Сьогодні, у ніч із 24-го на 25-е грудня, віряни відзначають Різдво за Григоріанським календарем. Вдома сідають до пісної вечері, потім ідуть на нічну службу до церков. В Чернігівській області чотири римо-католицьких храми: у Чернігові, Прилуках, Ніжині та Сновську. Про різдвяні традиції однієї із чернігівських родин римо-католиків знає Наталія Гоман.
Родина Глюк - мама Ірина, тато Анатолій, сини Нікіта, Ян, Томаш і донька Єва готуються до Різдва.
«Перед вечерею ми завжди запалюємо свічку різдвяну. Ділимося такими облатками, це білий прісний хліб. Ламаємо для кожного і складаємо побажання. Отак от ділимося. Хай тобі в цьому році буде все добре, щоб ти себе гарно вів. Вибач, що, може, щось не так було, що десь один перед одним завинили. – Я пробачаю за все. Виготовляємо ось так святкові пряники, дітки розмальовують самі, і ці пряники ми вішаємо на ялинку. В Різдво вже можна їх куштувати. Також цьогоріч ми зробили таки й різдвяний пиріг, називається штолень», - розповідає парафіянка римо-католицької церкви Ірина Глюк.
Сьогодні вечеря пісна. Завтра готуватимуть м’ясо.
«Ми традиційно готуємо курку, так, щоб для всієї родини, запікаємо м’ясо, різні салатики, картоплю, хто вже що забажає».
Готуватися до свята почали з першого грудня, каже Ірина Глюк.
«Час в очікуванні 4 тижні до Різдва називається адвентом. Діти кожен день, у цьому році ми клеємо наліпки, минулого року вони їли шоколадки кожен день, і чекають. З’їдають 24 шоколадки або роблять 24 наліпки і 25-го вони знають, що все закінчилося час адвенту і завтра буде Різдво. Також ми прикрашаємо ялинку. Традиційно діти кожен рік розмальовують іграшки. Ми купуємо саморобні. Цьогоріч ми дерев’яні розмальовували, минулого року гіпсові іграшки. Це для них весела, цікава традиція. А потім самі прикрашають ялинку».
Цьогоріч ялинок у квартирі родини Глюк три. Під кожною – маленький вертеп. Живу ялинку у горщику батьків попросив купити старший син Нікіта.
«Найголовнішим у приготуванні до Різдва – це ми готуємо різдвяний вертеп. Робимо такі яселка, прикрашаємо сіном».
«Ось таку ялинку, щоб вона була красива, з гірляндою, з бантиком, свічечки стоять, іграшки, ялинку ще одну зробив», - показує свій витвір Нікіта Глюк.
Анатолій Глюк каже: родина радіє вихідному в подарунок на Різдво. З минулого року 25-го грудня він державний.
«Звичайно, краще стало, коли маєш 2-3 вихідних, ти можеш гарно підготуватися, оселю підготувати, сам підготуватися духовно. Не просто, що сидиш на роботі до шостої-до п’ятої, так що набагато краще для всіх».
Настоятель римо-католицької парафії в Чернігові отець Петро каже, що Різдво 25 грудня святкують не тільки католики, а й ті, хто перейшов на григоріанський календар.
«В нашій традиції тут, на східних землях Європи, в Україні, в Білорусі, і, можливо, в Росії, ми називаємо католицьким Різдвом, тому що більшість людей живе за григоріанським календарем, а церква у нас православна, в більшості вона святкує за юліанським календарем.
Це не є католицьке Різдво, це Різдво, яке відзначають католики, а також і протестантська церква, і деякі православні церкви також, які вже перейшли святкувати на григоріанський календар. Так що це не є католицьке, а згідно з григоріанським календарем Різдво Христове.
Наша спільнота римо-католицька не є великою, приблизно 200-300 осіб записано, що вони католики. Регулярно кожної неділі приходить більше 100 осіб.
У цей вечір, із 24-го на 25-е, ми правимо нічну службу. Завдяки тому, що 25-е є вихідним днем, не треба нам спішити, що на наступний день з самого ранку треба встати і йти на роботу.
У цей день нам не треба бігати, до праці, одне, друге, обов’язки. Маємо цей час, спокійний час, щоб спокійно сісти, разом із найближчими, у родинному колі посвяткувати».
UA: Чернігів
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Різдво, родина Глюк, католики, UA: Чернігів