Як живе Вертіївська громада, журналісти побачили під час прес-туру.
Об’єднана громада - це не якась певна територія, не земля. не природні ресурси і навіть не підприємства, що тут діють. не стратегічні плани та не бажані інвестиції, хоча всі ці складові дуже важливі. Передусім, це - люди, котрі живуть на цій землі з діда-прадіда, чи ж готові переїхати та працювати на благо громади, села, мста чи краю. Це той головний потенціал. без якого не буде взагалі нічого - ні розвитку, ні грошей. ні перспективи! Напевно, найуспішнішими стають саме ті керівники, які розуміють цю просту істину. І під час прес-туру до Вертіівської об'єднаної територіальної громади (ОТГ) нам з колегами пощастило зустрітись та поспілкуватися саме з такими! Адже позитивні зміни, що тут нині відбуваються, насправді вражають! Але про все по порядку.
5 тисяч гривень на душу населення
Вертіівська ОТГ утворилася однією з перших в області - в серпні 2015 року. Це всього дві сільради - Вертіівська та Малокошелівська, з десяток населених пунктів і трохи більше п’яти тисяч жителів. До об’єднання Вертіівська сільська рада та село Мала Кошелівка мали разом у розпорядженні близько 3.5 мільйона гривень на рік. У 2017-му до бюджету вже об'єднаної громади надійшло 32.4 мільйона - майже в 10 разів більше!
За рівнем власних надходжень на одного жителя в цій громаді припадає майже 5 тисяч гривень. Для порівняння: найбільший показник по області - 6.6 тис. гривень - у Деснянській ОТГ. а найменший ледь дотягує до двох тисяч гривень. Тож результати роботи доводять, що тут вміють гроші і заробляти, і рахувати, і з користю витрачати. ОТГ майже вийшла на збалансований бюджет. Рівень дотаційності становить близько 0.5%. Варто зазначити, що кілька років тому нов ос творена громада почала свою діяльність з написання стратегічного плану та визначення пріоритетів. Сьогодні, за словами Вертіівського сільського голови Ігоря Мороза, цей план крок за кроком втілюється в життя. Декілька сусідніх сіл вже готові приєднатися, адже побачили, які можливості перед ними відкриваються.
Селу теж потрібен благоустрій!
Під час прес-туру журналісти почули та на власні очі побачили. що ж зроблено. Зокрема, торж особливу увагу приділили дорогам. Поточний ремонт провели на семи вулицях, загальна площа покриття - 14600 м кв. Відремонтували також шляхи з асфальтовим покриттям завдовжки 3.5 км. У самій ВертіТвці та селах Титівка. Мала Кошелівка й Бобрик побудували мережу вуличного електроосвітлення, встановили енергозберігаючі лампи. Загальна довжина освітлених в темний час вулиць - понад 13 км.
Благоустроєм у громаді опікується комунальне підприємство «Альянс». Впродовж минулого року його працівники наводили лад на 12 кладовищах і в паркових зонах, прибирали аварійні дерева, взимку чистили шляхи від снігу, підвозили дрова бюджетним організаціям, надавали послуги з поховання. Торік депутати вирішили збільшити статутний фонд КП на 200 тисяч, аби воно мало змогу придбати автомобіль-асенізатор і техніку, що подрібнює гілля.
Нарешті в громаді дійшли руки до закладів освіти та культури. У загальноосвітній школі с. Вертіївка. де навчаються майже 300 учнів, зробили ремонт у класах, спортивній залі, їдальні, повністю відремонтували систему опалення. Гарно облаштували ігрову кімнату та кабінет психолога.
- Наші вчителі та учні забезпечені всім потрібним для якісного навчання. - з гордістю розповідає директорка школи Оксана Кононенко. - Придбали меблі та іграшки для ігрової юмнати. де діти молодших класів проводять час у групі продовженого дня. Учні початкової ланки та дітки з родин пільговиків забезпечені гарячим харчуванням за рахунок громади. Батьки учнів 5-11 класів платять за харчування лише 40%, решту - сільська рада.
Дитячий дошкільний заклад «Колосок», теж справляє приємне враження, новенька плитка у дворі, яскраві дитячі майданчики з казковими героями, капітальний ремонт у кімнаті для наймолодшої групи та ремонти у всіх інших приміщеннях, багато нових іграшок, книжок, матеріалів для гармонійного розвитку малечі. Торік громада виділила кошти на нові ліжка, матраци, постільну білизну.
- Наразі садок постійно відвідують понад 100 хлотиків і дівчаток. але с потреба в розширенні наших площ і створенні додаткових груп, - поділилася планами директорка закладу Яна Проценко. - У черзі маємо ще близько 35 бажаючих відвідувати наш садок.
Для гкдвозу дітей із сусідніх сіл громада придбала новенький автобус «Атаман», витратили на нього 1 мільйон гривень державних і 660 тисяч власних коштів.
Дозвілля і спорт - у центрі уваги
У військово-історичному музеї, що діє у Верлівці, я, як і більшість колег - учасників прес-туру, побувала вперше. Експозиція створювалася ще за радянських часів, і. зрозуміло. потребує осучаснемня. Цим опікується молодий енергійний керівник і ветеран АТО Максим Вертюк. З його ініціативи в громаді почав діяти національно-патріотичний гурток «Вертіївська сотня».
- Діти вивчають історю, звичаї нашої країни та краю. Вони мають знати та усвідомлювати, хто вони є. - розповідає про свою роботу Максим Вертюк. - Початкова військова підготовка. володіння зброєю, виживання у природних умовах, ази самооборони - це той перелік навичок, що потрібен кожному, особливо зважаючи на події в країні
Кількаденні вишколи проходять на базі колишньої школи у Малій Кошелівці. У найближчих планах - створити національно-патріотичний центр, де в подальшому організовуватимуть семінари, тренінги. навчання, табори для молоді. А також хочуть відкрити молодшу групу, бо малеча теж проситься до лав «Вертіївської сотні».
Крім того, спільними зусиллями влади, бізнесу та небайдужих жителів запрацювали спортивні секції. Для цього відремонтували приміщення колишнього навчально-виробничого комплексу, придбали спеціальний килим для секції вільної боротьби, грушу, боксерський ринг. На боротьбу приходять майже п'ятдесят хлопців та дівчаток, на бокс подали заявки ще півсотні. Заняття для всіх - безоплатні, наголошує Вертіївський сільський голова Ігор Мороз.
- Мені хотілося, щоб у наших дітей було те, чого не мали ми у своему дитинстві - говорить голова. - Ми запросили тренера Сергія Овсієнка, він же очолив комунальне підприємство «Культурно-слортивний комплекс». Знайшли спонсорів, облаштували туалет і душ, провели каналізацію, встановили бойлер. Вертивська сільська рада виділила 200 тисяч на ремонт, місцеві підприємці допомогли купити боксерський ринг. Активно залучаемо бізнес, і самі вкладатимемо кошти у розвиток спорту.
А ще журналістів вразило, як у цій громаді розвивають рекреаційну сферу Торік очистили копані водойми у Малій Кошелівці, у вересні закінчили роботи у Вертіївці - на Чернігівщині з’явилося ще одне вже не Блакитне, а Смарагдове озеро. Кожна новоутворена громада отримує від держави так би мовити бонус - інфраструктурну субвенцію. У Вертіївці її хотіли використати на створення туристично-рекреаційного комплексу але тодішні чиновники були проти, тож гроші ПІШЛИ на дороги. Втім, від привабливої ідеї тут не відмовилися й реалізували вже власним коштом!
- Витратили близько 1,4 мільйона гривень. роботи велися два роки, зате тепер маємо власне озеро1. - радіє Ігор Мороз. - Тут буде пляж, поруч висадимо паркові дерева, поставимо кіоски з морозивом, пиріжками. Запустимо рибку. Залучимо приватний бізнес. інвесторів. Думаю, це буде улюблене місце відпочинку жителів громади і туристів.
Щиро кажучи, планів і задумок у Вертіївській громаді не бракує. Тож нехай усе задумане успішно реалізується!
P.S.: Організатор візиту журналістів до Вертіївської об’єднаної територіальної громади - Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.
Вікторія Сидорова, "Деснянка" №17 (702) від 26 квітня 2018
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.