І для Олександра і Людмили Максименків зі Сновська це державне свято стало ще й сімейним у 2010-му. Тоді 24 серпня народився їхній первісток Сергій. У 2013-му свято стало потрійним — цього ж дня з ’явився на світ і молодший Артем. “Оце точність!”, - жартували друзі, вітаючи батьків. Дехто всерйоз допитувався. як змогли так вирахувати.
- Та нічого ми не вираховували, — сміялася Люда. — Першого разу лікар взагалі ввів в оману з терміном. Була на прийомі 19 серпня. Сказав, що все нормально, до пологів іще далеко. Я спокійно поїхала до мами в Гірськ. А 23-го ввечері почалися перейми. Саша був на службі. Я в розпачі. Зараз би все вирішив мобільний зв'язок, а тоді спробуй кудись додзвонитися із села зі стаціонарного телефона. Виручив сусід, який приїхав на дачу машиною. Довіз мене до Сновська (тоді ще Щорса. — Авт.), а там пологове на ремонті. Поки добралися до Чернігова, було вже 24-те. Ранком, о 6.20, я стала мамою.
Телефоную чоловікові. Він на сьомому небі. Каже: всю ніч не знаходив собі місця і не міг зрозуміти чому.
Вдруге народжувала в Городні — за іронією долі, пологове в Сновську знову було на ремонті. Каже: хотіла дочку. А чоловік — іще одного сина. Його бажання перемогло. Артемко народився вночі — рівно на п'ять годин раніше, ніж братик.
Тоді багато хто говорив, що доля сама визначила хлопчикам шлях — бути патріотами України. Такий збіг справді зобов'язував. Змалечку мама вдягала їх на свята у вишиванки, а батько вчив бути стійкими і мужніми. Не на словах — просто був за приклад. У своїх дитячих іграх братики часто були прикордонниками — як татко.
У 2015-му Олександр Максименко відстоював незалежність країни в зоні АТО.
- Я намагалася відмовити його. — не приховує Людмила. — Адже Артемчику не було і двох років. Та не вийшло. Сказав: піду зі своїми хлопцями, у них теж родини, але вибору немає, бо війна.
На щастя, повернувся живим. Йому було всього 36 (дружина на 4 роки молодша). Здавалося, попереду — роки і роки. А він поспішав жити, дорожив кожною хвилиною. Щось постійно ремонтував у домі, щось добудовував, облаштовував подвір’я.
— Якось ми вирішили замовити для всього колективу оптом (щоб дешевше) троянди. Саша взяв одразу 11, — згадують колеги з відділу Чернігівського прикордонного загону імені князя Володимира Великого.
Весь вільний час він проводив із родиною. Заразив усіх риболовлею. Часто всі разом виїжджали на Снов із вудками. І завжди були з уловом. Смажили рибу, варили юшку. Це для всіх був найкращий відпочинок. А хлопців тато захопив ще й футболом.
Коли все добре, час летить як стріла. Не встигли озирнутися — діти підросли. Сергій цього року піде в сьомий клас, Артем — у четвертий. Тепер вони в сім'ї за старших — на правах чоловіків. Бо татка вже немає...
Із самого початку повномасштабного вторгнення він разом із побратимами захищав Чернігів. Як тільки випадала нагода, телефонував додому. Людмила із синами понад усе чекали цих дзвінків. Вони були в радість, навіть коли через поганий зв’язок не вдавалося розібрати слів. Головне — почути його голос, впевнитися, що живий. А потім знову рахувати хвилини до наступного разу.
— Про свої будні Саша нічого не розказував. Він по життю більше мовчун, — плаче вдова.
— Не звик жалітися. Не показував емоцій. І що кохає, говорив нечасто. Та дарма. Його вчинки були красномовніші за слова.
Я постійно відчувала підтримку, турботу і любов.
— Ми служили разом багато років. У Чернігові теж були пліч-о-пліч. Він був справжнім чоловіком — мужнім, відкритим, чесним. В умовах війни виявляється будь-яка фальш. У Саші не було, — говорить один із побратимів Олександра — Дмитро.
- Таких нечасто зустрінеш. Чомусь небеса завжди забирають найкращих, — зітхає колежанка чоловіків Ірина.
... Холодний і тривожний воєнний березень неабияк ударив по здоров'ю багатьох. Для 43-річно- го Олександра цей удар виявився смертельним. Почало стрімко розвиватися онкозахворювання. У таких випадках кажуть: згорів як свічка. Саша дуже хотів дожити до Дня Незалежності, привітати синів із днем народження (Сергієві виповнилося 12 років. Артемові — 9) . проте 15 серпня його серце зупинилося.
Джерело: газета “Гарт” від 25.08.2022, Марія ІСАЧЕНКО, м. Сновськ.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Максименко, Сновськ, герой, прикордонник