1 грудня — День прокуратури. Зазвичай прокурори — це такі серйозні, суворі мужчини, яких усі бояться. І злочинці, і міліція, бо прокуратура за нею наглядає. І чиновники, бо саме прокуратура розслідує посадові злочини і підтримує обвинувачення в судах.
Насправді ж серед прокурорських працівників багато жінок. Розумних, привабливих професіоналів. Ось старший помічник прокурора Чернігова Оксана Шаповал. Вона вже сім років працює в прокуратурі. Близько половини з них була слідчим. Нині вона підтримує обвинувачення в судах. З її оповідок можна було б написати не один детективний сценарій.
Саме вона підтримувала обвинувачення Олександра Мельника, який у Чернігові захопив у заручники суддю Рахманкулову і поранив міліціонера. За її участю судили чернігівського ґвалтівника Мельниченка, який заманював школярок подалі від людей і глумився над ними. Нині Оксана Шаповал бере участь у судовому слідстві по справі про утримання в неволі депутата Славутицької міськради від Партії регіонів Володимира Демиденка.
— На роботі мене «переслідують» прізвища Мельник і Мельниченко, — каже Оксана Миколаївна. — Досі не можу забути справу чернігівського ґвалтівника на прізвище Мельник.
Років п'ять тому у Чернігові з 8-ого поверху будинку №10 по вулиці 1-ої Гвардійської Армії викинулася 16-річна дівчина. Після падіння вона ще жила кілька хвилин і встигла сказати перехожим, що її зґвалтував сусід на ім'я Вітя. Це був 40-річний Мельник — вірші писав, видав кілька книжок. Дівчина жила сама. Її мама поїхала на заробітки за кордон. Сусід заманив дитя до себе додому, побив і зґвалтував футляром від зубної щітки. Після цього дівчина й стрибнула з восьмого поверху.
Мельник наполягав, що все було за згодою. Провели обшук у його квартирі. Є Господнє провидіння, переконана! Я сантиметр за сантиметром обшукувала квартиру Мельника. І ось удача: під плінтусом знайшла сережку-цвяшок потерпілої. У дівчини у вусі було по дві сережки — цвяшки і кільця. Сережка могла вилетіти, коли дівчину били по щоках. Намалювали траєкторію, куди б могла відлетіти друга сережка. За схемою визначили місце і знайшли під поличкою із взуттям. Так було доведеного дівчину ґвалтівник бив. Його засудили на 10 років.
Коли працювала слідчим, бувало, спала на роботі на стільцях. Дитину брала з собою на роботу.
— Тому ви і пішли зі слідства?
— Коли моєму синочку Михайлику було три роки, до свята 8 Березня був ранок у дитсадку. Звісно, через роботу я туди не потрапила. Там дітки розповідали про своїх мам, про побажання. Миша встав і почав тією фразою, що чув у мене на роботі: «Что я могу сказать по данному вопросу? Я тоже очень люблю свою мамочку. Но она или в телевизоре живет, или дома спит. И надо с этим что-то решать». Ці слова вразили виховательок, вони переказали їх мені. Коли почула, серце защеміло. В травні я вже працювала у відділі обвинувачення. Часу для сім'ї стало більше. Тепер мій син щасливий, можу посидіти з ним за книжкою.
Я навчилася кататися на ковзанах. Здала на права. Моя сім'я задоволена, що вчасно приходжу додому. Нам, жінкам, для щастя треба, щоб нас кохали, діти були здоровими, щоб були здорові рідні.
— Оксано, на суді жалієте злочинців?
— Тих, які вчинили тяжкі злочини проти особи, ніколи. Найперше думаю про жертв. Пам'ятаю, зґвалтовані «рахівником» школярки були у важкому психологічному стані. Вони бачити не могли чоловіків, навіть міліціонерів. Знадобилося багато часу, щоб їх розговорити.
— Є така пісня гурту «Лєсоповал»: «Ну зачем на суде прокурор? Лучше было бы два адвоката». Вам часто погрожували, проклинали?
— Погрожувати — було, проклинати — ні. Не йду в розріз із власною совістю. Це настільки важко, певно, мене зрозуміють лише прокурори. Мабуть, оцінка діяльності прокурора не тільки в грамотах і подяках, а в тому, що люди, яких ти, власне кажучи, посадив, але був справедливим, через роки до тебе вітаються.
Валентина Тимошко, тижневик «Вісник Ч» №49 (1229)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: прокурор, злочинці, слідчий, Валентина Тимошко