GOROD.cn.ua

Проїзд у тролейбусах – по-новому

ЦІКАВО Все, що треба знати пасажирам про e-квиток

Пояснюємо. Із 21 серпня цього року в тролейбусах та автобусах (№ 36 та № 39) КП «Чернігівське тролейбусне управління» тепер можна розраховуватись за допомогою різних видів транспортної картки, яку впроваджено завдяки системі «Електронний квиток», або скорочено «Е-квиток».



Оскільки для чернігівців не все зрозуміло, ми вирішили задати найбільш важливі запитання представнику інвестора «Чернігівська транспортна компанія» – Артему Тарасенку.

Яка мета впровадження e-квитка?

Це сучасний метод оплати проїзду в громадському транспорті. Електронний квиток як система дає певні переваги:

• e-квиток дає чіткі показники пасажиропотоків у місті, що дозволяє налаштовувати та корегувати маршрути в місті у залежності від годин пік;
• пасажиру з e-квитком не потрібна готівка, а особливо дрібна, не треба очікувати решту від кондуктора.

Що таке валідатор?

Валідатор – це пристрій, який може бути стаціонарним або переносним, його функція – зчитувати інформацію з картки. На даний момент у кожного кондуктора є переносний валідатор. Із часом буде встановлено один стаціонарний валідатор на тролейбус, а на кінцевому етапі, на кожному майданчику тролейбуса, буде валідатор – тобто три одиниці на тролейбус. Наразі кожен тролейбус та автобус КП «Чернігівське тролейбусне управління» оснащений валідатором.

Що таке транспортна картка і як нею користуватись?


Є два види карток: транспортна картка (електронний гаманець) та електронний проїзний.

Транспортна картка буває звичайна та учнівська, різниця в тому, що з учнівської картки за наявності учнівського квитка буде списуватись зменшена плата за проїзд.

Електронні проїзні є трьох категорій: громадський, студентський та учнівський. Вони такі ж самі, як і були раніше, але тепер їх потрібно підносити до валідатора та фіксувати свій проїзд. Після першої активації він буде дійсний місяць.

Також тепер не треба щомісяця купувати новий проїзний, а можна просто поповнити електронний проїзний на визначену за тарифами суму.

За електронними проїзними надається безлімітна кількість поїздок не на календарний місяць, як це було раніше. Тепер проїзний дійсний у довільні 30 днів з початку першої поїздки.

Де можна купити транспортну картку?

Зараз купити всі види транспортних карток можна в деяких кондукторів, у депо КП «Чернігівське тролейбусне управління» та в 15 кіосках «Чернігівпреса» (кругленькі кіоски в червоно-золотих кольорах на зупинках громадського транспорту, де можна придбати журнали, газети, а тепер – і транспортну картку).



Скільки коштують різні види транспортної картки?

Сама картка як електронний носій коштує 20 грн. Решта – сума, якою можна розраховуватися за проїзд.

● Звичайна транспортна картка – 50 грн (20 грн плати за носій + 30 грн, які вже на рахунку даної картки).
● Учнівська транспортна картка – 40 грн (20 грн плати за носій + 20 грн, які вже на рахунку даної картки).



Проїзні квитки коштують:

● громадянський – 180 грн + 20 грн за носій (сплачується разово);
● студентський – 90 грн + 20 грн за носій (сплачується разово);
● учнівський – 45 грн + 20 грн за носій (сплачується разово).

Транспортна картка захищена чи можна її підробити або «зламати» і їздити зайцем?

У принципі можна підробити все, але система електронного квитка є доволі захищеною. Ні в нашому, ні в інших містах, де впроваджено таку саме систему, прецедентів «зламу» або ж копіювання карток зафіксовано поки що не було.

Яким чином можна поповнювати картку, де саме і на яку суму?

Транспортні картки можна поповнювати на будь-яку суму у межах 1000 грн. Це ліміт, з умовою, що раз на півроку треба виконати хоча б одну процедуру поповнення, інакше кошти згорять. Проїзні поповнюються виключно на вартість тарифу.

Чи буде комісія за поповнення транспортної картки?

Зараз жодної комісії немає, але це тільки у так званий акційний період. Уже з грудня комісія за поповнення буде складати 3 %.

Чи можна замовити транспортну картку онлайн або ж розрахуватись за неї на місці безготівково – банківською карткою?


На даний момент онлайн-продажу транспортних карток немає, так як і не можна купити їх, розрахувавшись банківською карткою, лише за готівку. Такі послуги з’являться після підписання договорів із банками, які б могли сприяти впровадженню нових можливостей.

Чи плануються бонусні системи для постійних пасажирів?

Сьогодні таких бонусних систем не передбачено. Вони можливі лише в співпраці з банками та платіжними системами чи MasterCard, як, наприклад, у Житомирі. У Чернігові також планується впровадження такого способу розрахунку, ідуть перемовини з різними банками, але цього варто чекати не раніше ніж за декілька місяців.

Скільки карток виготовлено та скільки вже продано на даний момент? Як у ЧТУ оцінюють та прогнозують попит на таку форму розрахунку?

У компанії-постачальника наразі було замовлено 10 тисяч карток усіх видів загалом, із яких уже продано 3 тисячі. Щодо перспектив. Усе залежить від упровадження даної системи на приватних маршрутах. Якщо електронний квиток буде в усьому громадському транспорті міста, то й карток на руках у пасажирів стане значно більше.

Чи будуть надані транспортні картки пільговим категоріям населення?

Усе залежить від міської влади. Якщо вона вирішить монетизувати пільги, тоді буде замовлено персоніфіковані пільгові картки, із фотографією та повною інформацією про людину, яка має певну пільгу. А потім, за рішенням виконкому або ж депутатів міської ради, буде визначено кількість безоплатних поїздок на день, яку пільговик зможе використати.

Яка доля спіткає кондукторів? Посаду скасують?

Повна відмова від кондукторів настане лише тоді, коли в населення буде доведено до автоматизму алгоритм: зайшовши у транспорт, приклади картку до валідатора, щоб засвідчити оплату проїзду. Такий крок планується в перспективі, через кілька років. Коли це все ж таки станеться, то кондукторам запропонують перекваліфікуватись у контролерів, штат яких значно збільшиться та які будуть слідкувати за невідворотністю покарання за неоплачений проїзд.

GOROD.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Е-квиток, Чернігівпреса, Чернігівське тролейбусне управління, транспортні картки