GOROD.cn.ua

Бої за Чернігів у 1941 році. Як це було, мешканці та гості міста побачили все на власні очі (відео)

26 серпня мешканці Чернігова спостерігали за військово-історичною реконструкцією 1941 року. Спочатку понад 80 реконструкторів, які з’їхалися з 10 міст України сформували живий коридор і пройшли ходою до центральної площі міста, де за сценарієм в подальшому розвивалися події. Кожен учасник у автентичній формі цієї армії, на боці якої за легендою воювали – німці та червоноармійці. Зброя та техніка також була відповідна.

Дорослі і малі спостерігали за рухом колони. Самі ж гості також отримали купу вражень, захоплювалися містом та паралельно розповідали про свої образи.



Основна мета заходу, присвяченого двом подіям – річниці Незалежності України та Дню міста, святкування якого відбудеться 23 вересня, – показати ключові події, які відбувалися в період Другої світової війни навколо Чернігова. Передати атмосферу серпня 1941 року, кажуть організатори.

І ось дійство почалося. Реконструктори та актори чернігівських Молодіжного, музично-драматичного театрів відтворюють події. 23-25 серпня 1941 року Чернігів був підданий жорстокому бомбордируванню. Ворожі літаки сипали бомби на центральні міські квартали. Це стало однією з найбільших трагедій в історії Чернігова. Коли понад вечір 23 серпня розпочалися обстріли і місто охопили пожежі, міліція та НКВС кинули свої будівлі, де зберігалося чимало зброї і боєприпасів. До ранку сиділи по сховищах, а потім повтікали в невідомому напрямку. Загрузивши на машини майно та документи, покинули місто напризволяще.

Після невеличкої перерви показали другу основну дію, яку люди спостерігали затамувавши подих, бої за Чернігів, які розпочалися 28 серпня того ж таки 1941 року. 8 вересня німецькі війська взяли Количівку на Півдні та Шестовицю на Заході від Чернігова. В шеставицькій трагедії тоді загинуло щонайменше 1000 радянських солдатів ще кілька сотень потрапили в полон. Берег Десни був переритий чорними воронками від вибухів, усіяний тілами загиблих і розбитою технікою. 9 вересня 1941 року німецькі війська захопили місто. Розпочалася німецька окупація, що тривала понад 2 роки – до 21 вересня 1943 року.

Хоча це все лише відтворення історичних подій, але заходи безпеки тут головне. Стріляли хоча холостими патронами, але це могло бути небезпечно. А тому глядачі стояли за огорожею, в епіцентр боїв доступу не було.

Насправді таких бойових сутичок, які побачили чернігівці, на Красній площі на рубежі літа-осені 1941 року не було. Вони переважно проходили на підступах до міста та його околицях. Це таке узагальнене, схематичне відтворення тодішніх трагічних подій, які повинен знати кожен – від малого до великого, підкреслив мер міста Владислав Атрошенко.

Мешканці та гості, які мали можливість бачити все на власні очі, отримали безліч емоцій. Вони погоджуються з думкою, що ці події повинна знати кожна людина.

Такий подарунок та можливість кожному стати частинкою історії обійшовся у 100 тисяч гривень. Кошти виділялися з міського бюджету. Амуніція, зброя та техніка бралися переважно з приватних колекцій і доставлялися з різних куточків України до Чернігова. Самі ж учасники – реконструктори – працювали безкоштовно, оскільки для них головне, щоб люди не штучно, а реально, відчули перипетії, які зазнав Чернігів.

Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: військова реконструкція, бої за Чернігів, війна, «Новий Чернігів»