмовляємо з колишнім директором торфопідприємства Миколою Михайловичем, який зараз працює лісником у «Агролісгоспі».
Проживають Романі якраз біля колишньої контори підприємства, на великій галявині, де колись «крутилося» багато техніки. Від потужного підприємства вже залишилися руїни. Техніку - яку забрали, яку здали у металобрухт.
- Я вас пам'ятаю, колись приїздили, про лебедів питали, про виробництво, - пригадує давню зустріч Микола Михайлович.
Цікавлюся, скільки колись торфу видобували на «Вольниці» і чому прийшов крах підприємству.
- До двох тонн кускового паливного торфу видобували останні роки, а раніше і значно більше було. Для населення та організацій. А ось для сільського господарства торф останніми роками не видобували. А при колгоспах накопували до ста тонн торфокрошки. На той час, коли ми з вами бачилися, ми мали великі проблеми із технікою. Агрегати і запчастини до них для видобутку кускового торфу вже не випускалися. Їздили по торфопідприємствах, які закривалися, аби розжитися запчастинами. А те, що підприємство закрилося, - закономірно. Бо відкривається воно під програму і на певну кількість років. Є сто тонн покладів, ставиться техніка на 25 років, виробляється, і все.
- То що, торфу вже більше у землі немає?
- Ще є багато торфу, але це не промислові запаси, а залишкові. Якщо зібрати всі куски в купу, то були б промислові, а як їх збереш, вони ж в землі.
- Та і заросло вже все, - додаю.
- Раніше на це не звертали увагу. Спочатку рили канави, аби підсушити поклади, а тоді запускали техніку - корчували зарослі, пеньки. А на сьогодні залишилися обрізки. Таким способом, як було, той торф не добути. Усе повинно себе виправдовувати.
Микола Михайлович на підприємстві працював головним інженером з 1983 року. А з 1995 року і по 2010 - керівником. На його очах пройшло підприємство свій шлях розквіту і шлях занепаду. Останніми роками на «Вольниці» було до 20 працюючих, а колись, разом з Бахмацькою та Талалаївською дільницями, більше ста. А на торфу тоді, каже, жило десять сімей, а до школи ходило до десяти учнів.
- Як живеться сьогодні? - цікавлюся.
- Якби не було війни, то було б найкраще. Але зараз усе інше відкочується на задній план. Ми можемо жити на хлібі і воді. Руки є, все зоремо, викопаємо, корову подоїмо, гриба зберемо, це все дріб'язок, аби все скоріше закінчилося.
Микола Михайлович та Валентина Миколаївна РОМАНІ з внучками Софійкою та Настею
Син Валентини Миколаївни та Миколи Михайловича Олександр з дружиною і двома донечками проживає у Чернігові. Якраз на об'їзній дорозі. Два тижні з дітьми бігали у погріб, а потім приїхали у хутір. А за ними сват з свахою, сином, невісткою та внуком, вони три тижні у погребі витерпіли. А ще і рідний брат Валентини, також з Чернігова, знайшов на торфу безпечне місце. Усіх 10 чоловік було. У двох хатах розселилися. Зараз всі вже у місті. Будинок сина, хоч і не дуже, постраждав від вибухів, а ось у сватів - більше ремонту треба було. Але, каже, не так, як у Новоселівці, де одні фундаменти залишилися.
Нашу розмову перервала «молочна» машина, що під'їхала прямо під двір. Не дивлячись, що на хуторі тільки чотири корови, а за молоком сюди їздять справно. Є людям, хоч і важка, а свіжа копійка.
- А он і мої дві корівки на вигоні, - показує вдаль на майдан коло зруйнованої роками контори підприємства.
«На торфу» у всіх корови на припоні. Паси - де душа бажає.
А ми йдемо знайомитися з господаркою дому - Валентиною Миколаївною, сином та внучками Настею і Софійкою, які саме на День Незалежності України приїхали на гостини до найрідніших людей. Провідати, а ще і сховатися від війни, бо у день народження нашої держави очікувалися обстріли. А що таке війна, Романі вже знають.
- Усе було б добре, аби не війна. Отож віримо у перемогу, - каже Микола Михайлович, проводжаючи нас.
Людмила КОВАЛЬЧУК Фото авторки
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.