GOROD.cn.ua

Баталії за право на житло

Мешканці гуртожитку: Тетяна Федорченко, Світлана Пінчук, Марина Гладкая, Ірина Стрюкова обговорюють наказ керівництва заводу

Кожен мріє про власний будинок, квартиру... Та сьогодні, на жаль, для багатьох і кімната в гуртожитку за щастя. Колись чи не кожне підприємство мало свій гуртожиток. Проте тимчасове житло для немісцевих працівників стало постійним... У 2008 році набув чинності Закон України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків». Але...
Ледь не щомісяця суди Чернігова розглядають справи щодо виселення людей з гуртожитків. А когось виселяють, як то кажуть, без суду й слідства.
В обласному центрі по проспекту Миру, 194 розташований гуртожиток ВАТ «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот». Тут з родинами живуть як колишні працівники заводу (котрі вже давно потрапили під скорочення), так і молоді дівчата й хлопці, які тільки-но ступили на трудову стежку. На третьому поверсі - житло для сімейних, у їх розпорядженні по дві кімнати. Проте й на другому поверсі проживають молоді родини в однокімнатних помешканнях. Саме над ними нависла загроза опинитися на вулиці...
Історія складна й проста водночас, як і все в нашому житті. Висновки робіть самі...

Як усе починалося...

Мешканці гуртожитку показали наказ, який вони отримали від керівництва заводу. Відповідно до цього документа, з 1 липня розпочнеться ремонт у гуртожитку, який проводитиметься в два етапи. Перший етап - ремонт першого поверху молодіжного гуртожитку (з 1 липня 2009 року). Для цього наказували виселити мешканців: перелічено тих, хто проживає в семи кімнатах на першому поверсі, - люди, які не мають претензій щодо їхнього виселення. Другий етап - для проведення ремонту другого поверху виселити тих, хто на ньому проживає. Саме їх виселення спірне. Порушення цього наказу призвело б до того, що речі мешканців винесли б комісійно, зі складанням акта про звільнення приміщення... На другому аркуші цього документа вказано прізвища мешканців. Більшість з тих, хто підписав його, поставили примітку: «ознайомлений, але не згоден».
- На зборах, які проводила Надія Хорина (спеціаліст з адміністративних питань, на яку покладено контроль за виконанням наказу - Авт.), нам сказали, що в приміщенні гуртожитку зроблять готель. Потім, мовляв, якщо хочете, - знімайте кімнати, але ж ціна, звісно, буде інша,  - розповідає  колишня працівниця заводу «Жовтневий молот» Ірина Стрюкова.
Крім того, з наказу незрозуміло, на який строк і куди саме виселяють людей. Вони зверталися в прокуратуру міста Чернігів, до міського голови Олександра Соколова, в облдержадміністрацію... Побачимо, чи допоможуть місцеві чиновники тим, хто під загрозою опинитися без даху над головою.

Гуртожиток - не гуртожиток?

21 липня в Чернігівській облдержадміністрації відбулося засідання обласної комісії з питань забезпечення прав мешканців гуртожитків на житло під головуванням заступника голови ОДА Олександра Шанойла. На ній розглядалося й питання мешканців гуртожитку ВАТ «ЧРМЗ «Жовтневий молот».
На комісію запросили заступника голови правління цього товариства Ніну Пономаренко, яка пояснила, що це приміщення в документах підприємства значиться не як гуртожиток, а як будівля за адресою: проспект Миру, 194. Однак, у членів комісії на руках є довідка регіонального відділення Фонду держмайна України в Чернігівській області, де написано: «гуртожиток, розташований у Чернігові по проспекту Миру, 194, під час приватизації увійшов до статутного фонду ВАТ «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот» та був переданий у власність трудовому колективу для цільового використання - під житло». Але це не єдине протиріччя, яке виникло під час засідання комісії.

Ніна Пономаренко: «Ніякого готелю там не буде!»

За словами Ніни Пономаренко, у гуртожитку жахливі санітарно-технічні умови. Тому він і потребує ремонту: опалювальної системи, каналізації... У майбутньому в це приміщення заселятимуть саме працівників заводу, оголошення про набір яких, до речі, нещодавно з'явилося в багатьох ЗМІ.
- Ми не порушуємо закону. Люди жили на правах тимчасового поселення. На заявах, які вони писали, стоїть резолюція: «до першої вимоги адміністрації про виселення», - запевняє заступник голови правління.
На другому поверсі нині проживає 32 особи, з яких 10 - студенти, 18 - працівники інших підприємств, троє - працюють на заводі. Крім того, є ще троє звільнених із «Жовтневого молота» у зв'язку зі скороченням. Що ж буде саме з ними?
На запитання юриста Олени Короїд: «Чи виселятимуть тих, хто зареєстрований в гуртожитку на другому поверсі?», Ніні Пономаренко все ж довелося дати чітку відповідь: «Так». Щоправда, куди саме, ще не вирішили, мовляв, розмовлятимуть з людьми. Але куди ж тоді їм наказували виселитися до 20 липня? Питання без відповіді.
Пані Пономаренко спростувала те, що в приміщенні гуртожитку зроблять готель.
- На зборах людям казали, що будуть кімнати готельного типу, але не готель. Там житимуть працівники заводу, - запевнила вона.

Два накази: який же справжній?

Ще під час телефонної розмови зі мною Ніна Пономаренко заявила, що наказ, який мешканці гуртожитку носили в різні інстанції, вона... не підписувала. Звідки він взявся, - хтозна. Цей факт і сплив на поверхню під час засідання комісії. На руках у її членів виявилося два різних за змістом документа: той, що надали комісії мешканці гуртожитку, та інший, який принесла пані Пономаренко... Який же справжній?
- Тільки-но ми отримали наказ, то одразу ж зняли ксерокопію й віднесли в адміністрацію, ще не підписуючи, думали, так швидше нам допоможуть, - пояснює ситуацію член комісії, представник мешканців гуртожитків, голова Чернігівського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації «Спілка захисту конституційних прав мешканців гуртожитків, квартиронаймачів, орендарів, власників житла, користувачів комунальних послуг» Ольга Примаченко, яка, до речі теж проживає в цьому гуртожитку. - Я вважаю, що після нашої зустрічі з мером Олександром Соколовим, коли ми виступили і по радіо, і по телебаченню, коли ця справа набула розголосу, керівництво заводу підробило першу сторінку наказу, прибравши  протизаконні пункти. А на другій - і були наші підписи. Але в наказі, який ми підписували, був той текст, який ми й надали комісії.
Ніна Пономаренко ж стверджує, що не знає, звідки у людей такий документ.

Рішення про ремонт гуртожитку мають приймати збори колективу

Представник керівництва ВАТ «ЧРМЗ «Жовтневий молот» зазначала, що рішення про капітальний ремонт приміщення прийняли на підставі приписів санстанції, бо стан у гуртожитку аварійний. Однак ця будівля - колективна власність. Тому саме збори колективу мають приймати такі рішення, звісно ж, на підставі висновків відповідних служб.
А ось тим, хто проживає на третьому поверсі, можна порадіти (7 родин, колишні працівники «Жовтневого молота»): за словами Ніни Пономаренко, наглядова рада підприємства вирішила передати їм кімнати, у яких вони проживають, у приватну власність. Але ж ще тиждень тому люди говорили, що не можуть їх приватизувати.

Що ж у підсумку?


Комісія зобов'язала керівництво ВАТ «ЧРМЗ «Жовтневий молот» у тижневий термін погодити з мешканцями їх тимчасове відселення у конкретні місця на період капітального ремонту. А також надати всі потрібні документи й дозволи на його проведення та Положення про поселення в гуртожиток. Адже зі слів пані Пономаренко можна було зрозуміти, що заселяли людей згідно з наказом.

Наталія Гарбуз, тижневик «Деснянська Правда» №80 (27911)

 

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: гуртожиток, житло, Наталія Гарбуз